Kapat

Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yenmeli?

Sağlıklı Saçlar İçin Vitaminler ve Besinler

Kadınların dış görünüşlerinde  saçlarına  büyük önem verdikleri ve bu uğurda kuaförlerde saatlerce saçları için zaman harcadığı malum. Bayanlar saçlarının canlı, parlak ve ışıl ışıl omasının yanında sağlıklı olarak uzamasını isterler, bunun içinde şampuanlardan, saç bakım kremlerine bir çok kozmetik yanında bitkisel ürünlerde denemekten imtina etmezler. Aslında için gerçeği güzellik içeriden dışarıya yansır. Yani sağlıklı ve doğru bir beslenme ile zahmetsizce güzel saçlara sahip olunabilir. Nasıl mı? İşin uzmanlarından New York’ta önde gelen bir dermatolog olan Francesca Fusco ve sağlıklı saçlar için en iyi gıdalar hakkında bilgi edinmek için beslenme uzmanı ve New York Times’ın en çok satan yazarı Kimberly Snyder’ın bu konuda ki önerilerine gözatmak yeterli.

Probiyotikler

Probiyotiklerin Saçlara Faydası : Daha güçlü saç, saçlarda daha az kırılma

Saç sağlığı ve sağlığınız genel olarak sindirime bağlıdır . Bu yüzden probiyotiklerin arttırılması anahtardır. Saç folikülü besin maddelerini emmek zorundadır ve eğer vücudunuz tıkalıysa [düzgün sindirilemiyorsa] bunu engelleyecektir.

Nasıl çalışır : Probiyotikler Snyder göre, kilit doğal dünyanın bir parçası ve bizim için hayatta kalma açısından büyük önem taşıyan canlı bakteri biçimidir. Zararlı mikroorganizmaların çoğalmasını engelleyen iyi bakterilerin vücutta gelişmesine yardımcı olurlar. Bu hem sindiriminiz hem de besleyici emiliminiz üzerinde derin etkiye sahiptir.

Ne yenir: Snyder, sindirime yardımcı olmak için probiyotikler bakımından zengin yiyecekleri yoğurt, kefir, miso, tempeh veya maya ekmeği gibi tüketebilirsiniz.

Protein

Proteinlerin Saçlara Faydası : Saç büyümesi

Kötü haber öncelikle: Saçlarınızın daha hızlı büyümesini sağlamak için yiyebileceğiniz yiyecek yoktur . Fusco, “Saç büyümesinin oranı yaş, hormonal durum, genetik, hastalık ve beslenme gibi birçok faktör tarafından belirleniyor” diyor. Güzel haber ise sağlıklı saçları yetiştirmek için gerekli olan kritik besinler vardır ve protein sağlıklı saçların vazgeçilmez bir yapı taşıdır.

Nasıl çalışır : Protein saçın yapısal bir bileşenidir. Saç telinin yüzde 90’ı kadarını oluşturuyor ve saç follikülünde çalışmaya başlıyor. “Saç büyümesi için çok önemli, süreci hızlandırabilecek hiçbir şey yok, yavaşlatmak için yapabileceğiniz şeyler var ve yeterince protein almamak bunlardan biri.” Protein yediğinizde, vücudunuz onu saç sağlıkları için gerekli olan amino asitlere böler. Diyetinizde yeterli protein olmadan, zayıf, kırılgan saçlar, kırılmalar ve dökülme yaşayabilirsiniz.

Ne yapmanız gerekiyor :  Proteini günlük olarak yemeklere dahil etmek kolaydır. Yumurta, yağsız etler, mercimek, fasülye, quinoa, protein sallar veya çubuklar ve peynir gibi gıdaları deneyin. İki haftadan sonra düzelme görmeyi ve azami faydalar için en az üç ay  dikkat etmeniz gerekecek.

Omega-3 yağlı asitler

Omega-3 yağlı asitler Faydası : Sağlıklı bir kafa derisi

Kafa deriniz yüzdeki derinin bir uzantısıdır, ancak kıl folikülleri ve yağ bezlerinin yoğun popülasyonuna bağlı olarak farklılık gösterir. Çoğu insanın sahip olduğu en yaygın saç derisi şikayeti kepek ya da pul pul dökülmesidir. Fusco, “Omega-3 yağ asitleri içeren yağlı gıdaların alınması, özellikle saç rengi gibi birçok tedaviye sahip kişiler için saç derisine ve saçı sağlığa büyük katkıda bulunuyor” diyor.

Nasıl Çalışır : Kalın, gür saçlar için sağlıklı bir kafa derisi gereklidir ve esansiyel yağ asitleri, kafa derinizi besler. Artı, kaliteli yağlar saç derinizin yağ seviyelerini dengeli tutar ve kuruluğu önler.

Ne yapmalı : Omega-3  için Chia tohumları, keten tohumu, ceviz, koyu yeşil yapraklı sebzeler, ya da kenevir sütü ton balığı ve somon gibi besinleri tüketmelisiniz. İki hafta sonra bir gelişme görmeye başlayacaksınız.

Su

Suyun Saçlara Faydası : Saçlarınız daha kolay taranır, daha az kıvırcık

Suyun vücudunuzu ve saçlarınızı içten dışa aktarması şaşırtıcı değildir. Snyder, “Vücudunuz öncelikle hayati organlarınızı ve dokularınızı bakım alacağından, sınırlı su alımı ile saçlarınız vücudunuzun geri kalanından daha çabuk kurutulabilir” dedi. “Su ayrıca saçlarınızın sağlıklı bir şekilde büyümesini engelleyebilecek toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.”

Nasıl Çalışır : Bir egzersiz sırasında kurutulduğunda kaslarınız düzgün şekilde ateşlenemediğinde olduğu gibi, saçlarınız nem eksikliği ile kalınlaşabilir ve sağlıklı olamaz. “Dehidrasyon kepek gibi kafa derisi sorunlarına da neden olabilir ve saça büyümeyi yavaşlatabilir çünkü saç kökünde sağlıklı yeni saç büyümesine izin verecek kadar nem yoktur” diyor Snyder.

Ne yapmalı : Daha fazla su içelim ! Bu kadar basit.  Sulu meyvelerin ve karpuz, salatalık, domates ve kereviz gibi sebzelerin tadına bakarak su tüketiminizi önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Vitamin B Kompleksi

Vitamin B Kompleksin Saçlara Faydası: Saç sağlığı

Biyotin (B8 ve B12 vitaminleri) sağlıklı saçları korumak için yaygın olarak bilinir ancak saç büyümesini destekleyen tek vitamin, biyotin değildir. Tüm B vitaminleri, saç follikülünü hücresel düzeyde destekleyen diğer besin maddeleri ile birlikte önemlidir.

Nasıl çalışır: Vitamin B kompleksi tüm B vitaminlerini içerir. Onları aynı anda toplamak, birlikte çalışmasını sağlar ve tükettiğiniz diğer besin maddelerinin (proteinler ve yağlar gibi) daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Fusco, “B vitaminleri, vücudunuzun yağları ve proteinleri iyi, parlak saçlar için metabolize etmelerine yardımcı olan bir kofaktördür” diyor Fusco, doğal olarak sağlıklı saçlar ve sağlıklı yağ bezlerinin işlev görebilmesi için ihtiyaç duyduğunuz yapı ürünlerine sahiptir. Başka bir deyişle, yağlar ve proteinler hala saçlarınızı besleyecek, ancak B vitamini kompleksi onları daha etkili hale getirecektir.

Ne yemeli : Tüm B vitaminleri almak için en kolay yolu bir B kompleks vitamin takviyesi almaktır, Fusco diyor. Yemek hazırlamayı, pişirmeyi veya dondurmayı düşünmenize gerek kalmadan, onları diyetinize dahil etmekten daha hızlı, daha kolay ve bazen daha etkili. Ancak, tamamlayamazsanız veya ek almayı istemiyorsanız, sağlıklı bir B vitamini miktarını elde etmek için yemeklerinize yeşil yapraklı sebzeler , kabuklu deniz hayvanları ve peynirler ekleyin .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir