Kapat

Annelerin İş ve Aile Yaşamını Kolaylaştıracak 7 Öneri

çalışan anne

Aile hayatıyla birlikte tam zamanlı bir işte çalışan anne olmak hiç  de kolay olmuyor. Bununla birlikte tam gün çalışan bir anne olmak, iş ve aile arasındaki bölünmüş dikkat nedeniyle suçluluk duygusu ve stres de yaratabilir. Ancak burada önemli olan meslek ile ebeveynlik arasında doğru dengeyi bulmaktır. Kariyeriniz ve ailenizi beraber yürütmenize yardımcı olmak adına 10 öneriyi yazımızda paylaşıyoruz.

#1. Çocuğunuzu Emin Ellere Bırakın

Belkide en zor olan adım çünkü bir anne için çocuğunun güvenli ve sağlık olması aklını sürekli meşgul eden ilk konuların başında gelir. Dolayısıyla çocuğunuzu kime ya da nereye emanet edeceğiniz birinci önceliğinizdir.  Aile büyüklerinden yakın akrabalara, çocuk bakıcılarına ve çocuk yuvalarını iyi inceleyin. Önemli kriterlerin bir listesini oluşturun ve daha sonra çocuğunuza istediğiniz en nitelikli bakımı sağlayan tercihinizi mercek altına alın.

#2. Sabahları Daha Kolaylaştırın

İş sabahının bir gece öncesini iyi değerlendirip ertesi gün yapmanız gereken işlerin halledebileceğinizi düşündüklerinizi tamamlayın . Örneğin kendinizin veya çocuğunuzun öğle yemeğini paketleyin, elbiselerini hazırlayın (artı kendinize ait) vb.  Ayrıca, kahvaltı için ne yapacağınıza karar vermelisiniz. Önemli eşya unutulmaması gerekenler, çocuğun çantasını, iş çantalarını, giyilecek ayakkabı vb. çıkış yolunuza koyabilirsiniz. Kısacası ertesi gün yapılacak iş listesine bakın ve programı çizin.

#3. Aile Takvimi Oluşturma ve Organize Etme

Ailenizin önceliklerine bakın. Bir takvim oluşturarak aklınızda tutmak zorunda olan ve zihninizi sürekli meşgul eden konuları bu takvime işleyin. Akıllı telefonlarda kolayca paylaşılabilen ve senkronize edilebilen takvimlerini kullanmanız işinizi kolaylaştırabilir.

Takviminizi ara ara gözden geçirmeyi ve yaklaşan haftanın programına hazırlanmayı unutmayın. Bu, hafta süresince karşılaşabileceğiniz sürprizleri ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca aile takviminizi bebek bakıcıları veya gerek duyduklarınızla paylaşın. Böylece herkes etkinlikler hakkında güncel bilgilere sahip olacak. Ayrıca anahtar, şarj cihazı, pil ve küçük nakit ile birlikte önemli evrakın ve belgenin yerleştirildiği bir yer oluşturun. Bu tür noktalar zaman kazandıracak ve evinizdeki verimliliği artıracaktır.

#4. Gün Boyunca Bulabildiğiniz Fırsatları ile Çocuğunuz ile İletişimde Olun

İşteki molalarınız sırasında çocuğunuzu arayın; Onu dinlemek sizi zor bir gün geçirmenize yardımcı olabilir ve yakınınızda olduğunuzu bilmek için rahatlık kazanacaktır. Birlikte olmadığınızda bile çocuklarınızla bağlantıda kalın. Küçük çocuklar bulunan anneler çocuklarına izletilmesi-dinletilmesi içi bir video veya sesli okuma ile bir çocuk kitabını kaydedin. Onları videoya alma seçeneklerine değerlendirin böylece daha sonra onu izleyebilir ve bir an kaçıramazsınız. Çocuklar yüzlerini görebilmeleri için kendinize ve eşinize asılmış resimleri asın.

#5. İş Konuları İşte Halletmeye Çalışın

İşle ilgili konuları veya telefon görüşmeleri yaparken disiplinli olun ve zaman sınırlamaları belirleyin, çocuklar uyurken yapabileceğiniz şeyleri çocuklarınızla geçireceğiniz zamanlarda yapmayın. Tabii ki iş arkadaşlarınızla yakın ilişki kurmak istiyorsunuz, ancak çok sayıda e-posta alışverişi, gündelik İnternet sörfü, dedikoducu ve uzun öğle yemekleri daha az üretken olmanızı sağlayacak dikkat dağıtıcı şeyler. İş yerindeki görevlerinize odaklanın ve mola veya öğle yemeği sırasında meslektaşlarınızla konuşun. İş yerinizde, vakit kaybetmekten kaçınmaya çalışın.

#6. Özel Aile Etkinlikleri Oluşturun

Ailenizi dinamik hale getirmek ve herkesin birbiri ile iletişimine izin vermek için çocuklarınız için vakit geçirmek çok önemlidir. Tahta oyunları veya filmler ya da bir aile kahvaltı veya bir aile gecesi gibi bir etkinliği takviminize ekleyin. Sonuçta birlikte severek yaptığınız sürece ne yaptığınız çokta önemli değildir. Çoğu zaman, işiniz ve evinizle meşgulseniz, eşiniz ihmal edilen ilk kişidir. Eşinize de zaman ayırmayı ihmal etmeyin. İş veya çocuklar hakkında konuşmadığınız bir yemek, küçük bir gezi, sohbet vb.

#7. Kendinize Zaman Yaratın

Zamanı akıllıca yöneterek , değerli “ben” zamanımıza düzenli olarak uyabilirseniz. Zamanınız evinizle kariyeriniz arasında bölünmüş olduğu için enerjinizi iyi yönettiğinizden emin olun. Huysuz biri olduğunuzda etkili bir eş veya ebeveyn olamazsınız, kendinize rahat ve etkili hissetmeniz için zaman ayırın. Serinletici bir mola ile kişisel ihtiyaçlarınıza dikkat ederken yeniden şarj etmenize yardımcı olur. Uyumadan önce bir kitapta kendinizi kaybedin, haftada bir kez köpük banyosu yapın ya da kendinizi bir spa ayarlayın. Egzersiz yapmak için zamanınızı ayarlayın (bir yoga sınıfı gibi) veya bir hobiye odaklanın. Hatta akıllı annelerin ihmal ettiği şeyleri iyi yemeyi ve yeterince dinlenmeyi unutmayın.

“Annelerin İş ve Aile Yaşamını Kolaylaştıracak 7 Öneri” üzerine 2 yorum

  1. halı yıkama makinası says:
  2. sermayesiz iş fikirleri says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir