Kapat

7 Ürün ile ABD-Türkiye Market Fiyatları Karşılaştırması!

ABD Et Fiyatı

Ülke ekonomisinin her geçen gün kötüye gittiğini üzülerek izliyoruz. Aslında vatandaş olarak yapabileceğimiz her türlü tasarrufu yapıyoruz ancak ülke ekonomisinin ipleri daha çok devletin elinde olduğu için yaptığımız tasarruf çok da bir şeyi değiştirmiyor. Ekonominin kötüye gitmesinin nedeninin ise, Türk lirasının yabancı paralar karşısında değer kaybetmesi olduğunu bugün ortaokuldaki çocuklar dahi biliyor. Ve bu değer kaybı son 5-6 ay içinde yaklaşık %30 olarak gerçekleşti. Somut bir örnek vermek gerekirse bundan 5-6 ay önce 300 TL’ye mal olan market alışverişi, bugün yaklaşık 400 TL’ye mal oluyor.

Peki ekonomik olarak dünyanın 1 numarası olarak görünen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Türkiye, market fiyatları açısından karşılaştırılırsa ortaya nasıl bir tablo çıkar? Bu sorunun cevabını Youtube’da kendi adıyla aynı olan bir kanaldan video paylaşımı yapan İlkay Zaman’ın bir videosu sayesinde öğrendik.

ABD’de yaşayan İlkay Zaman, ülkenin en ünlü süpermarket zinciri olan WallMart’ta 20 dakika süren bir alışveriş yapmış ve alışverişini videoya kaydederek fiyatlar hakkında izleyenleri bilgilendirmeyi amaçlamış. Biz de bu videoda yer alan 7 ürünün fiyatını, Türkiye’deki fiyatlarla karşılaştırdık. İşte ortaya çıkan tablo;

1- Ekmek (ABD: 1 Dolar – Türkiye: 1 Lira)

WallMart’ta oldukça süslü bir pakette satılan ve etiketinde “Geleneksel Fransız Ekmeği” ibaresi yer alan bu ekmek 1 Dolar fiyat ile satılıyor. Türkiye’de paketsiz ekmeğin 1 Lira olduğunu düşündüğümüzde, ABD’de ekmek fiyatının yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

ABD Ekmek Fiyatı

2- Kıyma (ABD: 5.38 Dolar – Türkiye: 35 Lira)

Eskiden bir tarım ülkesi olan Türkiye’de 1 kilogram kıymanın fiyatı 35 lira, ABD’de ise 5.38 Dolar yani yaklaşık 19.90 lira.

ABD Kıyma Fiyatı

3- Biftek (ABD: 7.93 Dolar – Türkiye: 45 Lira)

Kıyma gibi biftek de ABD’de oldukça uygun fiyata satılan bir gıda maddesi. Zira 1 kilogram bifteğin fiyatı Türkiye’de 45 lira, ABD’de ise yaklaşık 30 lira.

ABD Et Fiyatı

4- 0.5 Litrelik 32’li Su (ABD: 5 Dolar – Türkiye: 16 Lira )

ABD’de su fiyatı da ekmek fiyatı gibi Türkiye’ye göre biraz daha yüksek. Türkiye’de 0.5 litrelik 32’li su fiyatı 16 lirayken, ABD’de 5 dolar yani yaklaşık 18.5 lira.

ABD Hazır Su Fiyatı

5- 24’lü Kutu Coca Cola (ABD: 7 Dolar – Türkiye: 30 Lira)

Coca Cola, anavatanı olan ABD’de yaklaşık 26 liradan satılırken, Türkiye fiyatı 30 lira. Fotoğraftakinin Zero olduğuna bakmayın, hemen solunda normali de aynı fiyattan satılıyor.

ABD Coca Cola Fiyatı

6- Ananas (ABD: 2.50 Dolar – Türkiye: 8.50 TL)

Her ne kadar zengin meyvesi olarak ünlenen meyvelerden biri olsa da, fiyatı eskisi gibi yüksek olmadığı için Türkiye’de de tüketimi artmış durumda. Fiyatlara gelince, ABD’de 9.25 lirayken, Türkiye’de 8.50 lira.

ABD Ananas Fiyatı

7- Karides (ABD: 7.98 Dolar – Türkiye: 45 Lira)

Belki de deniz ürünleri arasında Türkiye’de en az tüketilen ürünlerden biridir karides. Ancak amacımız fiyat karşılaştırması olduğu için bu durumu fazla önemsemedik. Karides ABD’de yaklaşık 30 liradan satılırken, Türkiye’de 45 liradan satılıyor.

ABD Karides Fiyatı

İlkay Zaman’ın videosunun tamamı;

“7 Ürün ile ABD-Türkiye Market Fiyatları Karşılaştırması!” üzerine 3 yorum

  1. Doruk says:
    • ViraL says:
  2. Onur says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir