Kapat

Karamsarlığına Rağmen Hayatının İyi Gittiğini Gösteren 12 İşaret

Asla pişman olma

Bazen hayatın gerçekten çekilmez olduğunu düşünebilirsin. İşini kaybetmiş, boşanmış ya da büyük bir borcun altına girmiş olabilirsin. Evet, hayat birçok şanssız insan için gerçekten çekilecek gibi değil. Dünyada açlıkla mücadele eden, evini ve yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalan, ailesini savaşta kaybedenleri bir düşün. Peki sen bu şanssız kitlenin içinde misin?

Ülkemizde ve dünya genelinde yaşanan trajik olayların her geçen gün artarak devam ettiğini de göz önüne aldığında hala “evet” diyebiliyorsan, bunun aksini düşünmeni sağlayacak ve seni motive edecek işaretlere göz atmanı tavsiye ediyoruz.

1- Hala yaşıyorsan

Asla pişman olma

Asla pişman olma

Hayatın kolay olduğunu kimse söyleyemez. Ancak her şeye rağmen yaşamaya değer. Geriye dönüp başarısızlıklarını düşün. Hepsinin bir nedeni ve daha büyük bir planın parçası olduğunu göreceksin. Yaşadığın her zorluk seni bugünkü durumuna getirirken, tecrübelerin seni daha dirençli hale getirdi. Her deneyimin sana daha iyi günler getireceğini düşünerek inanç, umut ve sevgiyle ilerlemeye devam et. Asla pişman olma. Eğer bir şey iyi gittiyse bu harikadır. Eğer kötü gittiyse bu tecrübedir.

2- Yatacak bir yatağın varsa

Evsiz Aile

Evsiz Aile

Bu acımasız dünyada çocuklarına ihtiyaçları olan yemeği veremeyen, okula gönderemeyen ve hatta gece yatabilecekleri rahat bir yatak dahi sağlayamayan yüzlerce aile olduğunu biliyorsun. Yalnızca bunu düşündüğün zaman bile bu gece rahatça yatabileceğin bir yatak olduğu için haline şükredebilirsin.

3- Yemek yiyebiliyorsan

Aç yatan insanlar

Aç yatan insanlar

Yemek çok önemsiz gibi görünse de birkaç saat hiçbir şey yemediğinde gerekliliğini hissetmeye başlarsın. Peki ya günlerce yemek yiyemezsen? Evet, binlerce insan bazı günleri hiçbir şey yiyemeden geçiriyor ve aç yatıyor. Bu yüzden bir sonraki yemeğinden zevk almaya bak. Yediğin her ne olursa olsun, bir dilim pasta yiyormuş gibi her lokmanın tadını çıkar!

4- Giyebilecek kıyafetlerin varsa

Türkiye'deki Suriyeli mülteciler

Türkiye’deki Suriyeli mülteciler

Aylarca aynı kıyafetlerin içinde olduğunu hiç düşündün mü? Üstteki fotoğrafta yer alan insanlar bunu yaşıyor! Eğer haftada birkaç kez ya da en kötü ihtimalle bir kez kıyafetlerini değiştirebiliyorsan hayat sana gülümsüyor demektir.

5- Temiz suyun varsa

Sadece birkaç litre çamurlu su için çaresizce çırpınan insanları hiç gördün mü? Dünyada yaklaşık 783 milyon insanın temiz suya erişimi yok. Eğer sen bu milyonların içinde değilsen şanslısın demektir.

6- Bir işin varsa ya da henüz kaybettiysen

En Zor İşler

En Zor İşler

2016 yılında yapılan KPSS sınavlarına 6 milyon 140 bin kişi girdi. Yani bu ülkede en az 6 milyon 140 bin eğitimli işsiz yaşıyor. Bu yüzden eğer bir işin varsa şanslısın demektir. Zira insanlar ekmek parası kazanmak için çoğumuzun yapamayacağı işleri yapmak zorunda. İşine tutun ve memnun olmaya çalış. Eğer yakın zamanda işini kaybettiysen, endişelenme! Daha önce bir iş bulabildiysen yine bulabilirsin. İşini kaybetmen belki de gerçekten severek yapacağın bir iş için beklediğin fırsattır. Aramayı sürdür, umudunu sürdür ve çok çalışıp kendine güvendiğin takdirde imkansızlıkları aşabileceğine inan.

7- Geçmişte aşık olduysan ya da hala aşıksan

Aşk

Aşk

Aşık olmak… Birçoğumuza göre dünyanın en güzel duygusu. Ömrün boyunca aklına geldiğinde o ana geri dönebileceksin ve kalbin bir anlık da olsa ısınacak. Peki hayatta kalabilmek için mücadele eden insanların da, senin yaşadığın duyguları yaşamaya hakkı yok mu? Elbette var, ancak o duyguları yaşayabilme şansları ne yazık ki yok. Hala aşk denilen duyguyu yaşayabiliyorsan, emin ol bu dünyadaki birçok insandan daha şanslısın. Kıymetini bil!

8- Asla Vazgeçme!

asla vazgeçme

Asla vazgeçme!

Geriye dönüp baktığında başaramadıklarını değil, onları başarmayı denediğini düşünmelisin. Her zaman çabalamaya ve denemeye devam edersen, eninde sonunda başarı ve mutluluk gelecektir. Yeter ki vazgeçme!

9- Bilgi, başarının anahtarıdır

bilgi başarının anahtarıdır

Bilgi başarının anahtarıdır.

Teknoloji çağındayız, bilgi parmaklarının ucunda ve istediğin her şeyi öğrenebilirsin. Bilgi güçtür, bu gücü ele geçirmek hayallerinin peşinden koşmak için sana yardımcı olacaktır. Önüne çıkan tüm “öğrenme” fırsatlarından yararlan.

10- Kaderin senin elinde

Kaderin senin elinde

Kaderin senin elinde

Aristoteles bir konuşmasında şöyle demiştir: “Mükemmellik asla bir tesadüf değildir. Niyet etme, çaba gösterme ve akıl yürütmenin sonucudur; Kaderini belirleyen, şans değil, birçok alternatif arasından akıllıca seçim yapabilmektir.” Daha fazla söze gerek var mı?

11- Hayallerinden vazgeçme!

Hayallerinden vazgeçme!

Hayallerinden vazgeçme!

Hayallerin ne olursa olsun, onları gerçekleştirebilecek yeteneğe sahipsin. Eğer sahip olmasaydın, emin ol o hayalleri kurmazdın. Hayal kurmaktan ve onları gerçekleştirmeye çalışmaktan asla vazgeçme!

12- Mutlu olmak kolaydır

Suriyeli göçmenler

Hala gülümseyebilen Suriyeli göçmenler!

Yaptığın her şeyde ve her şart altında mutlu olabilirsin. Mutluluğunu, kendine mutlu hissetme fırsatı yaratıp yaratmadığına göre belirlersin. Bir çocuğun kahkahasından keyif almak kadar basit bir şey bile seni mutlu edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir