Kapat

Uyandıktan Sonra Aç Karnına Su İçtiğinizde Gerçekleşecek 8 İnanılmaz Şey

Japon halkı genel olarak ince ve sağlıklı vücutlarıyla tanınırlar. Genetik en önemli role sahipse de, Japonların birçoğu alışkanlık haline getirdikleri sabah ritüelleriyle sağlıklı kalabileceklerini kanıtlamışlardır. Basitçe söylemek gerekirse, çoğu Japon uyandıktan hemen sonra su içiyor.

Japon kültürünün derinliklerine kadar giden bu ritüel, vücut bozukluklarının giderilmesinde bilimsel olarak kanıtlanmıştır. ABD ve diğer batılı ülkelerin aksine, Japonya’nın obezite ve diyabet gibi çeşitli hastalıklarla çok haşır neşir değildir. Japonların sağlıklı yaşam tarzlarından bazı şeyler öğrenebileceğimizi düşünüyoruz.

Su içmek neden önemlidir?

Vücudumuzun %70’i sudan oluşur, bu nedenle vücudunuzun düzgün çalışmasını sağlamak, taze tutmak için su tüketmelisiniz. Vücudun su ihtiyacı karşılanmadığı zaman, uzun vadeli ve kısa vadeli çeşitli olumsuz sonuçları olacaktır.

Uzun süreli sonuçlarını bahsetmek gerekirse; migren, kolit, hipertansiyon, obezite, hemoroid, göğüs kanseri, böbrek taşı oluşumu, sinüzit gibi çeşitli hastalıklar sayılabilir.

Uyandıktan hemen sonra vücudunuzun ihtiyacı olan suyu vererek bu rahatsızlıklardan kaçınmayı başarabilirsiniz.

Su ile tedaviyi nasıl yaparsınız?

Bu yöntem vücut bozukluklarını, sindirim sistemi bozukluklarını ve gözle ilgili rahatsızlıkları ortadan kaldırmaya yardımcı bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca bu yöntemi denediğiniz ertesi günde kendinizi daha canlı hissedeceksiniz.

  • Uyandıktan hemen sonra, dişlerinizi fırçalamadan önce ve aç karnına dört bardak su için.
  • 45 dakika boyunca hiçbir şey yemeyin.
  • Yemeklerden en az 30 dakika önce bir bardak su için, ancak kahvaltı ve akşam yemeklerinden sonra iki saat boyunca su içmeyin.
  • Aç karnına 4 bardak su içemiyorsanız, bir bardakla yada vücudunuzun kaldırabileceği miktarda sıvı alabilirsiniz.

sabah aç karna su içmenin faydaları

Sabah aç karnına su içmenin temel faydaları nelerdir?

1. Toksinlerin atılmasına yardımcı olur

Su içmek tabi ki bağırsakları hareketlendirir. Gece vücudu onarır ve vücuttaki tüm toksinleri atar. Özellikle sabahları aç karnına su içtiğinizde, vücudunuz tazelenir ve zararlı toksinlerden temizlenir. Bol miktarda su içmek kas hücrelerinin ve yeni kan hücrelerinin arttırılmasında yardımcı olabilir.

2. Metabolizmayı iyileştirir

Aç karnına su içmek en az %24 oranında metabolizmayı hızlandırır. Sıkı diyet uygulayan insanlar için su içmek çok önemlidir. Artmış bir metabolizma hızı, gelişmiş bir sindirim sistemi anlamına gelir. Daha hızlı bir sindirim diyet programınızı kolaylaştıracaktır. Uyandıktan hemen sonra su içmek bağırsakların daha kısa sürede temizlenmesini sağlayacaktır.

3. Sağlıklı kilo vermeyi kolaylaştırır

Sabahları aç karnına boş bir mideyle su içtiğinizde tüm toksinlere güle güle demiş olursunuz. Buna bağlı olarak sindirim sisteminiz gelişecektir. Yeme isteğiniz azalacak, daha az hissedecek ve gereksiz kilo alımını önlemiş olacaksınız.

4. Mide yanması ve hazımsızlığı azaltır

Hazımsızlığın nedeni mide asidinin artmasındandır. Asit yemek borusuna geri döndüğünde mide ekşimesi şikayeti oluşur. Aç karnına su içtiğinizde ise, bu asit çözülür ve seyrelir. Ayrıca, kahvaltı öncesi midenizi hazırlamış olursunuz.

5. Cildi ve ciltteki parlaklığı geliştirir

Dehidrasyon, yani su kaybı cildin eren kırışmasına ve derin gözeneklerin oluşmasına neden olur. Yapılan bir araştırmaya göre, aç karnına 500 ml su tüketiminin deride kan akışını hızlandırdığı ve ciltte parlamayı sağladığı kanıtlanmıştır. Ayrıca gün boyu düzenli su tüketimi vücuttaki toksinlerin atılması anlamına gelir ve bu da cildinizi daha parlak ve canlı hale getirecektir.

6. Parlak ve sağlıklı saçları getirir

Dehidrasyon saçların uzamasına ciddi oranda yardımcıdır. Bol miktarda su tüketimi saçlarınızı içten dışa besler. Su bir saç telinin ağırlığının neredeyse ¼’ünü oluşturur. Su alımının yetersiz olması kırılgan saçlara ve ince saç tellerine neden olabilir. Her gün daha fazla su içmelisiniz. Aç karnına içilen su, saç kaliteniz için daha faydalıdır.

7. Böbrek taşlarını önler

Uyandıktan hemen sonra, aç karnına su içmek böbrek taşlarının ve mesane enfeksiyonlarının önlenmesi için önemlidir. Aç karnına içilen su böbrekte taş oluşumuna neden olan asitlerin çözülmesine yardımcıdır. Sağlığınızı negatif yönde etkilemeyecek miktarda içilen bol su, toksinlerin neden olduğu mesane enfeksiyonlarına karşı sizi koruyacaktır.

8. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Aç karnına su tüketmek dolaşım sisteminden bağımsız çalışan lenfatik sistemin dengelenmesine ve dolayısıyla bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Güçlü bir bağışıklık sistemi sizi çeşitli hastalıklardan korumakta ve sık sık hasta olmaktan alıkoymaktadır.

Gördüğünüz gibi, uyandıktan hemen sonra aç karnına su içmenin pek çok faydası vardır. Kuşkusuz hiç para harcamadan yaşam tarzınıza olumlu bir katkı yapmanın en kolay ve etkili yolu su içmektir.

“Uyandıktan Sonra Aç Karnına Su İçtiğinizde Gerçekleşecek 8 İnanılmaz Şey” üzerine 3 yorum

  1. ViraL says:
  2. Ender says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir