Kapat

Bahar Kapıda! Bahçe ve Balkonlarınız Çiçek Açmaya Hazır mı?

flower

Bahçe ve Balkon Çiçekleri

İlkbaharın yaklaşmasıyla birlikte, yılın bu zamanında bahçesi olanlar ya da balkonlarını renklendirmek isteyenler için bazı tavsiyelerde bulunacağız. Zaten az çok çiçekler ve toprak ile uğraşıyorsanız ya da ilgi duyuyorsanız önerilerimizi size ışık tutacaktır. Öncelikle yıllık, iki yıllık, çok yıllık, soğanlı, yumrulu gibi ne tür bir çiçek türü yetiştireceğinize karar vermeniz gerekecek ve yahutta ben bu çiçeği seviyorum diyerek edineceksiniz. Tüm çiçeklerin ayrı renk ve görünüş güzellikleri olduğu aşikar yalnız çiçekler konusunda ıskalamamız gereken konu yetiştirdiğiniz çiçeğin hangi dönemde ne kadar sürede ve ne kadar çiçek açacağıdır.Zira bütün bir sezon bekleyip 3-5 gün açan bir çiçekle bahçenizi de doldurmak istemezsiniz diye düşünüyoruz. Burada en güzel planlama açma ve yetişme zamanları bindirmeli çiçekleri tercih ederek bahçenizin ya da balkonunuzun çiçeksiz kalmamasını sağlamak olmalıdır diye değerlendiriyoruz.
flower

Anemone

 Anemone geç ilkbaharda ya da yaz başlarında iyi drene edilmiş topraklarda yetişir. Anemone için iyi köklenmesi adına ilk sezonunda düzenli olarak sulamanız gerekir. Ayrıca, çiçek dışarıda ve çok sıcaksa ve 2-3 yılda bir kümeleri bölmelisiniz.  Anemone çiçeği en iyi kısmi güneşli yerlerde büyüme gösterir.

Anemone

Anemone

Perulu Zambak

Perulu zambak baharın başında ya da yaz başında çiçek açar ve az sayıdaki pembe, turuncu ve beyaz gibi daha fazla renkte mevcuttur. Bu çiçekler büyüdükçe yayılırlar ve bu nedenle daha fazla alana ihtiyaç duyarlar. Tam güneş konumu onlar için en iyisidir, ancak sıcak havalarda kısmi gölge gerekir. Perulu zambak çiçeğinin düzenli olarak sulanması gerekir.

Peruvian Lily

Peruvian Lily

Grand Maître Crocus

Grand Maître Crocus, çok fazla güneş ve iyi drene edilmiş bir toprağa ihtiyaç duyan sağlam bir bitkidir. Kum, kil, tebeşir ve tüy kullanabilirsiniz. Bu güzel, mor çiçekler genellikle sorunsuzdur ve budama gerekmez. ‘Grand Maître Crocus, 10 cm’ye kadar büyür ve nihai yüksekliğe ulaşması 2,5 yıla kadar sürebilir. .

Grand Maître Crocus

Grand Maître Crocus

Laleler

İlkbaharda mümkün olan en kısa sürede laleler ekilmelidir. Laleler ne kadar erken ekilirse o kadar iyi gelişirler. Bir sürü çeşidi ve renkleri vardır, sizin için zor olan sadece birini seçmek olacak! Kurak yaz mevsimi ve soğuk kış mevsiminde en iyi sonuç verirler. Bazı bahçeler, laleleri yıllık olarak ele alır ve onları her yıl yeniden ekerler. Ancak bu güzel bahar çiçekleri uzun ömürlüdür. Onların bakımı kolaydır ve kesinlikle bahçenize renk katacaklar.

Tulip

Lale

Menekşe

Yüzleri olan çiçekler gibidirler ve her yaprak katında eşsiz ve benzersiz sayıda renkleri yer alır. İyi drene edilmiş, nemli ve humus bakımından zengini topraklara ihtiyaç duyarlar; sulama yaparken düzenli olarak yapmaya dikkat edilmelidir; büyümesine yardımcı olmak için, çok amaçlı gübreler kullanabilirsiniz.

Menekşe

Menekşe

Nergisler

Nergisleri bu kadar özel yapan şey, merkezde çok sayıda yaprakları olduğu gerçeğidir! Sarı, beyaz ve pembe gibi farklı renklerde gelir. Tam veya kısmi güneşlenme ve iyi drene edilmiş bir toprağa ihtiyaçları var. Nergisler ilkbaharın geldiğine dair bir işaret olarak düşünülür, fakat bu çiçeklerin evcil hayvanlar için toksik olduğunu unutmayın!

nergis

Nergis

Üzüm Sümbülü

Üzüm Sümbülü  çok hızlı yayılırlar, bu nedenle onlara yer seçerken bunu göz ardı etmemelisiniz. Gübrelere ihtiyaç duymazlar ve çoğu zaman bahar ortalarında çiçek açarlar. Üzüm Sümbülü, tam güneş veya kısmi gölgeye ihtiyaç duyar ve kesinlikle aşırı uçların hayranı değildir; çok kuru, ıslak veya sıcak yerlere dikmekten kaçının.

Grape Hyacinth

Üzüm sümbülü

 Bizans Gladiolus

Bu güzel çiçekler kısmi gölge ve iyi drene edilen toprakla birlikte tam güneş ister. Bizans Gladiolus çiçekleri, kışın toprakların donmadığı yerlerde kışı rahatlıkla atlatabilirler.


Bowles Lahana

Fakir ila orta derecede bereketli, iyi boşaltılan topraklara ve bol miktarda güneşe dikilmesi gerekiyor! Bu güzel duvar çiçekleri, ilkbahar veya yaz aylarında yarı sert ağaç kesiminde açar. Bacaklara dökülmesini önlemek için, çiçekli bittikten sonra çiçekleri biraz düzeltin.
Bowles Mauve

Ağlayan kalpler

Bakımı çok kolaydır çünkü herhangi bir çapalama yapmanız gerekmez. Bununla birlikte, nötr, hafif alkalin ve humus açısından zengin, iyi drene edilmiş bir toprağa ihtiyaç duyar. Kısmi gölgeyi sever.
Bleeding Heart Bacchanal

“Bahar Kapıda! Bahçe ve Balkonlarınız Çiçek Açmaya Hazır mı?” üzerine 1 yorum

  1. Gül says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir