Kapat

Saç ve Cilt Sağlığına Faydalı 5 Bitkisel Yağ

saça faydalı yağlar

Neredeyse her gün kullandığınız saç ve cilt bakım ürünlerinin içinde zararlı kimyasal maddeler bulunduğunu mutlaka biliyorsunuzdur. Doğal yağlar ise eczaneden ya da kozmetik mağazalarından aldığınız bu ürünlerden çok daha besleyici ve nemlendiricidir. Bu yazımızda daha sağlıklı saç ve cilt için kullanabileceğiniz 5 doğal yağa yer verdik.

Saç ve Cilt Sağlığı İçin En Faydalı Bitkisel Yağlar

saç ve cilt sağlığı için en faydalı bitkisel yağlar

#1. Zeytinyağı

Zeytinyağı neredeyse herkesin evinde bulunur fakat mutfak dışında pek kullanılmaz. Ancak ağır bir yağ olmasına rağmen cildi nemlendirmek için etkili bir yağdır. 1 veya 2 çay kaşığı zeytinyağını cildiniz emene kadar ovarak sürün. Zeytinyağı cildinizdeki nemi tutan bir bariyer oluşturacaktır. Eğer mümkünse organik sızma zeytinyağı kullanın.

#2. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı sağlığa olan faydalarından dolayı genellikle süper besinlerden oluştan listelerde bulunur. Bu yağ cilt ve saç derisi için bir nemlendirici olarak zeytinyağı gibi benzer şekilde kullanılabilir. Bir tutam hindistan cevizi yağını ellerinizin arasında ovuşturun ve saçlarınızdaki elektriklenmeyi azaltmak için hafifçe uygulayın. Hindistan cevizi yağı aynı zamanda içerdiği sağlıklı asitler ile antibakteriyel özellik taşıdığı için enfeksiyonları önlemek veya azaltmak için de kullanılabilir. Her gün 1 veya 2 çay kaşığı hindistan cevizi yağı yemek, vücudunuzun hem içi hem de dışı için oldukça faydalı olacaktır.

#3. Jojoba Yağı

Jojoba yağı diğer yağlara oranla daha pahalıdır ancak cildin ürettiği doğal yağa en yakın özellikte olduğu için cilt ve saç için ideal bir nemlendiricidir. Saçlarınızı yıkarken şampuanla birlikte kullanacağınız 1 veya 2 damla jojoba yağı daha canlı ve daha sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Çoğu insan yağlı saç sevmez, ancak jojoba yağı nemlendirici ve saçı düzleştirici etkiye sahip hafif bir yağdır. Jojoba yağı düzenli olarak kullanıldığında kuru kafa derisini besleyerek normalleşmesine yardımcı olur.

jojoba yağı

#4. Fındık Yağı

Fındık çok lezzetli bir besindir ama daha da önemlisi cilt için harika bir besindir. Fındık yağı çoğu yağlar gibi çok nemlendirici ve aynı zamanda akne (sivilce) oluşumuna müsait cilde sahip olanlar için idealdir. Eğer vücudunuzda çok hızlı sivilce oluşuyorsa, muhtemelen aşırı verimli yağ bezlerine sahip bir cildiniz vardır. Fındık yağı cildi nemlendirdiğinden yağ bezlerinin çalışmasını yavaşlatacaktır ve bu da sivilce oluşumunu engelleyecektir.

#5. Badem Yağı

Badem yağı cilt için en iyi yağlardan birisidir. Badem yağı nemlendirici etkisinin yanında göz çevresindeki koyu renkli noktaların azaltılmasında ve erken yaşlanmayı engelleme ile ölü deri hücrelerinin yok edilmesinde de etkilidir. 1 dakika boyunca kuru cilde masaj yaparak uygulayın ve sıcak nemli bir bezle temizleyin. Badem yağı sedef ve egzamadan muzdarip olanlar için inflamasyonu azaltıcı etkiye de sahiptir.

“Saç ve Cilt Sağlığına Faydalı 5 Bitkisel Yağ” üzerine 2 yorum

  1. Cilt Bakımı says:
  2. Canan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.