Kapat

Honda devrilmeyen motosikleti CES 2017’te tanıttı!

Honda devrilmeyen motosiklet

Honda, motosikletlerin devrilmesinin önüne geçecek kendinden dengeli (self-balancing) bir teknoloji geliştirdi. Hâlâ prototip aşamasında olan Riding Assist adlı sistemin, yavaş hareket eden trafikte motosiklet kazalarının sayısını azaltabileceği düşünülüyor.

Riding Assist (Sürüş Yardımı), ön tekerleğin ileri geri ve sağa sola küçük ayarlamalar yaparak motosikleti dengede tutması temeline dayanıyor.

Geçmişte iki teker üzerinde otomatik denge sistemi üzerinde çalışmalar yapılmıştı. Japon Murata gibi firmalar, jiroskop kullanarak iki tekerlek üzerinde dengede durabilen küçük çaplı robotlar tasarlamıştı. Honda’nın teknolojisi ise dengeyi tek tekerleğin hassas hareketleriyle ve jiroskop kullanılmadan dengeyi sağlamasıyla diğerlerinden bir adım önde duruyor. Honda, motosiklete ekstra ağırlık kattığı ve sürüş deneyimini değiştirdiği için jiroskop kullanmaktan kaçınıldığını açıkladı.

Şirket, üzerinde sürücüsü olmadan uzaktan kontrol edilebilen ve yere düşmeyen motosikleti Las Vegas’ta devam CES 2017’de tanıttı.

Honda, teknolojinin yavaş hareket eden trafiği sürücü için daha keyifli hale getirebileceğini, çünkü sürücünün motosikleti dengede tutmak için vücudunu hareket ettirmesine gerek duymayacağını söylüyor. Şirket Riding Assist teknolojisi kullanılan motosikletlerin seri üretimine ne zaman geçileceğini açıklamadı ancak teknolojiyi motosikletlere entegre etmenin çok büyük ekstra bir çalışma gerektirmediğini ima etti. CES’teki prototipin ön kısmının yeni teknoloji ile değiştirildiği, ancak gidonların etrafındaki tüm aksamın seri üretim bir motosiklete ait olduğu görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir