Kapat

Evlilikte Mutlu Olmanın 10 Sırrı

evlilikte mutlu olmanın sırları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bağlı olan Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan, evlilikte mutlu olmak için çiftlere çok önemli tavsiyelerde bulunduğu Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri adlı kitap gerçekten evlilik konusunda yararlanılacak bir kaynak olmuş. Bir ömür boyu birlikte olmak için söz verilerek temelleri atılan evlilik, günümüz şartlarında bir çok olumsuz durumdan etkilenebiliyor. Çiftler en ufak şeylerde bile birbirlerine tahammül edemez duruma gelerek, incir çekirdeğini doldurmayacak sebeplerden dolayı boşanabiliyor. Evlilikte karşılıklı sevgi, saygı ve sadakat gibi olmazsa olmazların yanında, birçok önemli detay, mutlu bir evlilik için dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. İşte Evlilikte Mutlu Olmanın 10 Sırrı;

1- Eşinizin düşüncelerini anlamaya çalışarak, onun ilgi alanlarını keşfedin. Böylelikle onun dünyasına tam olarak girmiş olursunuz.

2- Eşinizin size vermeye çalıştığı olumlu mesajları fark etmeye ve kabul etmeye çalışın.

3- Eşinize herhangi bir konudan dolayı minnettarlık duyuyorsanız, bunu mutlaka dile getirmelisiniz. Hatta bunu yakınlarınızın yanında yapmak eşinizi çok daha fazla mutlu edecektir.

4- Eşinize her konuda destek olmaya çalışın. Sizin her zaman onun yanında olacağınızı ve ona destek olacağınızı bilmesi, ona güven ve huzur duygularını sonuna kadar hissettirecektir.

5- Eşinizi ulaşmayı amaçladığı hedefleri doğrultusunda cesaretlendirin. Hedeflerine ulaşmaya çalışırken sizden gelecek en ufak olumsuz bir tepki her şeyi alt üst edecektir. O yüzden hedefine ulaşması için ona yardımcı olmaya çalışın. Tabii bu hedef mantıklıysa!

6- Takdir edilmeyi kim istemez ki? Eşinizin takdir edilmeye layık davranışlarını kesinlikle es geçmeyin. Onu takdir ettiğinizi cümlelere dökerek ifade edin.

7- Eşinizi sevdiğinizi söylemeniz bazen yeterli olmayabilir. Bunu ona gösterecek davranışlarda bulunmanız gerekiyor. İşten eve geldiğinizde elinizde bir gül olması onu tahmin edemeyeceğiniz kadar mutlu edecektir. Aynı şekilde kadınlar da eşlerine bu tarz küçük jestler yapabilir. Eşinizin sevginin yanında şefkat gösterilmeye de ihtiyacı vardır. Zira evlenmeden önce annesinden, babasından ya da kardeşlerinden gördüğü şefkati özleyecektir. Gereken şefkati gösterin ve özletmeyin.

8- Kullanılan kelimeler, yansıtılan duygular ve dokunma yoluyla yanında olduğunu, onu anladığını hissettirebilmek ve gerektiğinde müşfik bir şekilde avutabilmek.

9- Karşısındakine değer vermek ve bu değeri ifade etmek. Evlilikte sevgi kelimesi çoğu zaman saygı ile birlikte dile getirilir. Çiftlerin birbirlerine nasıl saygı göstereceklerini öğrenmeleri gerekir. Çiftlerin birbirlerine gösterdikleri karşılıklı saygı, ilişkiyi çok daha doyumlu hale getirir.”

10- Evlilik ilişkisini geliştirebilecek üç pratik önerinin dikkatle uygulanması halinde kısa sürede evliliklerde fark oluşturacağı belirtilen kitapta, şu ifadelere yer veriliyor: “Her gün eşinizle birbirinize ayıracağınız bir 10 dakikanız mutlaka olsun. Bu 10 dakikayı günün herhangi bir saatinde seçebilirsiniz. Eşinizle baş başa kalıp sakince oturacağınız bu dakikalarda günün nasıl geçtiğini paylaşabilir, birlikte yapmaktan hoşlandığınız herhangi bir şeyi (müzik dinlemek, şiir okumak, çay içmek gibi) yapabilirsiniz. Sadece ikinize ait olan bu dakikaların tadını çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir