Kapat

Zeki insanların Neden Az Sayıda Arkadaşı Vardır?

Albert Einstein

Zeki İnsanların Ortak Yönleri

Öncelikle zeki insanların genel özelliklerine bir göz atalım deriz. Zira zeki olarak nitelendirdiğimiz bu insanların ortak özellikleri bazı genellemelere ulaşılmasında son derece yardımcı olmaktadır. Dünyada bir anket yapılması zeki insanlar sıralamasında ilk sırayı şüphesiz çık ara farkla Albert Einstein alır.

Zeki kimseler reel yaşamla bağlarını koparmadan  kendi hayal dünyaları içinde yaşamayı başarırlar. Bu tür insanların düşünceleri fantastiktir. Bununla birlikte son derece inatçı yapılı kimselerdir.  Başarısızlık diye bir kelime sözlüklerinde yer almaz, bıkmadan sonuç alıncaya kadar usanmadan denemeye devam ederler. Buna en güzel örnek Thomas Edison’un ampulü bulmadan önce binlerce sefer deneme yapması ve asla pes etmemesi en güzel örnektir. Lider ruhlu insanlardır.Zeki kişiler işlerin de belli bir  disiplinli korurken bunu oyun oynar tarzda yapmayı severler. Yaptıkları işi büyük bir ciddiyetle yaparlar, ancak oyun havası da vererek yaptıkları işten büyük bir zevk alırlar. Çalışmalarında büyük bir fiziksel enerji sergilerler. Bu doğuştan gelen bir enerji modellemesi olmayıp, tamamen kendini adapte ettiği konuyu tamamlamak için saatlerce çalışması gerektiği bilincine sahip olmasıdır. Bunun sonucu olarak da irade ve kalp koordineli bir şekilde enerjiyi temin için çalışırlar. Zeki insanların duyguları çok yoğundur. Mantıksal gelişim aynı zamanda duygusal gelişimi de etkileyecektir. Bu duruma göre çocuk kalmayı başarmış insanlar daha zekidir gibi bir sonuca ulaşabiliriz, çünkü çocuklar duygularını çok yoğun yaşarlar. Zeki insanlar naziktirler ve nezaket kurallarına uyarlar. İnsancıl yönleri fazladır ve karşılarındakine değer verirler. Hangi zeki insanı araştırırsanız araştırın, nazik olduğunu görürsünüz. Bu tür özellikleri alt alta sıralayınca

Albert Einstein

Albert Einstein

Zeki insanların az sayıda arkadaşı olması da aslında doğal sonuç olarak ortaya çıkıyor zaten. Çünkü onlar diğer insanlarla sosyalleşmeyi o kadar önemsemezler, ilgilerini en çok çeken şeylere odaklanırlar. Kendilerini bir şeyler yazmaya ya da bilimsel araştırmalara verirler. Zeki insanlar için arkadaşları için endişelenmek  dikkat dağınıklığından başka bir şey değildir. İşleri onları mutlu etmeye ve tüm zamanlarını doldurmaya yeter. Kendileri ile yaşamayı bilirler. Yalnızlıktan korkmazlar. Tüm dünyaya güveneceklerini bilseler de bir tek kendilerine güvenirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir