Kapat

Kedileri Seven Herkesin Evinde Beslemek İsteyeceği En Büyük 5 Evcil Kedi Türü

en büyük evcil kedi türleri

En büyük kedi türlerinin aslanlar ve kaplanlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bunlar vahşi türler olduğundan yazımızla alakaları yok. Bizim bahsettiğimiz en büyük kedi türleri, insanlarla birlikte evde yaşayabilen ve diğer akrabalarına göre oldukça büyük olan evcil kedi türleri. Üstelik bu kedi türleri en az köpekler kadar sadık olmalarıyla da tanınıyorlar. İşte her kediseverin evinde beslemek isteyeceği en büyük evcil kedi türleri.

5- Sibirya Orman Kedisi

Kalın ve uzun tüyleri sayesinde soğuk iklimlerde yaşayama uygun olan Sibirya Orman Kedisi’nin kökenleri Rusya’ya dayanıyor.

Sibirya Orman Kedisi

4- Norveç Orman Kedisi

Norveç Orman Kedisi’nin özelliklerinin çoğunu, yakın akraba olduğu Sibirya Orman Kedisiyle paylaşıyor. Bu kedilerin MS 1000 yıllarında Vikingler tarafından keşfedildiği söyleniyor. Zira bu kediler de Viking savaşçıları gibi oldukça iri bir cüsseye sahip.

Norveç Orman Kedisi

3- Maine Coon

Bazılarının vaşak ve rakun birleşiminden meydana gelen bir melez olduğuna inandığı Maine Coon kedileri, sadakatleri ile ün salmıştır. Günümüzde Amerikalı birçok ailenin evinde beslediği popüler kedi türleri arasında yer alır. Sevecen, kolay uyum sağlayan ve akıllı olmaları en önemli özellikleri. Renk ve desen olarak geniş bir yelpazeye sahiptirler. Bu büyük kedi türünün ortalama ağırlığı yetişkin bir erkek kedi için 6-9 kilogram, dişi kedi için ise 3-5 kilogram arasındadır.

Maine Coon Kedisi

2- Ragdoll

Ragdolls kedisi, evcil kedi türleri arasında en büyüklerden biridir. 3 yaşlarında en büyük cüsseye erişirler. İlk olarak 1960 yılında Ann Baker adlı bir kişi tarafından tanıtılmıştır. Ankara kedisi (Angora Cat) ile bilinmeyen vahşi bir kedi türünün melezi olduğu düşünülmektedir.

Ragdoll Kedisi

1- Savannah Kedisi

Listenin ilk sırasında Savannah kedisi bulunuyor. Evcil bir tür olan Savannah kedisi vahşi bir geçmişe sahiptir. Siyam kedisi ile Afrika kökenli vahşi bir kedi türünün melezidir. Kısa bir süre önce bir ırk olarak kabul edilmeye başlayan Savannah, en büyük evcil kedi türü olarak kabul edilir. Bir köpek kadar büyük bir cüsseye sahiptir. Savannah kedisinin en önemli özelliği, diğer birçok kedi türünden farklı olarak suyu sevmesidir. Köpeklere benzer bir davranış alışkanlığı olduğundan bir tasma ile gezdirilmeye müsaittir. Çoğu Savannah sahibi, onları çok yumuşak ve sadık bir arkadaş olarak tanımlamaktadır.

Savannah Kedisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir