Kapat

Zihinlerinizi Dünyanın En Güzel Yerlerine Sürükleyecek 16 Doğa Harikası

Zihninizi Dünyanın en güzel yerlerine sürüklemeye ne dersiniz? 

Çarpıcı mimari yapılar, tropikal minik bir cennet ve küçük bir İskandinav kasabası bunlardan sadece birkaç tanesi. Sizler için aşağıda listelediğimiz yerlerin birkaç tanesini bile önünüzdeki yıllarda ziyaret etme imkanı bulmanız, kendinizi şanslı hissetmeniz için yeterli olacaktır. Listedeki yerler, tropikal-sıcak, kutuplar-soğuk ve mimari açıdan olacak şekilde 3 başlık altında gruplandırılmıştır.

Nerede yaşadığınız hiçbir önemi olmaksızın, Dünya üzerinde gerçekten görmeye değer inanılmaz yerlerin olduğu bir gerçek. Dürüst olmak gerekirse bu listeye girecek bir çok yer var, umarız  aşağıda olmayan yerlere haksızlık yapmamışızdır.

Yaşamın amacı, onu tatmak, en kaliteli şekilde yaşamak, yeni ve daha zengin deneyimlere hevesle ve korkmadan ulaşmak değil midir?

Haydi bu yerleri keşfetmeye…

Kauai, Hawaii

Kauai, Hawaii

Hawaii de yer alan Kauai, yeryüzünün en yağışlı yer olma özelliğine sahip tropikal bir cennettir.

Bora Bora

Bora Bora, French Polynesia

Bora Bora, bir zamanlar bir yanardağ olan ve bu dağın bariyer görevi gördüğü bir resif adadır. Bu resif eko sistemi, berrak masmavi sulara ve muhteşem manzaraya yardımcı olmaktadır.

 Longsheng Pirinç Tarlaları, Çin

Rice terrace fields of Longsheng, China

Longsheng bölgesi ismini ejderha omurgası anlamına gelen Longji’den almıştır. Dağın eteklerinde teras şeklindeki pirinç tarlaları kıvrım kıvrım haliyle yılanı andırmaktadır.

Victoria Şelaleleri, Zambia-Zimbabwe

Victoria Falls, Zambia/Zimbabwe

Zambia ve Zimbabwe sınırında yer alan Victoria şelaleleri, kapladığı alan bakımından Dünyanın en büyüğü olma özelliğini taşımaktadır. Yaklaşık 120 metre yüksekliğe sahip bu doğa harikasında 1 saatte 1000 tona yakın su dökülmektedir.

Amazon Nehri, Brezilya

Amazon River, Brazil

Amazon nehri, Dünyanın en büyük yağmur ormanı arteridir. Akan su miktarı ve uzunluk olarak Dünyanın en büyüğü özelliğine sahip nehirlerinden bir tanesidir. Akan su miktarının fazla olmasının en büyük sebebi ise, çevresindeki yağmur ormanları Dünyadaki yağmur ormanları miktarının yarısından fazlasına eşit olmasındandır.

Gökkuşağı Dağları, Çin

Rainbow Mountains of Zhangye Danxia, China

Bölgedeki erozyon ve hava durumu Dünyanın en güzel manzaralarından birinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Dağdaki dramatik renklerin kaynağı, kırmızı, sarı ve yeşil renklerdeki kumtaşı ve minerallerden gelmektedir.

Railay, Tayland

Railay, Thailand

Tayland’da sadece tekne ile ulaşılabilinen büyülü bir yerdir. Gününüzü kireçtaşı kayalıklarına tırmanarak, geniş mağaraları keşfederek ve yakındaki adalara yüzerek geçirebilirsiniz.

Neuschwanstein Kalesi, Almanya

Neuschwanstein Castle, Germany

Almanyanın güneyinde 19. Yüzyıldan kalma bu kale, Disneyland daki güzellik şatosuna ilham kaynağı olmuştur. Özellikle yaz aylarında yoğun ziyaretçi çeken bu mimari yapı, geri çekilme ve barışın sembolü olmuştur.

Kuzey Işıkları, İzlanda

Northern LIGHTS, Iceland

Değişen renkler sayesinde gökyüzünde oluşan doğal dev ekran Dünyanın en büyüleyici turistik yerlerinden bir tanesidir. Ne yazık ki öngörülemez ve zamansız biçimde oluşan bu muhteşem manzara için şanslı olmak yada yeteri kadar süre orada bulunmanız gerekmektedir.

Antartika

Antarctica

Bu bölge Dünya nın en soğuk, en rüzgarlı, en kurak ve yüksek yükseltilere sahip yeridir. Canlı yaşamaz mı demeyin, penguenlerin ana vatanı konumundadır.

Tracy Arm Fjord, Alaska

Tracy Arm Fjord, Alaska

Bu muhteşem manzara, buz kütlelerinin denize doğru ilerledikçe erimeleri sonucu ortaya çıkmıştır.

Svalbard, Norveç

Svalbard, Norway

Bu soğuk ama şirin ada, Avrupa’nın kuzeyindeki arktik denizinde yer almaktadır. Svalbard Dünyanın en kuzeyindeki yerleşim yeri olma unvanına sahiptir. Bu bölgede yürüyüş esnasında, kutup ayılarını, ren geyiklerini ve arktik tilkilerini görmek hiç de tesadüf değildir.

Bagan Tapınakları, Myanmar

Temples of Bagan, Burma (Myanmar)

Bağan tapınakları, antik Myanmar’ın başkenti olan Burma’da bulunmaktadır. Tapınakların çoğu 11. Ve 12. Yüzyıla ait Budist yapılarıdır.

Machu Picchu, Peru

Machu Picchu, Peru

Dağa tırmanıp kendinize oturacak bir yer bulduysanız, İnka uygarlığının zirve noktasındasınızdır. Bu güzel yer 1450 yılında inşasına başlanmış ve 100 yılda tamamlanabilmiştir.

Giza Piramitleri, Mısır

Giza Pyramids, Egypt

Dünyanın 7 harikasından biri olma özelliğindedir. Piramit, M.Ö. 2560 yıllarında Mısır firavunu Hufu için bir türbe olarak inşa edilmiştir.

Ta Prohm, Kamboçya

Ta Prohm, Cambodia

Bu tapınak Budist manastırı ve üniversite olarak inşa edilmiştir. Tapınak olduğu bırakılmış ve spung ağaçları ve yosunlar tarafından sapa sarma sarılmıştır.

Kaynak

“Zihinlerinizi Dünyanın En Güzel Yerlerine Sürükleyecek 16 Doğa Harikası” üzerine 1 yorum

  1. Ferhat says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir