Kapat

Yüksek Tansiyonu Olanların Tüketmemesi Gereken 4 Gıda

yüksek tansiyona neden olan gıdalar

Yüksek tansiyon, dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir, ancak birkaç basit yaşam tarzı değişikliği ile kolayca engellenebilir.  Yüksek tansiyonun ana nedenlerinden birisi yanlış beslenmedir. Tercih edilen gıdalar yüksek tansiyon ile doğrudan alakalıdır. Genel olarak yüksek tansiyona sebep olan gıdalar; tuz, kafein, beyaz un, alkol, derin yağda kızartılmış gıdalar, nikotin, koruyucu, şeker ve yapay tatlardır.

Yüksek Tansiyonu Olanların Tüketmemesi Gereken Gıdalar

#1. Tuz

Tuz da bulunan sodyum maddesinin kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve osteoporoz ile ilişkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca son araştırmalar yüksek tuz tüketiminin yemek borusu, mide ve mesane kanserlerine sebep olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır.

#2. Kahve

Düzenli olarak kafein tüketmeyen kişiler için, kafein tüketimi kan basıncını geçici fakat keskin bir şekilde yükseltebilir. Kafein kortizol ve adrenalin salgılayan böbreküstü bezlerini uyararak kan basıncının yükselmesine sebep olur. Kahve yerine yeşil çayı tercih edebilirsiniz.

#3. Rafine Şeker

Yüksek miktarda şeker tüketimi aşırı kilo alınmasını sağlayarak yüksek kan basıncına neden olur. Rafine şeker ile yapılan tatlılar yerine doğal tatlılık içeren meyveleri tercih edebilirsiniz.

#4. Alkol

Bazı araştırmalar yüksek alkol tüketiminin kan basıncını sağlıksız seviyelere kadar yükselttiğini göstermektedir. Ayrıca unutulmamalıdır ki yüksek kalori içeren alkol, yüksek tansiyon için risk faktörü sayılan istenmeyen kilolar alınmasına sebep olabilir.

Yüksek tansiyon ciddi sonuçları olan bir durumdur. Diyetinizde köklü değişiklikler yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Gıda kaynaklı yüksek tansiyondan nasıl korunacağımızı öğrenmiş olduk. Ancak gıdaların dışında elimizde olan ya da olmayan nedenlerden dolayı da yüksek tansiyon rahatsızlığı ile karşılaşabiliriz. Genel olarak yüksek tansiyon yaşamamak için aşağıdaki önerilerimize de kulak vermelisiniz.

Yüksek Tansiyondan Korunmanın Yolları

 • Aşırı kilolardan kurtulmak
 • Tuz tüketimini azaltmak
 • Alkol kullanmamak ya da kontrolü olarak kullanmak
 • Duygusal stresten uzak durmak
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak

Sağlıklı bir yaşam ve uzun ömrün ipuçlarını öğrenmek için sitemizi sık sık ziyaret edin.

“Yüksek Tansiyonu Olanların Tüketmemesi Gereken 4 Gıda” üzerine 8 yorum

 1. Nehir Kazan says:
 2. sağlıklı beslenme says:
 3. Ayşe Sürmeli says:
 4. Paykasa says:
 5. eğitim danışmanlığı says:
 6. berkay kopyalama says:
 7. aslankayadokum says:
 8. Evissa says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir