Kapat

Disney Karakterleri Neden Beyaz Eldiven Giyer?

Disney Karakterleri Neden Beyaz Eldiven Giyer

ViraListe olarak merak uyandıran bu sorunun cevabını bulmaya karar verdik ve şaşırtıcı bilgiler edindik.

Mickey Mouse, eldiven giyen ilk Disney karakteriydi. 1928’de Plane Crazy adındaki ilk Mickey çizgi filminde elleri siyahtı. Meşhur beyaz eldivenleri ise ilk kez 1929’da Opry House adlı çizgi filmde giydi.

İlk Mickey Mouse çizgi filmi

Walt Disney’in karakterlerine beyaz eldiven giydirmeye başlamasının üç nedeni vardı.

1- Zaman Tasarrufu

Her kare için karakterlerin ellerini çizmek çok zaman ve emek harcanmasına neden oluyordu. Bu nedenle, animatörler süreci hızlandırmak için karakterleri çok fazla ayrıntı olmadan çizmeye başladı. Büyük kafalar ve gözler, dört parmaklı ince ve uzun uzuvlar karakterleri oluşturmak için yeterli oluyordu.

2- Kontrast

Bulanık siyah-beyaz filmlerden dolayı karakterlerin siyah olan ellerini görmek zordu. Beyaz eldivenler, karakterlerin el hareketlerini vurgulama konusunda imdada yetişen aksesuarlar oldu.

3- İnsancıllaşma

Walt Disney, Mickey Mouse’un beyaz eldivenlerini şu biyografisinde yer verilen şu sözlerle açıklıyor;

“Onun bir insan gibi olması gerekiyordu, bu nedenle fare ellere sahip olmasını istemedik ve ona beyaz eldivenler giydirdik.”

Beyaz eldivenler o kadar başarılı oldu ki, Disney’in rakipleri bile bu ayrıntıyı benimsedi. Universal Pictures ve Warner Bros’un ünlü karakterleri Woody Woodpecker ve Bugs Bunny, beyaz eldiven giyen çizgi film karakterlerine en önemli örneklerdir.

Beyaz eldivenli Disney karakterleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir