Kapat

Eşek Sütünün Bilinmeyen 10 Faydası

eşek sütünün faydaları

Halk arasında çok yaygın olarak tüketilmeyen eşek sütünün faydaları saymakla bitmiyor. Anne sütüne en yakın süt olarak bilinen eşek sütü, astımdan bronşite birçok hastalığa faydalı geliyor. Türkiye’ de kurulan özel çiftliklerde yetiştirilen eşeklerin sütü, internet üzerinden de birçok alıcıya gönderiliyor. İtalya’ da devletin özellikle yeni doğmuş bebeklere ve yaşlılara eşek sütü içmeleri konusunda birçok kampanya yürüttüğü biliniyor. Vücut direncini oldukça artıran bu besin kaynağı, Türkiye’de yaklaşık litresi 100 TL’den satılıyor. Eşek sütü diğer sütler gibi tam olarak kaynatılmıyor ve çiğ olarak tüketiliyor. Gelin sizin için derlediğimiz Eşek Sütünün Bilinmeyen 10 Faydasına göz atalım.

#1- Solunum Yolları

Eşek sütü, astım, bronşit ve birçok solunum yolları hastalığına iyi geliyor. Bu hastalıkların tedavisinde etkin olarak kullanabilirsiniz.

#2- Direnç

Eşek sütü, içerisindeki mineraller sayesinde vücuda zindelik kazandırıyor ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koymanızı sağlıyor.

#3- Kanser

Eşek sütü vücuda kazandırdığı minerallerle kanser hastalığına da faydalı geliyor.

#4- Ateş düşürücü

Eşek sütü, yüksek ateşli hastalıklarda ateşi düşürmeye yardımcı oluyor.

#5- Antibakteriyel

Eşek sütünün bünyesindeki antibakteriyel enzimler hastalıklarla savaşarak vücuda zindelik kazandırıyor. Aynı zamanda vücut direncini artırıyor.

sütün cilde faydaları

#6- Cilt Sağlığı

Eşek sütüyle vücudunuzu yıkayabilir ya da bir pamuk yardımıyla cildinizi temizleyebilirsiniz. Cilt hastalıklarını tedavi eden eşek sütü aynı zamanda sağlıklı ve parlak bir cilt kazandırıyor.

#7- Kemik Sağlığı

Eşek sütünün içerdiği yüksek kalsiyum değerleri kemik erimesini engeller. Aynı zamanda kemiklerin gelişimine önemli miktarda katkı sağlar. Eşek sütü, inek sütü gibi alerji yapmadığı için bebekler tarafından da kullanılabilir.

#8- Kalp Sağlığı

İçeriğindeki yüksek Omega 3 değerleri sayesinde kalbi korur ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

#9- Metabolizma

Eşek sütü metabolizmaya çok büyük katkı sağlıyor. Yağ yakımını hızlandırdığı için vücudunuzu formda tutmanıza yardımcı bir besindir.

#10- Siroz

Eşek sütünün yukarıda saydıklarımızın dışında balgam söktürücü bir etkisi vardır. Aynı zamanda siroz, hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir