Kapat

Katalonya’daki Festivalde İnsan Kuleleri İnanılmaz Yüksekliklere Ulaşıyor!

İspanya, gelenekler bakımından son derece zengin bir ülkedir. Her ilin kendine özgü bir kültürü ve lehçesi vardır. En ünlü geleneklerden biri, boğa güreşleridir. İspanyolca da “corrida” ya da “ boğa koşusu” olarak adlandırılır. Kızdırılan boğaların Pampola sokaklarında serbest bırakılması ve insanların sağa sola kaçışması şeklinde kutlanmaktadır. Bunol da ise domates festivali coşkuyla kutlanan bir gelenektir.
Belki de daha az bilinen, ancak yine de etkileyici olan başka bir gelenek ise, insan kuleleri inşa etmektir. Bu gelenek tarragona, katolanya da 18. Yüz yılda ortaya çıkmıştır. Bu geleneğin adı “castells” olarak bilinmektedir ve kademeli olarak 6 ile 10 kişinin birbirlerinin omuzlarına çıkarak kule oluşturmaları şeklinde kutlanmaktadır. İlginç olan şeylerden biride kule yapılırken, geleneksel bir müziğin ortama eşlik ediyor olmasıdır. Bunun için müzisyenler “gralla” isimli bir rüzgar aleti kullanmaktadır.
İnsan kulelerini inşa etmenin birçok yolu vardır ve çeşitli teknikler kullanılmaktadır. Casteller lar, slogan olarak “daha yüksek bir kule oluşturmak için denge, cesaret ve sağduyu ihtiyacımız olan şeylerdir.” Derler. Bu gelenek insanları bir araya getirerek, ekip çalışmasını öğretir. Katalanca da birkaç yüz kişiden oluşan zemin kat olan “pinya”, ile birbirine yapışmak ve bir hedefe ulaşmak için birbirlerine yardım etmek anlamına gelen “ferti pinya” popüler terimler haline gelmiştir.
Festivalin kültürel değeri UNESCO tarafından kabul edilmiş ve bu gelenek artık insanlığın somut olmayan kültürel miras listesinde yerini almıştır. Her iki yılda bir düzenlenen festival, Çin halkına da ilham kaynağı olmuştur. Çin de bulunan bir tekstil şirketi, çalışanları için sosyal bir faaliyet olarak insan kulesi yapma organizasyonu düzenlemeye başladı. Tarragona da 2016 yılında çekilmiş festival fotoğraflarına bir göz atın isterseniz.

Castells festivali

Castells festivali

Castells festivali

 

Castells festivali

Castells festivali

Castells festivali

Castells festivali

Castells festivali

Castells festivali

Çin de yapılan organizasyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir