Kapat

İnsan Vücudu Hakkında Faydalı ve İlginç 7 Bilgi

İnsan vücudu gizemli yollarla çalışır. Her günün her saniyesinde, vücudunuz yalnızca hayatta kalmanızı değil, yaşadığınız dünyanın algısına sahip olmanızı sağlamak için çeşitli tepkiler ve kimyasal mekanizmalar geçiriyor ve biz bunların çoğunun farkına bile varamıyoruz. Farkındalığımız arttığında bakın neler oluyor?

#1. Gözlerinizin havayı tahmin edebileceğini biliyor muydunuz?

Vücut sıcaklığınız düşmeye başladığında hipotermi başlar. Hipotermi, kan damarlarınızın enerjinizi kurtarmak için sıkışmasıdır. Gerçekten soğuk havalarda, gözleriniz fizyolojik bir yanıt olarak küçülür ve aslında bir süre sonra körleşebilirsiniz.

#2. Sol kulağınız daha iyi duymayı nasıl sağlar?

Sol kulağınızı konuşan kişiye doğru çevirirseniz, aslında daha iyi duyabilirsiniz. Bazı insanlar gayri resmi olarak buna “süper işitme” derler.

#3. Mide ekşimesine çözüm

Mide ekşimesini ilaç tedavisi dışında iyileştirmenin farklı yolları var. Sol tarafınıza yatarak hem mide ekşimesini hem de kalp rahatsızlıklarını çözebilirsiniz. Yapılan bir araştırma, bu pozisyonun vücudunuzu asidik bir mideye maruz bırakmamasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Sol tarafa doğru yattığımızda yerçekimi sayesinde midemiz boğazımızdan diğer tarafa oranla daha uzakta durur.

#4. Vücudunuzun havayı önceden tahmin ettiği bir başka vaka daha var.

Aşırı soğuk havalarda atmosferik basınç düştüğünde, eklemlerinizde baskı ve ağrı hissederiz. Buna ek olarak, kimyasal dengesizliklere neden olarak yüksek sıcaklık değişimleri migreni tetikleyebilir.

#5. Öksürerek ağrı hissinizi azaltabilirsiniz.

Öksürük, ağrı uyarılarını beyninizin daha zayıf hissetmesini sağlayarak daha az ağrı hissetmenize yardımcı olabilir.

#6. Burun tıkanıklığından çabuk kurtulmak ister misiniz?

Baş parmağınızı kaşlarınızın arasına bastırın. Baskı burun kanallarının gevşetilmesine neden olur.

#7. Diş Ağrısı

Başparmak ve işaret parmağınız arasına buz uygulayarak diş ağrınızı hafifletebilirsiniz. Bunun nedeni, elinizin V bölgesinde bulunan sinir yolunun yüzünüze gidiyor olmasıdır.

“İnsan Vücudu Hakkında Faydalı ve İlginç 7 Bilgi” üzerine 3 yorum

  1. İsmail kiraz says:
  2. şehirler arası nakliyat istanbul says:
  3. istanbul ankara nakliye says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir