Kapat

PTT’ye Gitmeden İnternetten E-Devlet Şifresi Alabilirsiniz!

PTT'ye gitmeden e-Devlet şifresi alma

E-Devlet uygulaması, geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen ve resmi kurumlardaki işlemlerimizi internet üzerinden yapmamıza olanak sağlayan oldukça faydalı bir sistem. Öyle ki daha önce vergi dairesi, nüfus müdürlüğü, SGK gibi kurumlara şahsen giderek hallettiğimiz birçok resmi işlemi E-Devlet sistemi üzerinden birkaç tıkla halledebiliyoruz. Hem kişisel olarak bize, hem de resmi kurumlara zaman ve iş gücü bakımından avantaj sağladığı için, herkese E-Devlet şifresi alarak bu sistemi kullanmasını tavsiye ediyoruz. Çoğumuzun bildiği gibi ilk defa E-Devlet şifresi almak isteyenler şifrelerini PTT’den alıyor. Ve bunun karşılığında 4 ya da 5 TL gibi bir ücret ödüyor. Ödenen ücret bir yana PTT şubelerine gitmek, kuyruk beklemek ve sıra size geldiğinde E-Devlet şifre sisteminin çalışmadığını öğrenmek oldukça can sıkıcı olabiliyor. Ancak E-Devlet’e giriş yapmanın ve şifre almanın tek yolu PTT’ye gitmek değil. Birçoğumuz bilmiyoruz ama sisteme e-Devlet Şifresi, Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C. Kimlik Kartı ve İnternet Bankacılığı ile giriş yapılabiliyor. Evet yanlış okumadınız, İnternet Bankacılığı ile E-Devlet’e girilebiliyor. Peki bunu nasıl mı yapacaksınız? Haydi ayrıntılara bakalım…

Öncelikle e-Devlet’e İnternet Bankacılığı ile giriş yapabilmek için aşağıdaki listede yer alan 16 bankadan birinin internet şubesini kullanabiliyor olmanız gerekiyor.

1- Akbank
2- Albaraka
3- Anadolubank
4- Denizbank
5- QNB Finansbank
6- Garanti
7- İngbank
8- KuveytTürk
9- Odeabank
10- Şekerbank
11- TEB
12- Türkiye İş Bankası
13- Türkiye Finans
14- Yapı Kredi
15- Ziraat Bankası
16- Ziraat Katılım

Şöyle bir baktığımızda Vakıfbank ve Halkbank gibi iki devlet bankasının bu sistemde yer almamasının can sıkı olduğunu söyleyebiliriz. Listede yer alan bankalardan birinden İnternet Bankacılığı’na giriş yapabildiğinizi düşünerek e-Devlet’e nasıl giriş yapış, şifre alabileceğinizi anlatalım.

1. Adım: Öncelike e-Devlet’in resmi giriş adresi olan www.turkiye.gov.tr‘ye girin.

2. Adım: Site açıldıktan sonra sağ üstte yer alan Sisteme Giriş butonuna tıklayın.

e-Devlet Sisteme Giriş

3. Adım: Giriş sayfasında üstte yer alan giriş yöntemlerinden İnternet Bankacılığı seçeneğine tıklayın.

e-Devlet Giriş Yöntemleri

4. Adım: Açılan sayfada bankaların simgelerini göreceksiniz. Kendi bankanızın simgesine tıklayın.

e-Devlet Bankalar

5. Adım: Bankanızın internet şubesi giriş sayfasına yönlendirileceksiniz. Mevcut bilgilerinizle giriş yapıp cep telefonunuza gelecek SMS’teki şifreyi girdikten sonra tekrar e-Devlet sistemine yönlendirileceksiniz ve bu kez sisteme giriş yapmış şekilde size özel e-Devlet sayfası açılacak. Ancak artık sisteme girdim, hep bu yöntemi kullanırım demeyin. Çünkü İnternet Bankancılığı ile giriş yaptığınızda e-Devlet’in tüm özelliklerini değil, kısıtlı özelliklerini kullanabiliyorsunuz.

6. Adım: Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üstte yer alan Benim Sayfam butonunun yanında yer alan aşağıyı gösteren oku ve açılan menüden Şifre ve Güvenlik Ayarlarım bağlantısına tıklayın.

e-Devlet Kişisel Bilgileri Değiştirme

7. Adım: Açılan sayfada sağ üstte bulunan Şifremi Değiştir butonuna tıklayın.

e-Devlet Şifre Değiştirme

8. Adım: Açılan sayfada açıklamalara uygun olacak yeni şifrenizi belirleyin ve iki bölüme de yazarak, sağ altta yer alan Değiştir butonuna tıklayın.

e-Devlet Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır

Artık e-Devlet şifresi sahibi oldunuz ve bundan sonraki girişlerinizde İnternet Bankacılığı yöntemini kullanmanıza gerek olmayacak. T.C. Kimlik No ve Şifre ile sisteme giriş yapabileceksiniz!

Yazıyı e-Devlet şifresi olmayan ve PTT’ye gidip ücret ödemek istemeyen daha çok kişiye ulaştırmak için, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşın!

“PTT’ye Gitmeden İnternetten E-Devlet Şifresi Alabilirsiniz!” üzerine 11 yorum

  1. Tuğba Göçer says:
  2. Semih says:
  3. Cihad says:
  4. su yalıtımı says:
  5. sohbet says:
  6. referanslı temizlik şirketleri says:
  7. ömer says:
  8. erciyes dekorasyon says:
  9. Pinar Ak says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir