Kapat

Aloe Veranın Cilt ve Sağlığa 10 Faydası

Aloe Vera faydaları

Aloe Vera, birçok tıbbi özelliği olduğu için doğanın insanlığa armağanı gibidir. Yapraklarında jelimsi bir sıvı barındıran bitki, genellikle yanık tedavisinde kullanılmasıyla bilinir. Ancak Aloe Vera’nın yanık tedavisi dışında birçok şaşırtıcı faydası bulunmaktadır.

aloe veranın faydaları

Aloe Vera’nın Cilt ve Sağlığa Faydaları

1. Sindirime Yardımcı Olur

Aloe Vera sindirim konusunda adeta mucizevi etkiye sahiptir. İçerdiği özel sindirim enzimleri sayesinde şeker ve yağların daha kolay parçalanmasını sağlayarak sindirimi daha iyi hale getirir.

2. Amino Asit Açısından Zengindir

İnsan vücudu işlevlerini etkin bir şekilde yerine getirebilmek için 20 amino aside ihtiyaç duymaktadır. Bunların 12’si vücut tarafından üretilmektedir ancak geriye kalan 8 amino asit dışarıdan alınmak zorundadır. İşte Aloe Vera bu 8 amino asidin tamamını içeren bir bitkidir.

3. Ağrı Kesici Özelliği Vardır

Aloe Vera’nın sahip olduğu pek çok enzim arasında “kinaz” adı verilen ve ağrı kesici özelliği olan bir enzim de vardır. Kinaz, iltihaplanmayı azaltarak ağrıyı hafifletir.

Aloe Vera

4. Donmaya Bağlı Etkileri Ortadan Kaldırır

Aloe Vera ağrıyı etkili bir şekilde azaltır ve bu nedenle, klinik olarak donma ile ilgili kabarcıkların tedavisi için kullanılır.

5. Hastalıklardan Korur

Aloe Vera antioksidan bakımından zengindir; bu da hücre hasarını önleyerek yaşlanma etkilenir azaltır ve kanser gibi ciddi hastalıklara karşı koruyucu görevi görür.

6. Cilt Sağlığı ve Parlaklığına İyi Gelir

Aloe Vera cildin ihtiyaç duyduğu 10 mineral içerir. Evinizde ya da bahçenizde Aloe Vera yetiştirirseniz, ticari kozmetik ürünlere binlerce lira para harcamanıza gerek kalmaz. Yatmadan önce yüzünüze Aloe Vera jelini uygulayabilirsiniz.

7. Sivilce Tedavisinde Kullanılır

Çinko, Aloe Vera’da bulunan birçok mineralden birisidir. Bu mineral cilt lekelerini azaltmaya yöntelik birçok cilt bakım ürününde bulunur. Aloe Vera’yı cildinizdeki sivilceleri temizlemek için topikal (cilde sürülerek) olarak kullanabilirsiniz.

Aloe Vera faydaları

8. Kan Şekerini Azaltır

Yapılan bir çalışma aloe veranın diyabetlilere, özellikle de kan şekeri düzeylerini kontrol edemeyen kişilere yardımcı olabileceğini göstermiştir. Çalışmada hastalara ekmekle birlikte verilen aloe vera jelinin, katılanların %90’ının kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü ortaya koymuştur.

9. Kanserle Savaşır

Bazı çalışmalar, aloe veranın tümör büyümesini önleyebileceğini de göstermiştir. Japon bilim insanlarının gerçekleştirdiği bir araştırmada, aloe vera suyu tüketen hastalarda solunum bölgesindeki kanser, hatta kolon ve mide kanserinin gerilediği görülmüştür.

10. Saç Büyümesini Destekleyicidir

Saç dökülmesinden ve kellikten şikayet mi ediyorsunuz? Aloe Vera, kafa derisinde kan dolaşımını iyileştirerek yeni saç büyümesini teşvik eder. Bitki, saç büyümesi için gerekli olan bir enzim içerir. Buna ek olarak, Aloe Vera saç derisinin pH seviyesini dengeleyerek saçların daha hızlı büyümesini sağlar.

“Aloe Veranın Cilt ve Sağlığa 10 Faydası” üzerine 9 yorum

 1. Fatma Emiroğlu says:
  • ViraL says:
 2. Şule says:
  • ViraL says:
 3. esra says:
 4. Elif says:
 5. Firuza says:
 6. Uğur says:
 7. Gönül Erol says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir