Kapat

Yüksek Tansiyona İyi Gelen 6 Besin

Yuksek_tansiyon_iyi_gelen_besinler

Araştırmalara göre batı tarzı beslenme alışkanlıkları, yüksek tansiyon nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. Çin, Brezilya ve Afrika gibi ülkelerde yaşayan insanlar dünya üzerindeki diğer insanlara göre çok daha az yüksek tansiyon problemi yaşıyor. Dünya üzerinde her yıl 7.1 milyon insanın, yüksek tansiyona bağlı rahatsızlıklardan dolayı hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir. Peki, siz yüksek tansiyondan korunmak için nasıl besleniyorsunuz? Aşağıda yüksek tansiyona iyi gelen besinleri bulabilirsiniz.

yüksek tansiyon nasıl düşürülür

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

#1. Balık

Hayvansal ürünler arasında yüksek protein içermesi ve yağ oranının düşük olması nedeniyle en sağlıklı besin olarak balık görülmektedir. Diğer besin maddelerine göre Omega-3 yağ asitlerini daha fazla barındıran balıketi kan damarlarında plak oluşumunu engelleyerek yüksek tansiyondan korur.

#2. Keten Tohumu Yağı

Keten Tohumu yağı da aynı balık gibi yüksek oranda Omega-3 yağ asidi içermesi sebebiyle kan damarlarında plak oluşumunu engeller.

#3. Kereviz Suyu

Bir ay içinde, günde 2 ya da 3 bardak kereviz suyu içmek yüksek tansiyonu engeller ya da kan basıncını normal seviyeye getirir. Ayrıca kerevizin gut hastalığı ve romatizmaya da iyi geldiği bilinmektedir.

#4. Zeytinyağı

Zeytinyağı hem düşük kan basıncına hemde yüksek kan basıncına iyi gelerek kan basıncını olması gereken seviyede tutar. Zeytinyağı ile pişirilmiş yemekleri tüketmek yüksek tansiyonu sizden uzak tutar.

#5. Elma Sirkesi

Elma sirkesi yüksek kan basıncını düşürür. Sabahları düzenli olarak aç karna 1 barda sıcak suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı bal karıştırıp içerek yüksek tansiyonu engelleyebilirsiniz. Karışımın içindeki bal bağırsak fonksiyonlarını düzenli hale getirerek kabızlıktan uzak durulmasını sağlar.

#6. Salatalık

Doğal bir idrar söktürücü olan salatalık, ana arter damarlardaki yüksek kan basıncını düşürür. 2 hafta boyunca günde 2 salatalık tüketerek yüksek tansiyon problemini en aza indirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kalp Sağlığına İyi Gelen 4 Kuruyemiş

“Yüksek Tansiyona İyi Gelen 6 Besin” üzerine 3 yorum

  1. SEO says:
  2. Sağlık Adresin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.