Kapat

Henüz Keşfedilememiş Büyüleyici Derecede Güzel 15 Turistik Yer

Oralara ulaşmak zordur, çünkü bu muhteşem yerlerin birçoğu popüler turizm merkezleri değildir. Issız adalar, sakin sular, çiçek tarlaları ve ziyarete değer şelaleler. Hepsi peri masallarına aitmiş gibi görünüyor.
Viraliste olarak, gezegenimizde çoğu insanın henüz duymadığı 15 gizli yeri bir araya getirdik. İlk keşfedenler arasında olma şansını kaçırmayın.

1. Blagaj, Bosna Hersek

Blagaj

Blagaj, küçük şelaleler arasında kalan ve sakin sular ile çevrili küçük bir köydür. Beyaz evler ve bir manastır yüksek kayalıkların hemen altında yer almaktadır. Cennetten bir köşe görünümündeki bu köy, derviş ve sufiler için kutsal öneme sahiptir.

2. Huacachina, Peru

Huacachina

Huacachina, geniş bir çölün ortasında bir vaha kasabasıdır. Peru’nun başkenti Lima’dan bu güzel yere giden yol yaklaşık 5 saat sürmektedir. Şehrin nüfusu 200 kişidir, bu yüzden o şehirde kendinizi bu dünyadan uzaklaştırabilirsiniz.

3. Hiller gölü, Avustralya

Hillier gölü

Dünyanın en pembe gölünde okaliptüs ormanlarıyla çevrili kumsalları hayal edin…Hiller gölü, Avustralya’nın güneybatısındaki orta adada bulunur. Oraya ulaşmanın tek yolu uçakla seyahattir. 1802 yılında keşfedilen bu yer, yıl boyunca pembe renkte kalmaktadır. İlk önceleri deniz yosunları ve mikro organizmalar nedeniyle gölün renginin pembe olduğu düşünüldüyse de, bu net olarak kanıtlanamamıştır. Bu nedenle, kimse suyun bu sıradışı renginin neden olduğunu bilememektedir.

4. Gizli plaj, Marieta adaları, Meksika

Gizli plaj

Playa de Amor olarak bilinen bu yer, saf suya ve orada yaşayan çok çeşitli kuş çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Bu tek parça cennete ancak su yolu ile gidebilirsiniz. Birkaç dakika boyunca su altı mağaralarından oluşan labirent şeklinde bir yolda ilerledikten sonra, adanın derinliklerinde kaybolmuş harika bir kumsalı keşfetmiş olursunuz.

5. Silfra Fissure, İzlanda

Silfra Fissure

İzlanda’daki Thingvellir milli parkında bulunur. Bu yer dalgıçlar ve macera severlerin favori mekanlarındandır. Derinlik hissini burada kaybetmek mümkündür, çünkü soğuk su son derece saftır. Su altında 300 metre uzaklığı rahatça görebilirsiniz.

6. Isola Bella, İtalya

Isola Bella

Lago Magglore’daki bir İtalyan adası olan Isola Bella, şüphesiz dünyadaki en güzel yerlerden biridir. Görkemli Borromeo sarayı ve mağaraları, teraslar ve çeşmeler, çeşit çeşit çiçekler bu küçük alanı kolaylıkla doldurmaktadır. Kraliyet kuşu olarak da bilinen beyaz tavus kuşlarına rastlamakta mümkündür.

7. Popeye Köyü, Malta

Popeye köyü

Popeye köyü aslında 1980’lerde Popeye müzikalini çekmek için yapılmış küçük ahşap evlerden oluşan bir yerdir. Son zamanlarda ise bir tatil beldesidir. Bazı evlerin iç mekanları hala filmin çekimi sırasında olduğu gibidir.

8. Dongchuan kırmızı toprak, Çin

Dongchuan

Yunnan eyaletinin başkenti Kunming’in güneybatısındaki dağlık bir vadidir. Kamusal altyapının uzaklığı nedeniyle, burası Çin’in turistik haritasında yer almamaktadır. 1990’ların ortasında keşfedilmiştir. Yamalı bir yorgana benzeyen bu yer, mineral ve fosillerin yoğunlaşması nedeniyle kahverengi-kırmızı renkli dalgalı peyzajlardan oluşmaktadır.

9. Flores adası, Portekiz

Flores adası

Flores adası, UNESCO dünya mirası listesinde yer almaktadır. Benzersiz flora ve faunaya sahip bir milli parktır. Portekiz kıyılarındaki Azores adalarının en batı noktasında yer alır. Hemen hemen tüm arazisi farklı renkli çiçeklerle kaplı olduğu için Portekiz2in pelerini olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca doğal kaplıcaları, lagünler, tarlaları, köyleri, gölleri, volkanları ve dünyaca ünlü mağaraları ile ünlü bir yerdir.

10. Cehennem kapısı, Türkmenistan

Darvaza krateri

Bu dev krater yarığının çapı yaklaşık 60 metre , derinliği ise 20 metredir. Yerliler burayı, cehenneme giden kapı olarak adlandırmaktadır. Jeologların kazara keşfettikleri bu yerin insanlar ve hayvanlar için zararlı gazlara sahip olduğu düşünülerek ateşe verişmiştir. Yangının birkaç günde söneceği düşünülürken, yaklaşık 45 yıldır yanmaya devam etmektedir. Bu eşsiz ve büyüleyici mekan ziyaretçilerini cezbetmektedir.

11. Lencois Maranhenses ulusal parkı, Brezilya

Lencois Maranhenses

Atlantik okyanusu kıyısında, Brezilya’nın kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Yağış mevsimi boyunca her yıl, kum tepeleri arasında binlerce turkuaz lagünler görünür. Kuraklık döneminden sonra her yıl düzenli olarak balık ve yengeçlerin bu turkuaz göllere gelmesi sır niteliğindedir. Ziyaret için en uygun dönem göllerin ortaya çıktığı temmuz-eylül arasıdır.

12. Setenil de las Bodegas, İspanya

Setenil de las bodegas

Bu küçük İspanyol kasabası, sekiz yüzyıldır bir kayanın içinde yer almaktadır. Yerel halk buraya “kayaların altındaki kasaba” diyorlar. Evlerin duvarları ve çatıları bazalt kayaların parçalarıdır. Yerli halkı kavurucu güneşten ve rüzgardan korur. Bu büyüleyici yerde bulunmak gerçekten bir şans.

13. Saint Marcel d’Ardeche mağarası, Fransa

Saint marcel d’arche

1836’da Fransız bir avcı tarafından bulunmuştur. Fransız Alplerindeki Rhöne bölgesinde yer almaktadır. Berrak suyu ve renkli kayalarla dolu büyük bir mağara ağıdır.

14. Mermer mağaraları, Şili

Mermer mağaraları

Mermer mağaralar, Şili’de General Carrera gölündeki bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Bu nefes kesen mağara, binlerce yıl boyunca sular tarafından oluşturulmuştur. Mermer duvarlar son derece büyüleyicidir.

15. Las Lajas Sanctuary, Kolombiya

Las Lajas

Kolombiya ve Ekvator arasında sınırda bulunmaktadır. Bu neo-gotik yapı ve iç meknalar son derece büyüleyicidir. Nehirden 45 metre yüksekte, kayalar ve şelaleler arasında yer alan kilise mimari açıdan etkileyicidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir