Kapat

Patates Suyunun Hiç Aklınıza Gelmeyecek 12 Faydası

Patates suyunun faydaları

Patates tüm dünyada yetişen ve neredeyse herkesin beslenme listesinde bulunan bir gıdadır. Ancak genellikle katı gıda olarak tüketilen patatesin suyunun faydaları hakkında pek fazla bilgi sahibi olan yoktur. İşte patates suyunun 12 etkileyici faydası:

patates suyunun faydaları

Patates Suyunun Faydaları

#1.

Patates suyu, eklem ağrısı ve bel ağrısı başta olmak üzere artrit ve diğer tüm iltihabi hastalıkların neden olduğu ağrıları önleme ve hafifletme konusunda oldukça etkilidir.

#2.

Patates suyu vücuttaki asitleri dengelemeye yardımcı olan alkali özelliği taşır. Bu özelliğiyle kalp-damar hastalıkları ve hatta kanser gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

#3.

Patates suyu, cildi anında temizleyerek egzama ve hatta sivilce tedavisinde oldukça etkilidir.

#4.

Kahvaltıdan ve akşam yatmadan 2-3 saat önce içilen bir bardak patates suyu, kilo vermenize yardımcı olabilir. Tadı çok güzel değildir ancak havuç gibi tadı güzel olan diğer sebzelerle karıştırabilir ve bal ilave ederek içebilirsiniz.

#5.

Patates suyu vücuttaki ürik asidin atılmasını sağlayarak gut hastalığının (damla hastalığı) tedavisine yardımcı olur.

#6.

Tüm sağlık durumunu geliştiren patates suyu kolesterolü de düşürür.

#7.

Patates suyu oldukça ucuz bir detoks besinidir. Karaciğer ve safra kesesi temizliği için patates suyunu deneyebilirsiniz. Japonya ve bazı ülkelerde hepatit tedavisinde dahi kullanılmıştır.

#8.

Bazı çalışmalarda yapılan klinik laboratuvar testlerinde, patates suyunun yüksek protein değerlerinden dolayı pankreatit (pankreas iltihabı) ve böbrek hastalığının tedavisinde faydalı olduğu tespit edilmiştir. Patates suyunun diyabet ve yüksek tansiyon için de etkili olduğunu gösteren bazı çalışmalar mevcuttur.

#9.

Patates suyu idrar yolunda kalsiyum taşlarının oluşmasını önler.

#10.

Kırmızı ve mor patatesler, kanser hücrelerinin büyümesini durduran yüksek miktarda antioksidan içeriyor. Bu özelliğiyle patates suyu, tümörlerin ve kanserin tedavisinde de kullanılıyor.

#11.

Patates suyu alkali olması nedeniyle mide-bağırsak sistemini yatıştırıcı ve hazımsızlık gidericidir. Aynı zamanda İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) ve mide ülserinin tedavisinde çok etkilidir.

#12.

Patates suyu A, B, C vitaminleri, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, zeaksantin, lif ve protein açısından çok zengindir.

Patates suyu elde etmek için kullanacağınız patateslerin üzerinde siyah lekeler, yeni filizler ve yeşil alanlarına olmamasına dikkat edin. Bu alanlarda toksinler bulunur. Kullanmadan önce bu alanları mutlaka temizleyin.

Patates suyunu vücudunuza faydalı olan havuç suyu ilave ederek ya da ısırgan otu, adaçayı ve spirulina ilave ederek tüketebilirsiniz. Bu mucize sebze suyu, kendinizi harika hissetmenizi sağlayabilir!

“Patates Suyunun Hiç Aklınıza Gelmeyecek 12 Faydası” üzerine 1 yorum

  1. herbalife says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir