Kapat

Evleneceğiniz Kişide Aramanız Gereken 10 Özellik

evlenilecek kişide aranacak özellikler

Evlilik bir kale gibidir derler. İçindekilerin dışarı çıkmak, dışındakilerin de içeri girmek istediği bir kale. Ancak örnekte de gördüğümüz gibi evlilik kaleye benzetilmiş. Kale insanı dışarıdan gelebilecek tehlikelerden, kötülüklerden korur ve kollar. Evlilik de böyledir. Hayatınızı paylaşacağınız, hastalıkta ve sağlıkta birbirinizi sevip kollayacağınız, her türlü derdinizi ihtiyacınızı konuşup paylaşacağınız birinin varlığıdır evlilik. İnsanlar çift yaratılmıştır. Yani eğer bekarsanız bir gün sizde mutlaka “evet onunla bir ömür geçirebilirim” diyebileceğiniz insanla karşılaşacaksınız. Bu insanla karşılaşmadan öncede tabii ki karşı cinsten tanıyacağınız bir şeyler paylaşacağınız kişiler olacak işte evleneceğim kişi bu demeden önce oturup düşünmeli ve sizin onda istediğiniz özelliklere sahip olup olmadığını öğrenerek kararınızı bir kere daha gözden geçirmelisiniz. İşte Evleneceğiniz Kişide Aramanız Gereken 10 Özellik;

1-Ne İstediğinizi Bilin

Ne istediğini bilen bir insan her zaman için kararsız bir insandan bir adım öndedir ve başarısını yarı yarıya garantilemiş demektir. İş ararken ne iş olsa yaparım diyen bir insanın yapacağı işte çok büyük bir başarı göstereceği düşünülemez. Aynı şekilde evliliğe adım atarken de oturup iyice düşünmeli ve hayatımızın en önemli dönüm noktasının düşüncesizce bir adımla kötü sonuçlar doğuracak şekilde oluşmasını engellemeliyiz. Eğer ne istediğinize tam olarak karar verirseniz zaten işin yarısını halletmiş olursunuz. Tabii ki isteklerimizi de sıralarken kendimizi de ölçüp biçmeli ona göre istemeliyiz. Örneğin siz dürüst bir insan değilseniz eşinizi seçerken dürüst olmasını şart koşmanız pekte bi anlam ifade etmez. Unutmayın ki karşınızdaki insanda sizin gibi düşünecek sizin nasıl bir insan olduğunuzu anlamaya çalışacaktır.

2-Sevgi mi Aşk mı?

Bu tartışmayı mutlaka duymuşsunuzdur. Evlilikte aşk şart mı yoksa sevgi yeterli midir? Aslında hiç kimse bu konuda hemfikir olamamakla birlikte, aşkın evlilik için çokta gerekli olmadığını düşünenler çoğunlukta. Aşık olduğunuz zaman körü körüne bağlanırsınız ve sürekli bardağın dolu kısmını görürsünüz. Ancak sevgi farklı bir olaydır onu kabullenirsiniz her haliyle, ona ihtiyaç duyarsınız, onunla vakit geçirirken mutlu olursunuz ve problemleri daha sağlıklı çözme şansınız daha yüksektir. Aşık bir insan için karşındaki insan dünyanın en mükemmel insanıdır o olmazsa asla mutlu olamayacağına inanır mantığını tamamen bir kenara bırakır. Aşık insan sadece hedefine ulaşmak ister. Bu durum gerçekten çokta sağlıklı olmayabilir. Aşk bir duygudur ve duygular geçicidir. Hepimiz aşık olmuşuzdur ve zamanla unutmuşuzdur. Coşkuyla başlayan bir ilişki hüsranla sonuçlanabilir. Aşık olsanız bile evliliğe adım atacaksanız mutlaka kendinizi sorgulamalı ve mantığınızı kullanarak olayları analiz etmelisiniz. Sizin hatalarınızı gören sizi hatalarınızla seven güzel yönleriniz için onlara katlanan. Sizden aşırıya kaçmanızı abartılı şeyler yapmanızı beklemeyen, sizi destekleyen, zorlamayan bir sevgi daha akıllıca olabilir.

3-Tek Yaşamaktan Yoruldunuz mu?

Eğer evliliği sırf yalnız yaşamaktan sıkılmış ve bunaldığınız için istiyorsanız çok büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Eğer mutsuz ve umutsuz bir bekarsanız evliliğin sizi mutlu edeceğini sanmayın hatta eskisinden daha mutsuz olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Evlenmek için önce iç dünyanıza bir çeki düzen vermeniz gerekir. Yola yorgun bir vücut mutsuz bir çift göz ve gülümsemekten uzak bir simayla çıkamazsınız. Unutmayın ki, iyi bir evlilik yapan insan kendini düzeltemez. Kendini düzeltmiş bir insan iyi bir evlilik yapar.

4-Bol Bol Konuşmak Gerekir

Koklaşarak, öpüşerek, bakışarak, anlaşamayız bir insanla çünkü insanlar konuşa konuşa anlaşır. İhmal etmeyin karşınızdaki insanın bütün özellikleriyle mükemmel olduğuna inanırsınız ve bunu görürsünüz. Ancak oturup şöyle iki kelime konuşmaya başladığınızda hemen tıkanıyorsanız konuşacak bir şeyler bulamıyorsanız büyük bir sıkıntı var demektir. Tartışmak bile dozunda olursa güzel bir şeydir. Ama konuşamamak en büyük problemdir. Onunla aynı evin içinde bir ömür geçireceksiniz. Ona derdinizi anlatamazsanız yada o size aynı şekilde birbirinizi anlayamazsanız evliliğiniz yürümez. Zaten bir süre sonra kendinizle konuşmaya başlarsınız yada başkalarını ararsınız konuşmak dertleşmek için buda son demlere geldiğinizi gösterir. Konuştuğu zaman sizin ufkunuzu açacak ve size çok iyi bir muhatap olabilecek birini eş olarak seçmelisiniz kendinize.

5-Flört Dönemi Sizi Yanıltmasın

Aslında flört döneminizde beraber olduğunuz kişinin çokta farklı bir insan olduğunu ve hiç size hissettirmediği özellikleri olduğunu biliyor muydunuz? Flört dönemi karşınızdaki insana farklı bir kişilik sergilediğiniz dönemdir. Aslında bunu şöyle oturup objektif bir şekilde kendi üzerinizde de deneyip düşünebilirsiniz. Eğer bunu yaptıysanız olduğunuzdan biraz daha kibar, daha sakin, daha dikkatli, daha ılımlı, davrandığınızı fark edeceksinizdir. Eğer dikkatli davranır, karşınızdakinin yüz hatlarını, mimiklerini, ses tonunu, konuşma tarzını, seçtiği kelimeleri inceler ve değerlendirirseniz gerçeğe ulaşabilirsiniz. Ve özellikle bayanlar, bu tip ipuçlarını çok iyi değerlendirirler.

6-Onu Tanımaya Çalışın

Aslında yazımızın tamamında buna vurgu yapmaya çalışıyoruz ancak buradaki önemli nokta kendi saplantı ve takıntılarınızdan kurtularak tanımaya çalışmanız. Diyelim ki aşırı ilgiye karşı özellikle bir taviziniz var övülmekten sürekli el üstünde tutulmaktan ilgi görmekten hoşlanıyorsunuz. Bu sizin büyük bir eksiğinizdir. Kurtulmalısınız bundan çünkü karşınızdaki insan ahlaksız biri yada güvenilmez, yalan söyleyen, kötü herhangi bir kişiliğe sahip olabilir ve sizin bu egonuzu fark ettiğinde size sürekli ilgi gösterecek ve sizi avucunda tutarcasına kendine bağlayacaktır. Biri size görüştüğünüz kişi hakkında şu huyu nasıl, yada şu gibi davranışları var mı diye sorduğunda cevap veremiyor ya da durup düşünüyorsanız evet sıkıntı yine büyük gözden kaçmış bir şeyler var ve işler yolunda gitmiyor demektir. Bütün egolarınızdan kurtulun ve onunla bir ömür geçireceğinizi düşünerek onu daha iyi tanımaya çalışın.

7-Fikir Alın

Herhangi bir konu hakkında bir büyüğünüze bir bilene yada çok güvendiğiniz kardeşinize sırdaşınıza danışmak size hiçbir şey kaybettirmez herhalde. Aksine çok şey kazandırır. Herhangi bir konu demiştik evlilikten daha önemli bir konu olabilir mi bu kararı yalnız başınıza almaktansa fikir almanız onu, fikrini alacağınız kişiye anlatmanız yada onunla tanıştırmanız çok güzel bir tedbir yada hazırlık olur diyebiliriz. Tabii ki son karar sizin kararınız olacaktır. Aşıksanız eğer bunu mutlaka yapmalısınız 3. bir kişi sizi dışarıdan çok güzel analiz edebilir. Hele bu kişi sizi tanıyor ve tecrübeli bir insansa size bakıp uygun bir çift olup olmadığınızı belirtebilir. Evleneceğiniz kişiyi anne baba yada başka bir kişiye seçtirmekte çokta akıllıca bir fikir olarak görünmüyor unutmayın ki onlarında takıntıları ve zaafları olabilir.

8-Ailenin Önemi

Evleneceğiniz insanın ailesi de en az kendisi kadar önem arz ediyor. Aileler arası sıkıntı yada eşinin ailesini kabullenememe gibi durumlardan birçok insan boşanma sürecine girebiliyor. Özellikle bu konuda bayanın ailesi bir erkek için çok önemlidir. Çünkü evleneceğiniz kız direk annesinin özellikleriyle donatılmış olarak karşınıza çıkmış olabilir. Anasına bak kızını al sözü bu durum için söylenmiş olsa gerek. Evleneceğiniz kişinin aile yapısı sizinkine benzer ve gözünüze batıp sizi rahatsız edecek bir durum yoksa muhtemelen aileler bir şekilde anlaşarak etkileşime geçerler ve sizin aileler konusundaki endişeleriniz de son bulur. Erkek tarafınında ailesinden biraz uzak kalacağını şimdiden belirtelim. Aileyi incelemek isterseniz eğer kendinizi yemeğe yada akşam oturmasına bir şekilde davet ettirin ve anne ile babanın arasındaki ilişkiye diyaloglara özellikle dikkat edin. Ayrıca kız çocuğunun babasıyla arasındaki, erkek çocuğunda annesiyle arasında olan ilişki, evlendiği zaman sürdüreceği bir iletişim tarzının temelidir.

9-Doğru Zamanı Bulun

Zamanlamayı yanlış yaparsanız eğer, muhtemelen vereceğiniz kararlarda yanlış olur. Bunalım, depresyon, ev ortamından aileden sıkılma gibi durumlarda asla evlilik kararı vermeyin çünkü yağmurdan kaçarken doluya tutulabilirsiniz. Acele işe şeytan karışır derler. Şeytan karışır mı bilinmez ama acele işten hayır gelmez. Her zaman zamanlamaları iyi yapmak gerekir. Uygun evlenme yaşına da gelirsek eğer şöyle söyleyebiliriz. Bir erkek bir bayana göre daha geç olgunlaşır. Kabul görülen ve mantıklı olduğu söylenen yaşlar bayan için 20 yaşından sonra erkek için ise 25 yaşından sonra olması daha makul olur. Tabii ki işlerin birde kader boyutu vardır. Her şey tamdır. Onu seçersiniz hayatınızı paylaşmak için illede 25 yaşınızı beklemeniz gerekmez. Eğer şartlarınız uygunsa ve herhangi bir engel yoksa evlenebilirsiniz. Ayrıca erkeğin de kadından yaşça çok fazla olmasa da büyük olması yapılan tavsiyeler arasında yer alıyor.

10-Genel Görüşler

Eğer bütün konuları gözden geçirip her türlü ayrıntıyı halledip zamanlamanızı da doğrulayıp evlenme kararını alırsanız, evleneceğiniz kişiyle oturup kendi aranızda bir evlilik sözleşmesi yapabilirsiniz. Bunu bütün aile terapistleri tavsiye eder ve zamanla problem yaşayabileceğiniz birçok konu sözleşmeyi yapacağınız gün belki de küçük tartışmalarla çözümlenerek karara bağlanacaktır. Örneğin sorumluluklarımız, yapacağımız fedakarlıklar, doğacak çocukların eğitimi, yapılacak birikimler, malların paylaşımı, televizyon saatlerimiz, birbirimize ayıracağımız vakitlerimiz, bunlar bizim örneklerimiz kendiniz aranızda düşünebilirsiniz ve güzelce yazıya dökerek isterseniz altlarını da imzalayıp saklayabilirsiniz. Emin olabilirsiniz ki yirmi yıl sonra belkide o kağıda bakarak gülümser ve kendi aranızda hoş bir anlaşma ve doğabilecek problemlere en baştan çözüm olduğunu görürsünüz. Şunları da unutmayınız ki bu yukarıda saydıklarımız evlenirken dikkate almanız incelemeniz gereken durumlar. Dört dörtlük insan yoktur dünyada herkesin bir kusuru bir eksiği olabilir. Bizimde anlatmak istediğimiz bunu önceden bilmeniz çünkü evlendikten sonra öğrendiğinizde kabullenmesi daha sor olacaktır. Eğer kusursuz bir insansanız kusursuz bir insan arayabilirsiniz evlenmek için. Çok sık eleyen çok kusur arayan insanların elleri hep boş kalmıştır bunu da unutmayın. Onu sevin ve güzel huylarının hatırına bazı küçük kusurları görmezden gelin. Mutlu bir evlilik yapmanız dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir