Kapat

Evde Yetiştirebileceğiniz En İyi 8 Sağlıklı ve Şifalı Bitki

Evde Aloe Vera Yetiştirme

Hormonlu ve genetiği değiştirilmiş gıdaların hızla arttığı günümüzde, organik ve sağlıklı gıdalara olan talebin artması şaşırtıcı değil. Birçok kişi market yerine, semt pazarlarından organik ve taze ürünleri almaya gayret gösteriyor. Bununla birlikte kendi bahçesinde ya da evinde kendi yiyeceğini yetiştirmek isteyen insanların sayısı da giderek artıyor. Geniş bir bahçeniz olmasa bile, bazı bitkileri evinizde de yetiştirebilirsiniz. Bu konuda sağlıklı ve tedavi edici özelliği olan birçok bitki ve ot türü var. Listemizde, evinizde yetiştirebileceğiniz en iyi sağlıklı ve şifalı bitkilere yer verdik. Hadi hemen bir ya da birkaçını seçin ve yarından itibaren yetiştirmeye başlayın!

1- Aloe Vera

Evde Aloe Vera Yetiştirme

Aloe Vera, kolayca yetiştirebileceğiniz en şifalı bitkilerden biridir. Aloe Vera’nın suyu sindirim problemleri, iştahsızlık, kronik kabızlık ve ülsere bağlı kolit için kullanılırken, yapraklarından elde edilen jelimsi sıvı ise yanık, egzama, deri alerjisi ve kesikler için mükemmel bir iyileştiricidir. Az miktarda güneş ışığı gören bir yere yerleştirdiğiniz Aloe Vera’yı, toprağı biraz nemli olacak şekilde haftada bir kez sulamanız yeterlidir.

2- Adaçayı

Evde Adaçayı Yetiştirme

Yemeklerde yaygın olarak kullanılan Adaçayı, aynı zamanda şifa amaçlı kullanılan bir bitkidir. Adaçayı doğal uyarıcı, antibiyotik ve sıkılaştırıcı olmasının yanı sıra tansiyon, diyabet, iltihaplanma ve mikroba bağlık sağlık sorunlarına da faydalıdır. Mide yanması, gaz, mide ağrısı, diş eti iltihabı, regl ağrıları, astım ve daha pek çok sorunu tedavi etmek için kullanılır. Zengin bir toprağın içine ektiğiniz Adaçayını yeterince güneş ışığı alan bir yere yerleştirmelisiniz.

3- Maydanoz

Evde Maydanoz Yetiştirme

Maydanoz süper gıdalar adı verilen grupta yer almaktadır. Böcek ısırıklarının neden olduğu kaşıntı ve acı için, yapraklarını ezerek etkilenen bölgeye doğrudan uygulayarak kullanabilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonlarının yanı sıra, soğuk algınlığı nedeniyle meydana gelen öksürüğün tedavisi için maydanoz çayı tüketebilirsiniz. Maydanozdan en çok faydayı sağlamak için her öğününüze ekleyebilirsiniz. En güzel yanı da maydanozu evinizde yetiştirebilirsiniz. Maydanoz tohumlarını en az 15 cm derinliğinde bir kaba ekin ve güneş gören bir yere yerleştirin. Yeterince güneş ışığı alamıyorsa, bir lamba ile ışığı destekleyebilirsiniz.

4- Isırgan Otu

Isırgan Otu

Mikro besin maddeleri ile dolu olan ısırgan otu, evde yetiştirilebilecek en şifalı bitkilerden birisidir. Isırgan nemli olan her ortamda büyüyebilir. Demir ve potasyum açısından zengin olan ısırgan kan temizleyici olarak kullanılır. Ayrıca güveç, çorba ve çaylarda kullanmak için mükemmel bir ilave gıdadır.

5- Fesleğen

Fesleğen

Fesleğen antioksidan, antiseptik, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. A, C ve K vitaminleri, manganez, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan Fesleğen, mide bulantısı, gaz, iştahsızlık, öksürük, akne, böbrek taşı vb. hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Fesleğen düzenli sulama ve bol güneş ışığına ihtiyaç duyar.

6- Mantar

Evde Mantar Yetiştirme

Çok lezzetli bir gıda olan Mantar, sağlığınız için de çok faydalıdır. C Vitamini ve lif açısından zengindir ancak en önemlisi kanserle savaşan bileşikler içeren bir antioksidan kaynağıdır. Evde mantar yetiştirmek çok kolaydır. Hazır mantar yetiştirme kiti temin edebilir ya da bir sepet kullanabilirsiniz. İnternette evde mantar yetiştirmeyle ilgili bir arama yapmanız yeterlidir.

7- Zencefil

Evde Zencefil Yetiştirme

Bu sağlıklı süper gıda genellikle bulantı, yol tutmasını yatıştırmak ve iltihaplanmayı azaltmak için kullanılır. Ancak kullanım alanı bunlarla sınırlı değil. Zencefilin artrit semptomlarını hafifletip kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabileceği düşünülmektedir. Ve evinizde en kolay yetiştirebileceğiniz şifalı bitkilerden biridir. Dışarıdan satın alacağınız bir parça kök zencefili toprakla dolu bir kaba gömün. Dolaylı olarak güneş ışığı alan bir yere koyun ve filizlenmeye başlayana kadar nemli tutun.

8- Limon

Evde Limon Yetiştirme

Son olarak limon, evinizde yetiştirebileceğiniz en önemli süper gıdalardan biridir. Düzenli limon tüketmenin kalp hastalığı riskini azalttığı, iltihaplanmayı azalttığı ve bazı kanser türleri ile savaştığı tespit edilmiştir. Limon zengin bir C Vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Evde yetiştirmek için iki ya da üç yaşına gelmiş cüce limon denilen türden satın alın. Her gün 12 saat güneş ışığı alan bir yere koyun ve düzenli olarak sulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir