Kapat

Her Çay Türünün Çeşitli Faydaları Vardır. Bilmen Gereken Her şey Burada!

Tüm dünyada yüzyıllardır tüketilmekte olan çay, birçok kültür için gerekli bir içecek ve bazı ülkelerde ise bir yaşam biçimidir. İster enerji için, ister dinlenmek için veya başka sebeplerden dolayı çay içerseniz, içtiğiniz çaydan bir çok sağlık yararı elde edebilirsiniz. Her çay türünün kendine özgü çeşitli yararları ve etkileri vardır. Bu çay çeşitlerinin şaşırtıcı yararları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız biraz zaman ayırmanız yeterli olacaktır.

1. Siyah çay

Siyah çay

Siyah ve yeşil çay, Camellia sinensis isimli bitkiden elde edilen aynı türden çaylardır. Aralarındaki fark ise işlenme metodudur. İşlemedeki oksidasyon süresi, iki çayında farklı renk ve lezzet profillerinin sebebidir. Siyah çay yüksek kafein değeriyle enerji arttırmaya yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalar, siyah çayın şeker hastalığı ve inme riskini azaltabileceğini, akciğerlerin sigara dumanından korunmasını sağlayabileceğini göstermektedir.

2. Yeşil çay

Yeşil çayda kafein bakımından yüksek değere sahiptir ve enerjinizi arttırmak, güne iyi başlamak için harika bir yoldur. Araştırmalar kilo kaybına yardımcı olduğunu, Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkların risklerini azalttığını göstermektedir. Yeşil çayın kan şekerini düzenlemek, sindirimi kolaylaştırmak ve zihinsel odaklanmayı kolaylaştırmak gibi faydaları da bulunmaktadır. Aynı zaman yeşil çay içenlerin kanser, şeker hastalığı ve artrit gibi hastalıklara yakalanma olasılıklarının çok az olduğu belirtilmektedir.

3. Beyaz çay

Beyaz çay

Siya, yeşil ve beyaz çay türlerinin içerisinde sağlık açısından en faydalısının beyaz çay olduğu tespit edilmiştir. Kanser ve kalp hastalığının önlenmesi için beyaz çayda bulunan yüksek düzeydeki antioksidan faydalıdır. Aynı zamanda beyaz çay yaşa bağlı kırışıklıklar ve çizgilere karşı koruma sağlamaktadır. Bu değerli doğal içecek, tiryakileri için gençlik iksirinin aktığı bir çeşmedir.

4. Kırmızı çay

Kırmızı çay

Roobios veya kırmızı çay, güney Afrika dan yayılmıştır. Doğal olarak kafeinsizdir, sağlık yararlarıyla doludur. Yüksek derecedeki antioksidan değeri nedeniyle popüler hale gelmiştir. Kırmızı çayın, kalp rahatsızlığı riskini azaltmak, virüslere karşı dirençli hale getirmek, alerjik hastalıkları önlemek ve stresi azaltmada etkili olduğu kanıtlanmıştır. Uzun ve yorucu bir iş gününün ardından bir fincan kırmızı çay mükemmel olabilir.

5. Papatya çayı

Papatya çayı, rahatsız bir mide için veya uyumadan önce günün yorgunluğunu atıp mışıl mışıl bir uyku için tercih edilebilir. Sadece bu kadar değil tabi ki. Erkekler için olmasa da, kadınların ömrünü uzattığı testlerde tespit edilmiştir. Cilt içinse, silme ve durulama suyu olarak kullanılması durumunda egzema ve sedef gibi deri hastalıkları tedavisinde etkilidir.

6. Zencefil çayı

Zencefil çayı mide problemleri ve bulantı şikayetlerinde sıklıkla kullanılır. Anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle kas ağrılarını hafifletebilir. Bu nedenle, zorlu ve yorucu bir egzersiz sonunda içilecek mükemmel bir çaydır. Ayrıca yapılan araştırmalar, kadınların özel günlerinde zencefil çayının faydalı olabileceğini göstermektedir.

7. Tulsi-Holy Basil

Tulsi çayı-Holy basil

Holy basil ya da Tulsi çayı, solunum bozuklukların da ve stresin hafifletilmesinde kullanılır. Şimdiye kadar keşfedilen en iyi şifalı otlardan biri olarak kabul edilen Tulsi, ateş tedavisinde de kullanılıyor. Çalışmalar tulsi yapraklarındaki antioksidanların kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabileceğini bile göstermektedir.

8. Hibiskus çayı

Hibiskus temelde her derde deva özelliğinde bir çaydır. Yüksek tansiyon ve yüksek kolestrol için yardım sağlar, sindirime yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Eklem ağrılarını hafifleten yüksek oranda anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Araştırmalar, karaciğer hastalıklarının önlenmesine yardımcı olduğunu hatta kanseri önlediğini kanıtlamıştır.

9. Nane çayı

Tıpkı zencefil gibi nane çayı da, mide rahatsızlıklarında sıklıkla kullanılır. Ancak, bundan çokda fazlasını da yapabilir. Sindirimi kolaylaştırır, bulantıyı keser, mide ağrısını azaltır, ateş ve boğaz ağrısı tedavisinde kullanılır. Aynı zaman da bağışıklık sistemini güçlendirir. Bütün bunların yayında ferah bir ağız kokusu için tercih edilebilir.

10. Oolong çayı

Oolong çayı

Oolong çayı, zihinsel odaklanmayı sağlar ve uyanık kalmaya yardımcı olur. Güne iyi başlamak, okula zinde gitmek ve işte önemli bir sunum öncesinde harika bir tercih olabilir. Oolong’un kanseri önlediği, diş çürümesini engellediği, osteoporoz ile mücadele ettiği ve kalp hastalığını önlediği söylenmektedir.

Dünya çapında milyonlarca insanın zevkle içtiği çay, insan vücuduna tıbbi faydalar sağlayan bir çok çeşide ve lezzete sahiptir. Bir kaçı deneyin ve sizin için doğru olanı görün. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir