Kapat

Tarihte En Çok İnsanın Hayatını Kaybettiği 10 Uçak Kazası

ABD'nin İran Yolcu Uçağını Vurması

Uçaklar günümüzde modern hayatın en iyi ulaşım araçları olarak kabul ediliyor. Yalnızca güvenli bir yolculuk değil, aynı zamanda olabilecek en hızlı yolculuk imkanını da sunuyorlar. Ancak, uçak yolculuğu kara yolculuğuna göre ne kadar güvenli olursa olsun, olası bir kazada kurtulma şansı neredeyse imkansız denecek kadar az oluyor. 8 Mart 2014’te Malezya Hava Yolları’na ait MH370 sefer sayılı uçağın, radar ekranından kaybolması sonrası aylarca arama çalışmaları yapılmış ancak uçağın izine rastlanmamıştı. Bu uçakta 239 yolcu ve mürettebat bulunuyordu. Malezya Uçağı’nın akıbeti gizemini korurken, havacılık tarihinden bugüne kadar yaşanan en büyük uçak kazalarını sizlerle paylaşmak istedik.

10- Kore Hava Yolları Uçak Kazası – 1983

Rusya'nın Kore Uçağını Vurması

1983 yılında yaşanan ve 269 kişinin hayatını kaybettiği bu uçak kazasının nedeni bir navigasyon arızasıydı. Seul’e gitmek için havalanan uçağın rota sistemi arızalanır ve uçak Seul yerine Rusya’ya yönlenir. Rus hava savunma sistemleri uçağı bir düşman uçağı olarak algılar ve havada vururlar.

9- Pan Amerikan Hava Yolları Uçak Kazası – 1988

Pan American Hava Yolları’na bağlı uçak içindeki 271 kişiyle birlikte teröristlerce İskoçya üzerinde havada patlatılmıştır.

8- Amerikan Hava Yolları Uçak Kazası – 1979

Bu kaza ABD’de O’Hare Havaalanı’nda meydana geldi. Bu uçak ne yazık ki emniyet ve güvenlik sorunları ile ilgili çok kötü bir üne sahip olan DC-10 modeliydi. Bu uçak kazası yerdeki 2 kişi de dahil olmak üzere 273 kişinin ölümüyle sonuçlandı.

7- İran Hava Yolları Uçak Kazası – 1988

ABD'nin İran Yolcu Uçağını Vurması

İnsanlık tarihinin 7. büyük uçak kazası da tartışmalı bir askeri çatışmanın ürünüdür. 1988 yılında, bir İran uçağı İran-Irak savaşı sırasında Basra Körfezi’nde vuruldu. Bu askeri talihsizlik ABD ve İran arasındaki çatışmanın bir sonucudur. Bu olay 290 kişinin ölümüne yol açtı.

6- Air Afrika Uçak Kazası – 1996

1996 yılında meydana gelen Air Afrika uçak kazası tarihin en büyük 10 uçak kazası listemizde 6. sırada yer alıyor. Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde yaşanan kazada 300 kişi hayatını kaybetmiştir.

5- Suudi Hava Yolları Uçak Kazası – 1980

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ta meydana gelen bu uçak kazasına, uçağın kargo bölümünde çıkan yangın neden olmuştur. Kazada 301 kişi hayatını kaybetmiştir.

4- Türk Hava Yolları Uçak Kazası – 1974

THY 1974 uçak kazası

Fransa’nın Senlis yakınlarında meydana gelen uçak kazasında, Paris’ten Londra’ya uçmakta olan THY uçağı bir ormanlık alana düşmüştür. Kazada 346 kişi hayatını kaybetmiştir.

3- Charkhi Dadri Uçak Kazası – 1996

Hindistan’ın Yeni Delhi şehrine bağlı Charkhi Dadri köyünün üstünde yaşanan bu olayda, Suudi Arabistan Hava Yolları’na ait Boeing 747 tipi bir uçakla, Kazakistan Hava Yollarına ait Candid tipi bir uçak havada çarpışmıştır. Çarpışma sonucu 349 kişi hayatını kaybetmiştir.

2- Japonya Hava Yolları Uçak Kazası – 1985

Havacılık tarihinin tek uçaklı en büyük kazası olan bu olay sonucu 520 kişi hayatını kaybetmiştir.

1- Tenerife Faciası – 1977

Tenerife Uçak Kazası

İspanya’nın Tenerife Adasında bulunan Los Rodeos Havalimanı’nda (Tenerife Kuzey Havalimanı olarak da bilinir) iki Boeing 747 uçağının yerde çarpışmasıyla oluşmuş kazadır. Dünya havacılık tarihinin bu en büyük kazasında 583 kişi hayatını kaybetmiştir.

“Tarihte En Çok İnsanın Hayatını Kaybettiği 10 Uçak Kazası” üzerine 7 yorum

  1. seydişehir haber says:
  2. Ahmet says:
  3. Ses yalıtımı says:
  4. Düşen Domainler says:
  5. Ankara OSGB says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir