Kapat

Bebeğinizin Gece Rahat Uyumasına Yardımcı Olacak 5 İpucu

bebek nasıl hızlı uyur

Bebeklerin uyku sorunu yaşaması, annelerin en büyük kabusları arasında zirvededir desek abartmış olmayız. Bazı bebekler dünyaya geldiklerinden itibaren uyuma konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazlar. Erkenden uyuyup gece boyunca deliksiz uyurlar ve annelerine de dinlendirici bir gece uykusu çekme imkanı verirler. Bazı bebekler ise tam tersine ne kendileri uyur, ne de annelerinin uyumasına izin verirler. Uyku konusu her ne kadar bebekten bebeğe göre değişse de, bir bebeğin gece daha rahat uyumasına yardımcı olacak bazı önemli püf noktaları vardır. ViraListe olarak, bebeklerin geceleri daha iyi uyumalarına yardımcı olacak 5 püf noktasını derledik.

#1. Gündüz son uykusunun zamanına dikkat edin.

Bebeğinizin gündüz son uykusunun zamanı konusunda çok dikkatli olun. Bebekler günün ilerleyen saatlerinde yorgun düştükleri için uyumak isterler. Ancak gündüz uykusu geçici bir uykudur ve mutlaka uyanacaktır. Uyandığı saatin gece uykusunu etkilemeyecek bir saat olması gerekiyor. Bu da gece uykusunun başlangıç saatinden en az dört saat önce olmalı. Örneğin gece 22:00’de uyumasını istiyorsanız, bebeğinizin son gündüz uykusundan en geç 18:00’de uyanmış olması gerekiyor.

#2. Karnının tok olduğundan emin olun

Bebekler az ve sık yedikleri için çabuk acıkırlar. Bu nedenle bebeğinizin gece uykusuna yatmadan önce karnının tok olduğundan emin olun. Hatta son öğünde verdiğiniz gıda miktarını biraz fazla tutun. Böylece gece uykusu olası bir acıkmadan dolayı bölünmeyecektir.

#3. Günlük bir düzen belirleyin

Gün boyunca ve özellikle yatmadan önce bağlı kalacağınız bir düzen belirleyin. Böylece bebeğiniz uyku zamanı geldiğinde uyuması gerektiğini bilecektir.

#4. Kısa uykuları atlamayın

Bir kısa uykuyu atlamanın, bebeğinize gece daha fazla uyumasına yardımcı olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bir kısa uykuyu atlamanız onun uyku düzeninin bozulmasına ve huzursuz olmasına neden olacaktır. Bebekle gün boyunca uykuya ihtiyaç duyarlar, bu yüzden kısa uykularını mutlaka bir düzen içinde almasını sağlayın.

#5. Uykusunu “Mutlu” hale getirin

Tüm anneler bebeklerinin mutlu bir şekilde uyumasını sağlamak isterler. Bebeğinizin mutlu uyuması için öncelikle bunu ona hissettirmeniz gerekiyor. Bunu da onu uyuturken yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeden, uyuduğu ortamı huzur verici hale getirerek sağlayabilirsiniz. Bunu ne kadar çok yaparsanız, her gece uyumayı o kadar çok isteyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir