Kapat

Metabolizmayı Harekete Geçirecek 8 Besin

Fit vücut

Kış mevsimi geride bırakmışken metabolizmayı uyandırmanın, harekete geçirmenin vakti gelmedi mi? Yaza fit bir vücutla formda girmek ister misiniz?

Öncelikle genel beslenme alışkanlığınıza katkı sağlayacak basit tavsiyelerle başlayalım.
Güne mutlaka sıkı bir kahvaltıyla başlanmalıdır. Atlanılan kahvaltı beslenme düzeninizi bozacağı gibi aynı zamanda metabolizmanızın da yavaşlamasına neden olacaktır.

Gün içerisinde mutlaka 2 litre civarı su tüketmelisiniz. Susuz kalan vücut yavaş metabolizma demektir.

Beslenmenize mutlaka çay, yeşil çay, kahve gibi metabolizma hızlandıran içecekleri ekleyin. Gazlı içeceklerden uzak durun.

Fazla miktarda kalori yaktıracak acı biberi beslenme programınıza dahil edin. Basit bir hesaplamayla, günde 1 çay kaşığı acı biber, metabolizmanızın hızını %25 oranında artıracaktır.

Beyaz et, mercimek, bakliyat ve tahıllı gıdalar B vitamini içeriği sayesinde metabolizmayı hızlandırır.

Baharat tüketimini de mutlaka değerlendirin. Metabolizma hızını artıracak baharatlar beslenme programınızda mutlaka yer almalıdır.

Koşma olur, yürüyüş olur, bisiklet olur yada yüzme olur, mutlaka haftada 4-5 gün egzersiz yapın. Egzersiz kalori yakımı ve metabolizmayı harekete geçirme konusunda en etkili yöntemdir.

Genel beslenme alışkanlıkları konusundaki tavsiyelerimizden sonra gelelim metabolizmayı harekete geçirecek besin maddelerine.

ViraListe olarak kolaylıkla alabileceğiniz, her evde bulunabilecek fit ve formda bir vücuda giden yolda çok fazla işinize yarayacak besin maddelerini sizler için derledik.

#1. Kefir

Kefir

ABD’de yapılan araştırmalara göre, alınan kalsiyum miktarı kilolarıda etkiliyor. Süt ve süt ürünleri vücut için önemli mineralleri içermektedir. Günlük tüketeceğiniz yarım litre kefir, ihtiyacınız olan kalsiyumun %75’ini karşılamaktadır.

#2. Acı biber

Acı biber

Az miktarda bile tüketseniz acı biber, hemen hemen hepimizi terletecektir. Terlemenin nedeni ise biberde bulunan kapsaisin maddesidir. Bu madde, tıpkı spor yaparken olduğu gibi vücut ısısını %25 oranında yükseltmektedir. Yükselen vücut ısısı terlemeye ve dolayısıyla kalori yakımına neden olmaktadır.

#3. Yeşil çay

Yeşil çay

Kolestrolü düşürmek, kanser ve kalp krizine karşı korumak gibi faydalarının yanında yeşil çay, vücudun ve karaciğerin yağlanmasını da önlemektedir. Metabolizmayı hızlandırıp, enerji tüketimini de artırdığı kanıtlanmıştır.

#4. Zencefil

Zencefil

Tıpkı acı biberde olduğu gibi, zencefilde bulunan maddeler dolaşım ve sindirim sistemi için son derece faydalıdır. Çaylarda aroma ya da yemekleriniz de baharat olarak tükettiğiniz zencefil, vücuttaki gazı atmanıza yardımcı olacaktır.

#5. Limon

Limon

İçeriğindeki bol miktardaki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminize enerji sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kasların daha fazla yağ yakmasına yardımcı olur.

#6. Soğan

Soğan sarımsak

Soğanda bulunan kükürt, kan dolaşımı hızlandırarak sindirim sistemini harekete geçiriyor. Aynı zamanda vücutta ödeme neden olan fazla suyunda atılmasına yardımcı oluyor. Sarımsak içinde benzer şeylerin söylenebileceğini belirtelim.

#7. Tarçın

Tarçın

Tarçın, vücuttaki insülin seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Beslenmenize ekleyeceğiniz bir miktar tarçın, tatlı isteğinizi azaltacaktır.

#8. Somon balığı

Somon

Yağ açısından fakir, protein bakımından en zengin besin maddesidir. İçeriğinde bulunan yüksek miktardaki iyot, metabolizmanın düzenli işlemesinde önemli rol oynayan tiroid hormonunun salgılanmasında önemli göreve sahiptir.

“Metabolizmayı Harekete Geçirecek 8 Besin” üzerine 3 yorum

  1. zayıflama says:
  2. Fitcim says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir