Kapat

Angioma Nedir? Nasıl Oluşur? Korunmak için Ne Yapılmalıdır?

angioma nedir

Angioma, damarlarda oluşan iyi huylu bir tümördür. Aniden oluşan ve herkesi endişelendiren bu kırmızı noktaları cildinizde gördüyseniz hemen endişelenmeyin. Bu yazımızda, bu kırmızı cilt lekelerinin nasıl ortaya çıktığını ve yayılmasını önlemek için neler yapılabileceğini anlatacağız. Gelişimi ve yayılması konusunda iki önemli neden vardır.

1. Yaş

30 yaş ve üzerindeki çoğu kişide angioma denilen iyi huylu damar tümörü görülmektedir. Genel olarak küçük, hafif bombeli olan bu kırmızı noktalar özellikle vücudun kol , göğüs ve omuzlar bölgesinde bulunur. Bu angiomalara cilt ve kan damarlarındaki yaşa bağlı basit değişimler sebep olur.

2. Sağlık sorunları ve yanlış yaşam biçimi

Angioma, bir nokta şeklinde ve damar hattı üzerinde oluşmuşsa, karaciğer rahatsızlığını, damarsal bir sorunu veya hormonlar ile ilgili bir sıkıntıyı işaret ediyor olabilir.

Hafif bombeli, yerini ve boyutunu bildiğiniz bu kırmızı noktalar birdenbire şekil değiştiriyorsa ya da kanamaya başladığını fark ettiyseniz, mümkün olan en kısa sürede bir doktora başvurmalısınız. Angiomalar genellikle aciliyet arz eden bir konu olmasa da, kendinizi güvende hissetmek ve gerekiyorsa erken teşhis ve önlem almak için mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Gelecek için bu kırmızı noktaların oluşmasına engel olabilmek için bu konuya özen göstermeniz son derece önemlidir. en iyi korunma, sağlıklı bir yaşam tarzı ve dengeli bir beslenme programıdır. Mesela bol su içerek başlayabilirsiniz. Bunun dışında taze sebze ve meyve tüketimine özen göstermek, zeytinyağı gibi sağlıklı yağları tüketmek, yaşam tarzınızın doğru planlanmasında etkili olacaktır. Uyacağınız bu basit kurallar, cildinizi temiz ve genç tutmanıza yardımcı olur ve beden sağlığınız içinde önemlidir.

“Angioma Nedir? Nasıl Oluşur? Korunmak için Ne Yapılmalıdır?” üzerine 7 yorum

  1. Özlem Türkoğlu says:
  2. Zeynep Nur BAYRAM says:
    • ViraL says:
  3. Deniz says:
  4. Nehir says:
  5. Arz says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir