Kapat

Akıllı Telefonunuzun Dinlenip Dinlenmediğini Nasıl Anlarsınız?

telefonun dinlendiği nasıl anlaşılır

Akıllı telefon kullanıyorsak, güvenlik her zaman birinci önceliğimiz olmalıdır. Sadece birkaç kısa kod yardımıyla, telefonunuzun ayarları hakkında daha fazla bilgi edinebilir, mesajlarınızın ya da bilgilerinizin korunup korunmadığını ya da telefonunuzun takip edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz. ViraListe olarak, telefonunun dinlendiğinden ya da takip edildiğinden endişe duyanlar için akıllı telefonlarda kullanılan en önemli kodların bazılarını bir araya getirdik.

Yönlendirme kontrol kodu

*#21# kodu ile aramanızın, mesajlarınızın ve diğer verilerinizin yönlendirilip yönlendirilmediğini öğrenebilirsiniz. Var olan yönlendirmeler, bilgilerin aktarıldığı telefon numarası ile birlikte ekranda gösterilir. Bu işlev genellikle kıskanç eşler veya çocuklarını suçlulara karşı korumaya çalışan ebeveynler tarafından kullanılır. Telefonlarını bir yabancıya tek bir görüşme yapmak için ödünç verenler de bu uygulamanın kurbanı olabilirler. Böyle bir durumda yaşadığınız yerden, günlük aktivitelerinize kadar birçok özel bilginiz suçluların eline geçebilir.

Telefonunuzda hiçbir yönlendirme yoksa, aşağıdaki gibi bir bilgi ekranı gelecektir.

yönlendirme sorgusu

Cevapsız çağrı yönlendirme

*#62# kodu telefonunuza gelen aramaların ulaşılamıyorken, cevap veremediğinizde ya da meşgulken yönlendirileceği bir numara olup olmadığını göstermek için kullanılır. GSM operatörleri genellikle abonelerinin hatlarıını kendi servislerine otomatik yönlendirirler. Yani sorgulama yaptığınızda karşınıza bir numara çıkarsa, hemen endişelenmeyin.

Aşağıdaki sorgulama ekranında, Turkcell’in abonelerinin hatlarını yönlendirdiği numarayı görebilirsiniz.

çağrı yönlendirme sorgulama

yönlendirme iptal etme kodu

##002# kodu telefonunuzdaki tüm yönlendirmeleri iptal etmenizi sağlayan evrensel bir koddur. Hattınızı kullanmaya başlamadan önce bu kodu uygulamak yararınız olacaktır. Aynı zamanda, varsayılan olarak telesekretere yönlendirilen çağrılar için faturanızda ek bir ücretle karşılaşma ihtimalinin de önüne geçmiş olursunuz.

IMEI numarası sorgulama kodu

*#006# kodu telefonunuzun IMEI (Uluslararası Mobil Cihaz Tanımlayıcısı) numarasını öğrenebilirsiniz. Telefonunuzun çalındığında yetkili mercilerin ilk sorduğu şey IMEI numarasını bilip bilmediğinizdir. IMEI numarası çalınan telefonu bulmak için kullanılır. Çalınan telefon ilk açıldığında, farklı bir SIM kart takılı olsa bile telefonun konumu otomatik olarak şebeke operatörüne iletilir. Ayrıca IMEI numarası ile telefonunun modeli ve teknik özellikleri de öğrenilebilir.

Mobil Antivirüs Uygulaması

Android telefon kullanıyorsanız, telefonunuzu periyodik olarak virüs kontrolünden geçirmelisiniz. PlaceRaider, cihazınıza bulaşabilecek en tehlikeli casus yazılımlardan biridir. Bu yazılım telefonunuzdaki tüm veriler ve şifrelerinizin yanında, telefonunuzun kamerasını kullanarak çevreyi fotoğraflar ve bulunduğunuz binanın 3 Boyutlu bir modelini oluşturur. Ardından toplanan verileri göndermek için herhangi bir internet bağlantısından yararlanır.

Telefon konuşması yaparken ses geliyor, dinleniyor olabilir miyim?

Telefonunuz bir güvenlik kurumu tarafından takip ediliyorsa, bunu anlamanız mümkün değildir. Bir telefon konuşması sırasında garip sesler duyuyor, bataryanız çabuk tükeniyor, telefonunuz aşırı ısınıyor ya da telefonunuz beklenmedik şekilde kapanıp yeniden açılıyorsa; bu, dinlenmekte olduğunuzun değil, telefonunuzun onarılması gerektiğinin bir göstergesidir.

Akıllı telefon için güvenlik önlemleri

  • Telegram, Chare, Wickr ya da Signal gibi dışarıya tamamen kapalı mesajlaşma uygulamaları kullanabilirsiniz.
  • Hangi bilgilerin herkes için erişilebilir olduğunu kontrol edin ve güvenliğiniz için özel bilgilerinizi erişime kapatın.
  • Cihazınızda var olan uygulama mağazası haricinde bilinmeyen uygulamaları telefonunuza yüklemeyin. Bilmediğiniz bağlantıları tıklamayın ve telefonunuzu ücretsiz şarj noktalarına bağlamayın.
  • Yalnızca cep telefonu operatörünüz size izleme hizmetleri sunabilir ve bunu yalnızca sözleşmede açıkça belirttiği sürece yapabilir. Başkalarının yerini belirlemeyi vaat eden websiteleri ve uygulamaların neredeyse tamamı dolandırıcılık amaçlıdır. Dikkatli olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir