Kapat

Doğaçlama Gerçekleşen ve Efsane Haline Gelen 14 Film Sahnesi

Öyle filmler var ki, yüzlerce, binlerce kişiyle çekilmektedir. Özellikle filmlere cazibe katan, aktör veya aktrislerin doğaçlama ve kendilerine özgü oyunculuk yeteneklerini sergiledikleri anlar vardır. O filmlere ait unutulmaz sahneler haline gelmiş, çoğumuzun hafızasında yer etmiş 14 film enstantanesini sizler için derledik.
Viraliste olarak filmlerin sonunda akıllarda kalan 14 sahneyi buldu ve listeledi.

1. Gerçek Yalanlar (1994)

Seksi bir dans esnasında garip ve beklenmedik şekilde dengesini kaybeden Jamie Lee Curtis bu sahneyle filme damgasını vuruyor. Arka planda ise, Arnold Schwarzenegger’in Jamie’ye yardımcı olmak için harekete geçtiğini görebilirisiniz. Sendeleyen oyuncu hızlı bir şekilde toparlanıp kaldığı yerden devam ediyor.

2. Titanic (1997)

Jack, Rose’un resmini çizmeyi planladığı filmdeki en çarpıcı sahnelerin birinde DiCaprio’nun yaşadığı şoku görebiliyorsunuz.

3. Titanic (1997)

Sinema tarihine kazınmış bu sahne, tamamen doğaçlamadır ve DiCaprio’nun oyunculuk yeteneği sonucu ortaya çıkmıştır. Belki de bu sahneyi bu kadar popüler yapan şey budur.

4. Annie Salonu (1977)

Woodie Allen, hayatında ilk kez kokain denemeye karar verir. Pahalı bir şey olduğu konusunda uyarılmış ve dikkatlice kutuyu açıp denemek için bir miktar aldığı sırada birden hapşırınca havaya kalkan beyaz toz bulutu filme damga vuran bir sahne olmuştur.

5. Yüzüklerin Efendisi: iki kule (2002)

Viggo Mortens’in yanmış bir kaskı bulduğu sahneyi hatırlayın. Ünlü aktörün acıyı sergilediği bu sahnedeki oyunculuğu gerçekten etkileyicidir. Acı o kadar gerçekti ki, Viggo kaska vurduğu sırada iki parmağını kırmıştır. Buna rağmen duraksamadan sahneye devam etmiştir.

6. Yüzüklerin Efendisi: yüzük kardeşliği (2001)

Viggo, üçlemenin ilk filminin çekimi sırasında Aragorn için tek tercih olduğunu kanıtlamıştır. Senaryoda ork askerinin amaçsız bir şekilde rastgele bir bıçak fırlatması gerekiyordu. Tehlike yaratmayacak şekilde fırlatılması gereken bıçak, dosdoğru Viggo’ya doğru uçuyordu. Kontrolü kaybetmeden gerekeni yapan Viggo, filme damga vuran sahnelerden birine imza atmıştır.

7. Sıradan Şüpheliler (1995)

Kimlik tespiti için kahramanların sıraya dizildiği bu sahnede, aktörlerin saçlamaları sonucu komik bir görüntü ortaya çıkmıştır. Normalde tüm aktörlerin kağıttan okuması gereken sözleri, doğaçlama yapmaya kalkışınca kahkahalar havada uçuşmaya başlamıştır. Tekrar yapılan çekimlerde de gereken ciddiyete ulaşılamayınca, sinema tarihine giren bu sahne kullanılmıştır.

8. Güzel Kadın (1990)

Filmdeki en ünlü sahnelerden biri, Edward’ın Vivian’a pahalı bir kolye hediye ettiği an. Sahneyi popüler hale getiren olay ise, kolye kutusunun kapanmasıyla Julia Roberts’ın parmağının sıkışmasıdır. Senaryoda böyle bir şey olmamasına rağmen Garry Marshall, filmde bu sahneyi kullanmayı tercih etmiştir.

9. Galaxy’nin Koruyucuları (2014)

Karizmatik ve komik olan Chris Pratt, bu sahnede son derece beceriksiz davranmıştır. Elindeki şeyi kazara kaçıran Pratt, hızlı davranıp yakalamayı başarmıştır. Son derece doğal bir sahnedir.

10. The Shining (1980)

Stanley Kubrick, her zaman ikonik olan korku filmleri çekmeyi başarmıştır. Jack Nicholson’un balta ile kapıyı kırdığı ve başını deliğe soktuğu “işte johnny!” diye seslendiği sahne en tanınmışlardan biridir. Senaryoda olmamasına rağmen, Jack bu repliği, her gece gösterisine gittiği Johnny Carson’dan alıntı yaparak filme dahil etmiştir.

11. The Dark Knight (2008)

Joker, parmaklıkların ardında her şeyi sessizce izlemektedir. Jim Gordon’un terfisini alkışlarla kutladığı sahne senaryo da yer almamasına rağmen, sinema tarihindeki en unutulmaz sahnelerden birisi haline gelmiştir.

12. Star Wars: Bölüm 5-imparatorluk geri döndü (1980)

Prenses Leia’nın karbonit içinde dondurulmak üzere olan Han Solo’ya itiraf ettiği sahne tüm star wars severler bilir ve sever. Senarya gereği, “seni seviyorum” diyen Leia’ya cevaben Han “ben de seni seviyorum” demesi gerekiyordu. Bunun yerine Harrison Ford “biliyorum” dedi ve doğaçlama olarak verdiği bu cevap, unutulmaz sahneler arasına girdi.

13. Kuzuların Sessizliği (1990)

Bütün filmin en korkunç sahnelerinden biri, Clarissa Starling ve Hannibal Lecter arasındaki ilk sohbettir. Jodie Foster kesinlikle dehşete düştüğü bu sahne hakkında, molalarda Hopkinsle konuşmaktan korkacak kadar etkilendiğini söyledi.

14. Good Will Hunting (1997)

Robin Williams’ın bir rüyasını anlattığı sahnede Matt Damon, bunu dinlemek istemediği için kahkaha atıyor. Bu sahne sayesinde Damon, Williams’ın yapım şirketinde kendini daha rahat hissetti. Bu sahneye daha yakından bakarsanız, kameramanında kendini kahkahaya kaptırıp kamerasını kontrolsüz şekilde salladığını fark edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir