Kapat

Kış Hastalıklarından Korunmanın 10 Basit Yolu

iş yerinde hareketli olun

İçinde bulunduğumuz kış mevsimi özellikle bünyesi zayıf olanlar için tam bir kabus dönemidir. Bu dönemde nezle, grip ya da üst solunum yolları hastalıkları gibi rahatsızlıklara sıklıkla rastlanır. Ancak çevremizdeki bazı insanların bu dönemde hiç hastalanmadığını görürüz. Bunun nedeni o kişilerin özel sırlara sahip olmaları değil. Kış mevsiminde çok basit olan bazı eylemleri uygulayarak hastalıklardan korunuyor olmalarıdır. İşte kış hastalıklarından korunmanın yolları;

kışın hasta olmamak için neler yapmalıyız

1. İş Yerinde Hareketli Olun

iş yerinde hareketli olun

Gününüzün neredeyse yarısından fazlasını geçirdiğiniz iş yerinde hareketsiz kalmanız, metabolizmanızı yavaşlatacağından hastalıklara karşı dirençsiz olmanıza sebep olacaktır. Özellikle masa başı bir işte çalışıyorsanız, belirli aralıklarla masanızdan kalkarak harekete edebilirsiniz. Atalarımız boşuna dememiş; “İşleyen demir pas tutmaz”.

2. Duştan Sonra Soğuk Su

duştan sonra soğuk su

Özellikle sabahları duş almayı tercih eden biriyseniz, duştan sonra soğuk suyun altında 5-10 saniye kalarak kan dolaşımınızı hızlandırabilir, böylelikle bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

3. Aktif Bir Sosyal Hayatınız Olsun

aktif sosyal hayat

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında en yakın arkadaşlarımızla bile internetten görüşür hale geldik. Ancak internetten görüşmek yüz yüze görüşmenin yerini kesinlikle tutmamaktadır. En azından haftada 2 gün arkadaşlarınızla aktiviteler yapın, dertlerinizi ve mutluluklarınızı paylaşın. Böylelikle ruhen daha sağlıklı olacak ve bu da bedenen daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacaktır.

4. Sarımsak ve Soğan Tüketin

soğan ve sarımsak faydaları

İkisi de doğal antibiyotikler olan sarımsak ve soğanı düzenli olarak tüketen kişilerin, neredeyse hiç hastalanmadıkları bilimsel olarak tespit edilmiştir. Özellikle sarımsak; tansiyonu ve kolesterolü olması gereken seviyede tutma konusunda oldukça faydalıdır.

5. Gün İçinde Şekerleme Yapın

gündüz uykusu

Uykunun insan hayatındaki önemine değinmemize gerek bile yok, zira herkesin bunu biliyor olduğunu düşünüyoruz. Ne kadar düzenli uyuyan biri olsanız da gün içinde yaşadığınız tempolu zamanlar sizi hem fiziken hemde ruhen yorar. Kafanızı ve vücudunuzu tazelemek için vakit bulduğunuzda kısa şekerlemeler yapabilirsiniz.

6. Düzenli Egzersiz Yapın

düzenli egzersiz

Hergün düzenli olarak yapılan egzersiz, vücudumuzu formda tutarak dışarıdan gelecek olumsuz etkilerden korunmamıza yardımcı olacaktır. Egzersiz konusunda tercih tamamen size aittir. İster yürüyün, ister spor salonuna gidin isterseniz de evinizde veya iş yerinizde basit hareketler yapın.

7. Sağlıklı Beslenin

sağlıklı beslenme

Fazla kilolu insanlar diğerlerine göre daha fazla hasta olmaktadır. Bunun nedeni de fazla kiloların vücudun temel işlevlerini yerine getirmesine engel olmasıdır. Bu durumdan, ideal kilonuzu hesaplayıp, bu kiloya ulaşmak için sağlıklı beslenerek uzak durabilirsiniz.

8. Stresten Uzak Durun

stresten uzak durma

Stres, gün içinde hepimizin yakından hissettiği psikolojik bir problem haline geldi. Bu nedenle stresten uzak durun diyemiyoruz. Zira bu neredeyse imkansız. Onun yerine stresten uzaklaşın diyebiliyoruz. Bütün faaliyetlerinizden bir süreliğine tamamen uzaklaşın ve kafanızı dinleyebileceğiniz bir ortamda zaman geçirin.

9. Kahvaltıdan Sonra Yoğurt Tüketin

kahvaltıda yoğurt tüketme

Kahvaltıdan sonra tüketeceğiniz bir kase yoğurt, bağırsaklarınızı çalıştırarak sindirimi kolaylaştıracaktır. Ayrıca bakterilere karşı oldukça etkili bir koruyucudur.

10. Siz Söyleyin

siz söyleyin

Bu maddeyi siz değerli ziyaretçilerimizin görüşlerine ayırdık. Hastalıklardan korunmak için tavsiye edebileceğiniz yolları, sayfanın altındaki yorum panelinden bizimle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir