Kapat

Fazla Kilolardan Kurtulmanın 10 Basit Yolu

fazla kilolardan kurtulmanın kolay yolları

Herkes mükemmel bir vücuda sahip olmak ister. Çoğu zaman fazla kilolardan kurtulmak için bir diyete başlamayı, aç kalmayı ya da uzun uzadıya sporlar yapıp kendimizi yormayı göze alamıyoruz. Aslında yeterli şekilde doğru besinlerle dengeli bir beslenme alışkanlığı edinebilirsek, bunların hiç birine gerek kalmayacağını görebiliriz. Eğer fazla kilolardan arınmış güzel bir bedene sahip olmak istiyorsanız, işe yazımızı okuyarak ve bunları uygulayarak başlayabilirsiniz. Yazımızda sizlere dünyaca ünlü ve ABD’nin en popüler doktorları arasında yer alan Dr. Mehmet Öz’den tavsiyeler ile çeşitli sağlıklı yaşam ve diyet dergilerinden yapılan alıntıları paylaşacağız.

Fazla kilolardan kurtulmanın yolları

Fazla Kilolardan Kurtulmanın Yolları

1. Yemek Tabağınızı Küçültmelisiniz

Basit gibi görünen bu uygulamayı aslında listemizin başına koyarak önemini vurgulamak istedik. Yemek tabağınızı küçülterek yediğiniz yemekten alacağınız kaloriyi yarı yarıya azaltabilirsiniz ve tabağınızı bitirmenizin vereceği psikolojik etki ile herhangi bir açlık ta hissetmeyeceksiniz. Aslında çocuklar için üretilmiş yemek tabakları bir yetişkini doyurabilecek ebattadır. Tabağınızı küçülterek işe başlarsanız bir yıl içinde başka bir uygulama yapmadan tam 4 kilo verebilirsiniz.

2. Uykunuza Dikkat Edin

Uyku ile kilo arasındaki ilişki azımsanamayacak kadar önemlidir. Yapılan araştırmalarda düzenli uyku saatleri olan bireylerin düzensiz uyku saatlerine sahip bireylerden daha ideal ve yapılarına uygun kilolara sahip oldukları görülmüştür. Dr. Mehmet ÖZ düzenli ve kaliteli uykuyu hastalarına tavsiye ediyor ve uyku eksikliğinin vücuttaki hormon dengelerini bozarak iştah artmasına sebep olacağını ekliyor. Düzenli uyuyamıyor ve uyku problemleri yaşıyorsanız, Kolay Uyuyabilmek İçin Yapabileceğiniz 10 Basit Eylem adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

3. Yemeğinizi Zamanında Yiyin

Yemek yeme düzeniniz olsun ve öğünleri kesinlikle atlamayın. Öğün atladığınızda vücudunuz otomatik olarak yağ depolama moduna geçer ve size fazla kilo olarak geri döner bu yağlar. Ayrıca öğünleri atlamak vücudunuzun kalori yakmasını da zorlaştıracaktır.

4. Akşam Yemeklerine Dikkat Edin

Akşam vakti vücudumuzu uykuya ve dinlenmeye hazırlama vaktidir. Bu vaktinizi siz yağlı ve yüksek kalorili yemek yiyerek geçirirseniz vücudunuzda size geri dönüş olarak bolca kilo verecektir. Akşamları özellikle bol sulu lif oranı yüksek az kalorili sebze yemeklerini tercih edin. Ayrıca şunu da unutmayın geç saatte yenilen yemek hem sağlığınızı hemde kilonuzu olumsuz yönde etkileyecektir.

5. Yemek Yerken Acele Etmeyin

Yemeğinizi vaktinizin dar olduğu zamanlara sıkıştırmayın. Yemek yerken rahat olun ve yavaş yavaş sindirerek yemeye çalışın. Beynimizin tokluk hissini algılaması 15 dakikadan fazla bir zaman alacaktır. Uzmanlar bir öğün yemeğin en az 20 dakikada yenmesini öneriyor. Ayrıca yemek yerken sohbet etmekte yemeğin yenme süresini artırır. Beynin doyma hissini algılamasıyla sizde doyduğunuzun farkına varacak ve yemeğinizi sonlandırabileceksiniz.

6. Hareketli Olmaya Özen Gösterin

Yapılan araştırmalar heyecanlı, kıpır kıpır insanların; yavaş ve hareketsiz yaşayan insanlara nazaran daha zayıf ve ideal bedenlere sahip olduğunu gösteriyor. Hareket etmek için bahane aramayın ya da illede bahaneyle olacaksa bulun bir bahane ve harekete geçin. Evin içinde bile yürüyüş yapabilirsiniz. 30 dakika boyunca evde temizlik yapmanız size 100 kalori yaktıracaktır. Her gün yavaş tempoyla 15 dakika koşu yapmanız size bir yılda 5 kilo kaybettirecektir. Kilo vermek bu kadar kolayken oturmayı ve kuralsız bir şekilde yaşamayı seçerseniz sonucuna katlanmak zorunda kalırsınız.

7. İçecek Seçimini Doğru Yapın

Kilolarımız yalnızca katı yiyecekler vasıtasıyla oluşmuyor. İçeceklerde en az yiyecekler kadar kilo almamızda etkilidir. Hazır olmayan mercimek, tarhana, ezogelin gibi çorbaları her gün tüketebilirsiniz. Tokluk hissi yaratır ve kilo vermenize yardımcı olur. Tuz oranını düşük tutmalısınız. Ayrıca az şekerli ya da şekersiz nane-limon karışımı, yeşil çay, kafeinsiz sade kahve, su ve sade maden suyu içerseniz kilolarınızla mücadelede büyük faydalarını görebilirsiniz. Gazlı içeceklerden, şeker oranı yüksek meyve sularından uzak durmalısınız bunlar hem sağlığınıza hemde kilolarınıza olumsuz yönde etki edecektir.

8. Günlük Olayları Değerlendirin

Bir adım ölçer cihazı satın alarak günlük kaç adım attığınızı hesaplayın ve on bin adımdan fazla atmaya özen gösterin. Sağlıklı ve düzenli bir cinsel yaşam size güzel kaloriler yaktırabilir. Kilo vermenize etkisi olacaktır. fındık, dilimlenmiş sebzeler ve taze meyvelerden oluşan gıdaları her zaman hazırda bekletin. Televizyon izlerken bir şeyler atıştırmaktan kaçının. Kilonuzun günlük kontrolünü yapın ve kontrolünüzü her gün aynı saatte gerçekleştirin bu şekilde daha azimli ve başarılı olabilirsiniz.

9. Yemek Planı Hazırlayın

Yemek planlaması yapmak sizi ani karalardan ve riskli, kilo artışına sebep olan besinlerden alıkoyacaktır. Ne yiyeceğinizi önceden planlarsanız son dakika verdiğiniz karardan ve bu kararınızdaki sağlıksız yemeklerden korunacaksınızdır. Planlama yaparken mutlaka az kalorili, yağsız, meyveli ve sebzeli gıda maddeleriniz olacaktır. Ancak plansız yemek size buzdolabındaki yiyeceklerden ayırt etmeden yeme gibi bir etki gösterecektir. Unutmayın açken siz siz değilsiniz 🙂

10. Boş Durmayın Bir Uğraşınız Olsun

Hobileri ve uğraşları olan insanlar, boş oturan ve vaktini televizyon başında geçiren insanlara nazaran daha mutludurlar. Tek keyif kaynağınız eğer yemek yapmak ve yemek yemekse durumunuz hiç iç açıcı değil demektir. Size gidin bol hareketli bir hobi bulun demiyoruz. Hobiniz müzik dinlemek, resim yapmak, gönüllü aktiviteler, yürüyüş, yüzme, kitap okuma, el işleri de olabilir. Boş durmak yemeyi çok seven bir insansanız eğer sizi mutlaka yemeğe yönlendirecektir. Bu sebeple boş durmayıp kendinize bir hobi bulun ve kilolarınızdan bir an önce kurtulun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir