Kapat

Dünyada Terk Edilmiş Ürpertici ve Gizemli 10 Yer!

Dünya, genellikle turistlerle dolup taşan harikulade şaşırtıcı yerlerle doludur. Ancak, daha önce sıkça ziyaret edilen bir yerin tamamen terk edildiğinde ne hale geleceğini merak ettiniz mi? Yada gördünüz mü? Böyle bir mekan güzelliğini kaybeder mi? Veya büründüğü gizem orayı daha ilginç hale mi getirir?
İşte dünyada 15 terk edilmiş yerin bir listesini yaparak, merak uyandırmak istedik. Bir zamanlar insanlarla dolup taşan, birkaç yıl öncesine kadar son derece hareketli olan bu yerler şimdi hayalet kasabalara benzeyen bir şeye dönüşmüştür.
İsterseniz hep beraber bu gizemli yerlere göz atalım.

1. Bodie’nin hayalet şehri (Kaliforniya, ABD)

Bodie’nin hayalet şehri (Kaliforniya, ABD)

Resmi olarak 1876’da kurulan kent, zengin bir altın ve gümüş kaynağıydı. Bu değerli kaynakları duyan insanlar, zengin olabilmek için bu kente akın ediyorlardı. Ancak bodie sonunda iflas etti ve tüm insanlar şehirden ayrıldı. Resmen 1940’larda bir hayalet kasaba haline geldi ve şu anda ülkenin en iyi korunmuş yerlerinden biridir.

2. Doğu hükümet hapishanesi (Pensilvanya, ABD)

Doğu hükümet hapishanesi (Pensilvanya, ABD)

Philadelphia’da bulunan cezaevi, 1829’dan 1971 yılına kadar 150 yıldan fazla bir süre faaliyet gösterdi. El kaone da dahil olmak üzere çok sayıda tanınmış ve yüksek profilli mahkumları ağırladı. Şimdi, ABD tarihi bir yer işareti ve rehberli turlar için halka açık bir müze olarak kullanılmaktadır.

3. Czestochowa Demiryolu İstasyonu (Polonya)

Czestochowa Demiryolu İstasyonu (Polonya)

Güney polonya’daki demiryolu sistemi, endüstriyel gelişmenin tepe noktasına geldiği dönemde inşa edilmiştir. Şu anda, bu terk edilmiş yer Avrupa’nın en gizemli yerlerinden biridir.

4. Sathorn Hayalet Kulesi (Tayland)

Sathorn Hayalet Kulesi (Tayland)

Tayland, 1990’lı yılların başında ekonomisinde büyük bir patlamaya tanık oldu. Bu dönemde mali istikrar ve güven, proje ve altyapıların iddialı olmasına neden oldu. Çok sayıda bina ve gökdelen inşaatları döneme damga vurdu. Maalesef Asya finansal krizi Tayland’a sert bir darbe vurdu ve Sathorn kulesinin yapımını durdurdu, bir daha da inşaat başlamadı.

5. Kuzey Kardeş Adası (New York, ABD)

Kuzey Kardeş Adası (New York, ABD)

Kuzey adasında bulunan Riverside hastanesi, 1885 yılından 1930’ların sonlarına kadar çiçek, verem, ateş ve tifo gibi bulaşıcı hastalıkların tedavisinde aktif olarak hizmet vermiştir. 1963 yılında hastane ameliyatları durdurmuş ve uyuşturucu bağımlıları için bir rehabilitasyon merkezine dönüştürülmüştür. Şimdi bir kuş barınağından başka bir işe yaramıyor.

6. Teufelsberg Şeytan Dağı (Berlin, Almanya)

Teufelsberg Şeytan Dağı (Berlin, Almanya)

Batı Berlin’in eskiden en yüksek tepesinde bulunan Teufelşsberg, esk, bir Nazi askeri kolejidir. Müttefikler binayı yıkmaya çalışsa da ancak başarılı olamamışlardır. Başarısız oldukları için 120 metrelik enkazı gömmeye çalışmışlardır. Berlin duvarı yıkıldıktan sonra, yeniden inşası için öneriler yapılsa da, Berlin makamları tarafından reddedilmiştir.

7. Chateau Miranda (Namur, Belçika)

Belçikalı bir aktivist olan Count Liedekerke-Beaufort, Fransız devrimi sırasında bu kaleden ailesiyle birlikte yakındaki bir tarlaya taşınmak zorunda kaldı. Yüzyıllar sonra Ulusal demiryolu şirketi bu yapıyı devraldı ve 2. Dünya savaşından sonra bir yetimhane ve bir yaz kampı olarak kullanıldı. Ancak, binanın pahalı bakım maliyetleri nedeniyle 1991 yılında terk edildi.

8. Orodou-sur-Glane (Fransa)

Orodou-sur-Glane (Fransa)

Bu Fransız köyü 1944 yılında Naziler tarafından ortadan kaldırıldı. Çocuk ve kadınları da içeren 600’den fazla kişi katledildi. Savaştan sonra yakınlarda yeni bir köy inşa edildi. Zamanın belediye başkanı eski kasabanın korunması için gerekli önlemleri aldı.

9. Hotel del Salto (Kolombiya)

Hotel del Salto (Kolombiya)

Tequendama Falls olarak bilinen hotel, 1924 yılında inşa edilmiştir. Bogoto nehrinin kirlenmesi sonucu cazibesini kaybetmiştir. Bir süre sonra intihar eden insanların ilk tercihi haline gelen mekan terk edilmiş gizemli yerler arasına katılmıştır.

10. Discovery Adası (Florida, ABD)

Discovery Adası (Florida, ABD)

Discovery Adası (Florida, ABD)

Discovery adası, tema parkıydı. Tehlikeli bir bakteri türünün göl suları içerinde yaşadığı tespit edilince eğlence parkının kapatılmasına karar verilmiştir. O zamandan beri terk edilmiş bir yer konumundadır.

“Dünyada Terk Edilmiş Ürpertici ve Gizemli 10 Yer!” üzerine 1 yorum

  1. İzmir Mimarlık says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir