Kapat

Gezegende Hiç Uğranılmayacak 13 Yer!

Dünyada tehlikenin ve gizemin buram buram koktuğu, her köşenin ardında bizleri korkutabilecek bir şeyin olduğunu düşündürecek bazı yerler var. Buraların bir kaçını sizlere tanıtmak istiyoruz. Ancak bu yerler kalp hastaları için pek uygun olmayabilir. Yeterince cesursanız okumaya devam edin.

1. Eski Yahudi mezarlığı, Prag, Çek Cumhuriyeti

Eski Yahudi mezarlığı

Eski Yahudi mezarlığı-1

1439 ile 1787 yılları arasında tam 400 yüzyıl boyunca cenaze törenleri burada gerçekleştirildi. Nispeten dar bir alan sahip bu yere toplamda 100.000 kişi gömüldü, ancak 12.000 mezar taşı bulunmaktadır. Mezarlık çalışanları eski mezarların bir kısmını toprakla kapattılar ve ölenlerin çoğunu buralara gömdüler. Bu mezarlıkta 12 kat üst üste gömülmüş yerler bulunmaktadır. Zaman geçtikçe çöken yerlerden dolayı eski mezarlar ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, sadece sıra dışı olmakla kalmayıp, aynı zamanda korkutucu bir mezarlıktır.

2. Bebekler Adası, Meksika

Bebekler adası

Meksika’da korkunç oyuncak bebekler tarafından doldurulmuş çok tuhaf ve ıssız bir ada bulunmaktadır. 1950’den itibaren ada sakini Julian Santana Barrera’nın çöp kutularından topladığı oyuncak bebekleri bu adada topladığı bilinmektedir. Bugün yaklaşık 1000 oyuncak bebek korkutucu görüntüleriyle asılı durmaktadır.

3. Hashima Adası, Japonya

Hashima adası

Hashima adası-1

Hashima, kömür madenciliği ile uğraşılan eski bir yerleşim yeridir. 1959 yılına kadar Dünyanın en yoğun nüfusuna sahip yerlerinden biriydi. 1 kilometrelik sahil şeridine sahip olmasına rağmen, toplamda 5259 kişi yaşamaktaydı. Kömür işi karsız hale gelince şehir terk edildi ve hayalet şehir haline geldi.

4. İntihar Ormanı, Japonya

İntihar ormanı

İntihar ormanı, Japonya’nın Honsu adasında bulunan Aokigahara ormanının gayri resmi adıdır. İnsanların intihar etmek için tercih ettiği yer olarak bilinmektedir. Bu orman, iblis ve hayaletlerle temsil edilen Japon mitolojisiyle ilişkilendirilmiştir. San Francisco daki Golden Gate köprüsünden sonra dünyanın en popüler ikinci intihar yeridir. Girişindeki dikkat çekici uyarıda; “hayatınız, paha biçilmez bir armağandır. Ailenizi düşünün. Çekinmeden bizi arayın. 22 0110 tel.” yazmaktadır.

5. Terk edilmiş akıl hastanesi, Parma, İtalya

Akıl hastanesi

Bir zamanların psikiyatri hastanesi şimdilerde Brezilyalı sanatçı Herbert Baglione tarafından sanat eseri haline getirilmiştir. Zemin ve duvarlarda tasvir edilen eski, işkence görmüş hastaların hayali figürleri, bu yerin ruhunu yansıtmaktadır.

6. George Kilisesi, Çek Cumhuriyeti

George kilisesi

George kilisesi-1

Çek köyü Lukova’daki bu kilise, cenaze töreni sırasında çatısının bir kısmının çökmesi sonucu terk edilmiştir. Jakub Hadvara isimli sanatçı korkunç görünen heykellere mekana farklı bir hava katmıştır.

7. Yeraltı Mezarları, Paris, Fransa

Yer altı mezarı

Yer altı mezarı-1

Yeraltı tünelleri Paris’te o kadar çok ki, toplam uzunlukları neredeyse 300 kilometreyi bulduğu söylenmektedir. 18. Yüzyılın sonlarından itibaren 6 milyondan fazla insan kalıntıları bu tünellere konulmuştur.

8. Akodessewa Pazarı, Togo

Akodessewa

Akodessewa-1

Büyülü nesneler ve otlar pazarı olarak ün yapmış bir yerdir. Akodessewada yer alan ürünlerin çeşitliliğine bakılırsa, kocaman öküz kafaları, kurumuş maymun kafatasları, manda, leopar veya timsah gövdeleri yüzlerce cismin sadece bir kaçıdır.

9. Kabayan Mumyaları, Filipinler

Kabayan mumyaları

1200 ‘lü yıllara kadar uzanan meşhur ateş mumyaları burada gömülmüştür. Yöre sakinlerine göre, ruhları hala oralarda bir yerlerde. Bu bedenler karmaşık yöntemlerle mumyalanmış ve korunmuşlardır. Özellikle çalınmalara karşıda sıkı biçimde korunmuşlardır. Aklınıza basit bir soru geliyor olabilir, neden birisi mumya çalmak istesin? Cevabı da çok basit. Bunu deneyenler, çalmak istediği mumyanın büyük büyük büyük büyük dedesi olduğuna inananlardır.

10. Chauchilla Mezarlığı, Peru

Chauchilla

Peru’nun güney kıyısındaki Nazca kentinin yaklaşık 30 kilometre güneyinde bulunmaktadır. Araştırmacılar 700 yaşındaki cesetleri orada bulmuşlardır. Buradaki son cenaze töreninin 9. Yüzyılda gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Buranın diğer mezarlıklara göre belirgin özelliği, tüm cesetlerin çömelme pozisyonunda bulunuyor olmalarıdır. Ayrıca bütün cesetlerin yüzlerinde ilginç bir sırıtma duruşu bulunmaktadır. Peru’nun kurak iklimi sayesinde de uzun yıllar boyunca hepsi çok iyi korunabilmişlerdir.

11. Yılan Adası, Brezilya

Yılan adası

Yılan adası-1

Ilha da Queimada Grande, belki de dünyanın en tehlikeli adasıdır. Tamamı ormanla kaplıdır. 200 metre yüksekliğinde bir kayalık, çok da davetkar olmayan kıyı şeridi ve tabi ki binlerce yılan. Metre kare başına yaklaşık 6 yılan düşmektedir. Anlık ölümcül etkiye sahip bu yılanlar son derece zehirli türlerdir. Bu adaya ziyaret yetkili makamlarca yasaklanmıştır. Ancak, burası hakkındaki kan dondurucu hikayeler yerel halk tarafından bilinmektedir.

12. Ölü Şehri, Rusya

Ölü şehri

Ölü şehri-1

Dargavs, kuzey oteya’da küçük taş evleriyle hoş bir küçük köye benziyor, ancak eski nekropol. Cesetler, kıyafetleriyle ve kişisel eşyalarıyla gömülmüşlerdir.

13. Sagada, Filipinler

Sagada

Sagada-1

Filipinlerin Luzon Ada’sında küçük sagada köyünü bulabilirsiniz. Belli ki ülkenin en korkunç yerlerinden biri. Eski ve çok tuhaf cenaze töreni kanıtlarına sahip bir yer. Tabutlar gömülmek yerine kayalıklara asılmıştır. İnanışa göre ölü beden ne kadar yüksek bir yere konulursa, ruhunun cennete o kadar yakın olacağı düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir