Kapat

7 Ürün ile ABD-Türkiye Market Fiyatları Karşılaştırması!

ABD Et Fiyatı

Ülke ekonomisinin her geçen gün kötüye gittiğini üzülerek izliyoruz. Aslında vatandaş olarak yapabileceğimiz her türlü tasarrufu yapıyoruz ancak ülke ekonomisinin ipleri daha çok devletin elinde olduğu için yaptığımız tasarruf çok da bir şeyi değiştirmiyor. Ekonominin kötüye gitmesinin nedeninin ise, Türk lirasının yabancı paralar karşısında değer kaybetmesi olduğunu bugün ortaokuldaki çocuklar dahi biliyor. Ve bu değer kaybı son 5-6 ay içinde yaklaşık %50 olarak gerçekleşti. Somut bir örnek vermek gerekirse bundan 5-6 ay önce 500 TL’ye mal olan bir aylık market alışverişi, bugün yaklaşık 800 TL’ye mal oluyor.

Peki, ekonomik olarak dünyanın 1 numarası olarak görünen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Türkiye, market fiyatları açısından karşılaştırılırsa ortaya nasıl bir tablo çıkar? Bu sorunun cevabını Youtube’da kendi adıyla aynı olan bir kanaldan video paylaşımı yapan İlkay Zaman’ın bir videosu sayesinde öğrendik.

ABD’de yaşayan İlkay Zaman, ülkenin en ünlü süpermarket zinciri olan WalMart’ta 20 dakika süren bir alışveriş yapmış ve alışverişini videoya kaydederek fiyatlar hakkında izleyenleri bilgilendirmeyi amaçlamış. Biz de bu videoda yer alan 7 ürünün fiyatını, Türkiye’deki fiyatlarla karşılaştırdık. İşte ortaya çıkan tablo;

NOT: Fiyatları değerlendirirken lütfen 1 Doları Türk Lirası’na çevirme gafletinde bulunmayın. Fiyat karşılaştırması ülke paralarını birbirine çevirerek yapılmaz. Fiyat 1 birim paradır. TL, Dolar ya da Euro fark etmez.

1- Ekmek (ABD: 1 Dolar – Türkiye: 1.25 Lira)

WalMart’ta oldukça süslü bir pakette satılan ve etiketinde “Geleneksel Fransız Ekmeği” ibaresi yer alan bu ekmek 1 Dolar fiyat ile satılıyor. Türkiye’de paketsiz ekmeğin 1.25 Lira olduğunu düşündüğümüzde, ABD’de ekmek fiyatının daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

ABD Ekmek Fiyatı

2- Kıyma (ABD: 5.38 Dolar – Türkiye: 45 Lira)

Eskiden bir tarım ve hayvancılık ülkesi olan Türkiye’de 1 kilogram kıymanın fiyatı 45 lira, ABD’de ise 5.38 Dolar.

ABD Kıyma Fiyatı

3- Biftek (ABD: 7.93 Dolar – Türkiye: 70 Lira)

Kıyma gibi biftek de ABD’de oldukça uygun fiyata satılan bir gıda maddesi. Zira 1 kilogram bifteğin fiyatı Türkiye’de 70 lira, ABD’de ise yaklaşık 8 Dolar.

ABD Et Fiyatı

4- 0.5 Litrelik 32’li Su (ABD: 5 Dolar – Türkiye: 24 Lira )

ABD’de su fiyatı da ekmek fiyatı gibi Türkiye’ye göre daha uygun. Türkiye’de 0.5 litrelik 32’li su fiyatı 24 lirayken, ABD’de 5 dolar.

ABD Hazır Su Fiyatı

5- 24’lü Kutu Coca Cola (ABD: 7 Dolar – Türkiye: 60 Lira)

Coca Cola, anavatanı olan ABD’de yaklaşık 7 dolardan satılırken, Türkiye fiyatı 60 lira. Fotoğraftakinin Zero olduğuna bakmayın, hemen solunda normali de aynı fiyattan satılıyor.

ABD Coca Cola Fiyatı

6- Ananas (ABD: 2.50 Dolar – Türkiye: 15 TL)

Her ne kadar zengin meyvesi olarak ünlenen meyvelerden biri olsa da, fiyatı eskisi gibi yüksek olmadığı için Türkiye’de de tüketimi artmış durumda. Fiyatlara gelince, ABD’de 2.5 dolarken, Türkiye’de 15 lira.

ABD Ananas Fiyatı

7- Karides (ABD: 7.98 Dolar – Türkiye: 70 Lira)

Belki de deniz ürünleri arasında Türkiye’de en az tüketilen ürünlerden biridir karides. Ancak amacımız fiyat karşılaştırması olduğu için bu durumu fazla önemsemedik. Karides ABD’de yaklaşık 8 dolardan satılırken, Türkiye’de 70 liradan satılıyor.

ABD Karides Fiyatı

İlkay Zaman’ın videosunun tamamı;

“7 Ürün ile ABD-Türkiye Market Fiyatları Karşılaştırması!” üzerine 38 yorum

 1. Doruk says:
  • ViraL says:
   • MKT says:
  • utku says:
 2. Onur says:
 3. ercu says:
  • hasan says:
   • KAAN says:
 4. Kemal says:
 5. Can says:
  • Gamer says:
   • Sezar says:
 6. Can Vural says:
  • mal can vural git amerikaya says:
   • atakan says:
 7. Milliyetçi Fakir says:
 8. Serkan says:
  • Metin says:
  • Metehan says:
  • Gazanfer says:
  • ERKAN CENK ÇELENK says:
  • musti says:
  • ViraL says:
  • söylemem says:
 9. Ege says:
 10. kazıklanıyoruz says:
 11. EYÜP says:
 12. Y says:
 13. Fatih says:
 14. Exa haber says:
 15. Bir dost says:
 16. Georgia says:
 17. murat says:
 18. m.ali says:
 19. Ugur_uA says:
 20. Keamu says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.