Kapat

Ellerinizin ve Ayaklarınızın Üşümesini Engelleyecek 7 Etkili Yöntem

Elleriniz ve ayaklarınız her zaman buz gibi mi? Sevdiklerinize dokunmaya çekiniyor musunuz? Birisiyle tokalaşmaktan korkuyor musunuz? Bu endişelerin tek bir nedeni var o da, rahatsızlık verir derecede ellerinizin soğuk olmasıdır. Soğuk eller ve ayaklar sağlıklı olmayan bir kan dolaşımının işaretidir. Bununla ilgili çeşitli testler yaptırabilirsiniz, ancak her şeyden önce evde kendi kendinize birkaç basit yöntemle ilk adımı atmış olabilirsiniz. Listede bulacağınız 7 tavsiye daha iyi bir kan dolaşımına sahip olmanızı sağlayacaktır.

kışın üşümemek için neler yapmalıyız

Kışın Üşümemek İçin Uygulayabileceğiniz 7 Etkili Yöntem

1. Bitter çikolata

Bitter çikolata

2014 yılında İtalya’da yapılan bir araştırma, bitter çikolata da bulunan antioksidanların arterlerin genişlemesine yardımcı olan biyokimyasal maddeleri aktive ederek kollara ve bacaklara kan akışını arttırdığını göstermiştir. Araştırmacılar zayıf kan dolaşımına sahip üşüme şikayeti olan hastaları inceledi ve bitter çikolata yedikten sonra kan akışını hızlandıran nitrik oksit seviyesinin arttığını tespit ettiler.

2. Ginkgo Biloba

Ginkgo biloba

Çalışmalar, ginkgo biloba yaprağındaki bileşiklerin tüm vücuttaki kan damarlarını genişletip geçici olarak kan akışını arttırdığını göstermiştir. Ginkgo’yu besin takviyesi olarak almak, ellerinizi ve ayaklarınızı ısıtmak için bir yöntem olabilir. Bu takviye besin kapsül olarak satılmaktadır.

3. Şarap

Şarap

Sadece bir bardak şarap dolaşıma olumlu etki yapabilmektedir. Ginkgo biloba gibi alkol de, kan damarlarını genişleterek, özellikle el ve ayaklarınızdaki damarlara hızlı kan akışını sağlar. Bir parça bitter çikolata ile bir kadeh şarap mükemmel bir eşleşme olacaktır.

4. Egzersiz

Egzersiz

Günlük 30-45 dakika arası egzersiz, özellikle tempolu bir yürüyüş olabilir ya da ip atlama gibi kardiovasküler egzersizler kanınızın serbestçe akmasını sağlayacak ve gün boyunca da bu şekilde dolaşmaya devam edecektir. 5-10 dakikalık bisiklet sürme ya da aynı sürede el ve ayaklarla yapacağınız dairesel hareketler vücut ısınızın yükselmesine yardımcı olacaktır.

5. Acı biber-Baharat

Acı biber

Biber, soğan, sarımsak veya bazı baharatlar, örneğin köri, pul biber kan dolaşımını iyileştirmek için mükemmel doğal çözümlerdir. Bu ve bunun gibi baharatlar, egzersiz sonrası karşılaşacağınız kas ağrılarında da rahatlama sağlar.

6. Masaj

Masaj

Düzenli olarak yapılan masaj, kan dolaşımı için mucizeler yaratabilir. Çünkü kan kaslarda tıkılıp kalır. Masaj ise hapsolmuş kanı uyarır ve vücudunuzda daha serbestçe dolaşmasına yardımcı olur. Masaj esnasında kasların uyarılması, laktik asidin kaslardan dağıtılmasına dolayısıyla kan dolaşımının iyileşmesine yardımcı olur.

7. Nemlendirme

Su

Zayıf kan dolaşımının en büyük nedenlerinden biride sıvı kaybıdır ya da yeterli sıvı alınmamasıdır. Susuzluk zayıf kan dolaşımına neden olur. Ev de ve ya işte her zaman yanınızda bir şişe su taşımak en doğru harekettir.

Sıcak bir duş, sigarasız bir yaşam ve doğru beslenme sevdiklerinizle mutlu bir şekilde tokalaşmanıza yardımcı olacaktır. Böylece eldivenleri vücudunuzun bir parçası olmaktan çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir