Kapat

Fark Etmeden Kilo Vermenizi Sağlayacak 10 Basit Yol

kilo verme yöntemleri

“Diyet yapmak bana göre değil” diyorsanız bu yazı tam size göre. Beslenme, kilo kontrolünde ve sağlıklı yaşamda çok önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı besinleri gereğinden fazla tüketmek bile kilo vermeye engel teşkil edebilir. Kalori hesabı yapmadan, ne yemeliyim diye düşünmeden, fark etmeden daha az yemek yiyebileceğiniz 10 basit yol ile kolaylıkla kilo verebilirsiniz. Yiyecek miktarını ufak hilelerle azaltarak sağlıklı kilo vermek bu 10 basit yol ile yaşam tarzınız haline gelecek.

Beyninize beslenme konusunda yapacağınız ufak hilelerle az yediğinin farkına varmadan, yavaş ama kararlı adımlarla kilo verebileceğiniz bu yöntemle acısız bir şekilde sağlıklı bir hayata kavuşabilirsiniz.

fark etmeden kilo vermek

Fark Etmeden Kilo Vermenizi Sağlamanın Basit Yolları

#1. Daha küçük tabaklar kullanın

Büyük bir tabağa yiyeceğiniz miktarı koyduğunuz zaman eğer tabak dolmuyorsa beyniniz yiyecekleri eksik olarak görecek ve sizi daha çok yemeğe itecektir. O yüzden yemek tabaklarını küçültüp boşluk kalmayacak şekilde doldurursanız farkında olmadan daha yemek yiyerek beyninize doyma sinyallerini vermiş olacaksınız.

#2. %20 daha az yemek yiyin

Herhangi bir öğünde yediğiniz yemeklerin tamamını %100 olarak düşünün. Normalde bu yemeklerin %80 yiyerek kolaylıkla doyabilirsiniz. Ama alışkanlıktan hepsini yemek zorundaymış gibi hissedersiniz. Bu yüzden tabaklarınızı küçültüp yiyeceğiniz miktarı %20 kısarsanız vücut tatmin olacaktır.

#3. Daha uzun bardaklar kullanın

Tıpkı daha az gıdalar küçük bir tabakta daha fazla yiyecek gibi gözüküyorsa, sıvı içeceklerinizi de uzun ince bardaklar kullanarak daha çok göstererek daha az tüketebilirsiniz. Uzun ince bir bardakta çok gibi gözüken içeceğinizi azaltarak daha az kalori almış olursunuz.

#4. Kahvaltıda protein yiyin

Proteini yüksek kahvaltıların, iştahı bastırdığı ve gün boyunca yemek yeme isteğini azalttığı ispatlanmış bilimsel bir gerçekliktir. Özellikle yumurtayı her gün tüketmeye önem verin. Reçeller, börekler, poğaçalar yerine büyük bir omleti tercih ederek kolaylıkla kilo verebilirsiniz.

 #5. Günde üç öğün yemek yiyin

Öğün atlayarak kilo verebileceğinizi aklınızdan atın. Çünkü öğün atlamak iştahınızı kontrol etmenizi zorlaştırarak sizi daha çok yemek yemeğe itebilir. Üç öğün yemek yiyerek fark etmeden daha az yemek yiyebileceğiniz 10 basit yolla rahatlıkla kilo verebilirsiniz.

#6. Atıştırmalıkları kendinizden uzak tutun

Atıştırmalıklarla ilgili yapılan bir araştırmaya göre, yiyeceklerin görünür oldukları yerlerde fazla tüketildiği ispatlanmıştır. Yani evinizde bulunduğunu bildiğiniz bir atıştırmalığı tüketme olasılığınız çok yüksek. O yüzden evinizde ok fazla abur cubur ve atıştırmalık bulundurmayın. Evinizde ya da iş yerinizde atıştırmalık bulundurmayın çünkü ihtiyacınız olmadığı halde tükettiğiniz bu gıdalar kalori olarak vücudunuza girecektir. Bu yüzden atıştırmalık olarak meyve çerez gibi sağlıklı gıdaları evinizde bulundurun.

#7. Çiğneyin

Çoğu insan bir an önce yemek yiyip işlerine geri dönmek için çiğnemeden yemeğini bitirir. Yiyecekleri çiğnemeden tüketmek daha fazla yemek yemeğe yol açar. Yavaşlayın ve her ısırığı çiğneyerek yiyin. Bu alışkanlığı kazanmak için her lokmanızda içinizden yirmiye kadar saymadan yutmayın. Çiğneyerek yediğiniz zaman tabağınızdakiler bitmeden tok bir şekilde masadan kalktığınızı fark edeceksiniz.

#8. Paketten yiyecek yemeyin

Özellikle işimizin acele olduğu zamanlarda bir paket bisküvi, kutulu bir fast food  ya da buna benzer yiyecekleri paketinden tüketerek çok büyük bir hataya maruz kalırız. Çünkü midemiz yiyecekleri sayamaz yiyecekleri biz sayabiliriz. O yüzden her şeyi küçük tabağınıza koyarak porsiyon haline getirerek tüketin. Paketten tükettiğiniz zaman yiyeceği göremediğiniz için normal porsiyonunuzu üçe katlayabilirsiniz.

#9. Televizyon önünde yemek yemeyin

Televizyonda kaçırmak istemediğiniz bir programı izlemek için yemeğinizi TV karşısında yeme alışkanlığı, sizin farkında olmadan daha hızlı ve çok yemenize yol açacaktır. Yemek masasında sakin bir ortamda yemek yemeniz daha az kalori alarak az yemenizi sağlar.

#10. Sağlıkla ilgili tavsiyelere gereğinden fazla takılmayın

Sağlıklı beslenme, kilo verme, diyet ile ilgili birçok araştırma bulunmaktadır. Bunların her birine kulak asıp bu daha sağlıklı çok tüketeyim ya da bundan yememem gerekiyor gibi takıntılara sahip olabilirsiniz. Sağlıklı beslenmek her şeyin tadına abartmadan varabilmektir. Fark etmeden daha az yemek için uygulayacağınız bu 10 basit yol sayesinde beslenme hayat tarzınız haline gelecek ve uzun vadede, kendinize acı çektirmeden, rahatlıkla kalıcı kilolar verebileceksiniz.

“Fark Etmeden Kilo Vermenizi Sağlayacak 10 Basit Yol” üzerine 4 yorum

  1. Hgs Yükleme says:
  2. Namık kemal erdem says:
  3. Şükriye Şentürk says:
  4. Little Vampir girl says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir