Kapat

Görenleri Büyüleyen İnanılmaz Ama Gerçek 10 Manzara

Zhangye Danxia

Bazıları milyonlarca yılda doğa şartları sayesinde oluşmuş, bazıları insan eliyle meydana gelmiş, hayal edemeyeceğiniz kadar güzel renklerle bezenmiş ve inanılmaz şekillere sahip büyüleyici manzaralar… Hiç biri sanal değil, aksine hepsi gerçek ve Türkiye’den de bir yer var.

#1- Zhangye Danxia dağ oluşumu (Çin)

Zhangye Danxia

Dağların üzerinde oluşan gökkuşağı rengindeki bu muhteşem oluşum, milyonlarca yıldır biriken mineral ve kızıl renkli kumtaşlarından kaynaklanmaktadır.

#2- Dünyanın Sonundaki Salıncak (Ekvador)

Dünyanın Sonundaki Salıncak

Ekvador’un en yüksek noktasında ve karşınızda aktif bir yanardağ…Çokta güvenilmeyecek bir salıncakta birazcık cesaret ve inanılmaz bir manzara.

#3- Dev Mavi Delik (Belize)

Dev Mali Delik Belize

Kıyının hemen kenarında, 124 metre den fazla derinliğe sahip, dalış tutkunları için cazibe merkezi Orta Amerika ülkesi olan Belize’de tüm ihtişamıyla durmaktadır.

#4- Lale Bahçeleri (Hollanda)

Hollanda Lale Bahçeleri

Hollanda’nın Keukenhof bölgesinde müthiş renk ve desenleriyle adeta bir tablo. Bu renk cümbüşü tamamen kişilere ait tarlalar. Birleşince ise her şey ortada

#5- The Hang Son Doong Mağarası (Vietnam)

The Hang Son Doong Mağarası

1,5 kilometrelik genişliğe sahip mağara Dünyanın en geniş mağarası olarak bilinmekte. Yaklaşık olarak 2-5 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilmektedir.

#6- Hitachi Sahil Parkı (Japonya)

Hitachi Sahil Parkı

İçinde barındırdığı yaklaşık 4,5 milyon mor menekşe ile her yıl bahar aylarında oluşturduğu müthiş manzara nedeniyle milyonlarca turistin akınına uğruyor.

#7- Mendenhall Buz Mağaraları (Alaska)

Mendenhall buz mağaraları

Mendenhall Buzulu’nun altında keşfedilen bu mağara mavinin her tonunu içerisinde barındırmakta. Belki ürpertici gelebilir ama müthiş görüntüsü dışında mağaranın en çarpıcı özelliği siz içerisinde ilerledikçe eriyor olması.

#8- Roraima Dağı (Brezilya-Venezuella-Guyana)

Roraima Dağı

Üç ülkeye sınır konumunda olan bu dağ, yaklaşık olarak 2 milyar yıllık yaşıyla dünya üzerindeki en eski jeolojik oluşum olduğu düşünülmektedir. Dağ yapısal olarak tamamen kuvars dan oluşmaktadır.

#9- Peribacaları (Türkiye)

Peribacaları

Yaklaşık olarak 60 milyon yıl önce Erciyes ve Hasandağı’nın püskürttüğü lav-küllerin birikmesi sonucu oluşan tabakaların yağmur ve rüzgar nedeniyle aşınması ve günümüzdeki baca şeklini almasıyla son haline ulaşmıştır. Türkiye için önemli turizm noktalarından birisidir. Balon gezileri meşhurdur.

#10- Işık Denizi (Maldivler)

Maldivler Işık Denizi

Geceleri ay ışığı ve neon ışık saçma özelliğine sahip Phytoplankton isimli deniz bakterilerinin kıyılarda buluşması izlemeye doyamayacağınız muhteşem bir görüntü oluşturmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir