Kapat

Zeytinyağını Çare Olarak Kullanmak İçin Hem Basit Hem de Etkili 5 Yöntem!

Zeytinyağı dediğimizde ilk olarak akdeniz mutfağı, salatalar ve soğuk mezeler gelmektedir. Bununla birlikte, zeytinyağının sadece mutfağa ait olmadığını kanıtlayan örnekler ve öneriler vereceğiz. Aslında hem mutfaklarda hem de evinizin diğer noktalarında çok kullanışlı bir besin maddesidir.
İşte zeytinyağı ile evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz basit ama etkili ilaçlar.

1. Kabızlık için zeytinyağını tercih edin.

Kullanışlı bir mutfak yağı olmasının yanı sıra zeytinyağı, kabızlık sorunlarının giderilmesinde etkili bir rol oynayabilir. Sindirim sistemlerimizin de yağlanmaya ihtiyacı vardır. Çare ise; 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı ile 1 limonun suyunu karıştırın ve aç karnına için. Her şeyin daha düzgün işlediğine kısa sürede şahit olacaksınız.

2. Saç bakımı için zeytinyağı kullanın.

Zeytinyağı ile saç bakımı

Saçlarınız biraz kuru ve kıvırcık mı? Zeytinyağı evde kendinize uygulayabileceğiniz en iyi saç bakım ürünüdür. Kaynatmayacak şekilde yarım fincan zeytinyağını ısıtın. Daha sonra zayıflamış saç tellerinize sürün. Etrafı kirletmemek için bunu banyoda küvet veya duşa kabin içerisinde yapmalısınız. Saçlarınızı ister bir bone, isterseniz streç naylon ile kapatıp bir havluyla sarın ve 45 dakika bekledikten sonra güzelce yıkayın.

3. Mobilya cilası olarak zeytinyağı kullanın.

Marketten mobilya cilası almak yerine kendi ürününüzü kendiniz yapın! 2 ölçü zeytinyağını 1 ölçü limon suyu veya beyaz üzüm sirkesi ile karıştırın. Uygun bir kaba koyup çalkalayın. Kendi hazırladığınız mobilya cilanız hazır.
Karışımı tekrar tekrar kullanabilmek için bir sprey şişesine koymanız en doğru iş olacaktır. Her uygulama öncesinde cila şişesini sallayıp ahşap bölümlere püskürtün. 1-2 dakika bekledikten sonra bezle güzelce silin. Artık her şey tıpkı ilk günkü gibi daha temiz ve parlak görünecektir.

4. Tıraş kremi almayı unuttuysanız zeytinyağı kullanın.

Tıraş kremi

Zeytinyağı en sevdiğiniz tıraş kreminin yerini alabilir. Sizin için asla bir sorun teşkil etmez. Yağ tıraş bıçağının cilt üzerinde kolayca kaymasına yardımcı olarak, herhangi bir tahriş olmasını engeller.

5. Kışın dudak çatlamasını engellemek için zeytinyağı kullanın.

Siz de benim gibi soğuk kış günlerinde dudaklarınızda çatlama ve yara sorunu yaşıyorsanız, zeytinyağı karışımını denemelisiniz. Evde zeytinyağı varsa kış dudaklarınız için artık problem değil. Hızlı ve kolay nemlendirici etkiye sahip olduğu için hemen sonuç alacaksınızdır.
1 kaşık zeytinyağı ile birkaç damla limon suyunu karıştırıp, dudaklarınızı güzelce bu karışımla ovun. Vücudun tamamı için ölçüleri isteğinize göre arttırabilirsiniz. Sonuçta nemlendirme cildin her yeri için gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.