Kapat

Kilo Verdiren 10 Lezzetli İçecek Tarifi

Kilo verdiren kokteyller

Günümüzde insanların sağlık açısından en çok karşılaştığı problemler arasında yer alan fazla kilolar, aynı zamanda birçok hastalığa da davetiye çıkartıyor. Beslenmeye ve yaşam tarzına dikkat edilmediği zaman çok kolay alınan kiloların verilmesi ise hiç de kolay olmuyor. Günlük beslenme düzeni içinde porsiyonlara dikkat etmek ve günde 30 dakikayı spora ayırmak, kilo vermek konusunda oldukça yardımcı olan eylemlerdir. Bunların dışında metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olacak bazı içecekler de mevcuttur. Bir kaç meyvenin ve baharat türlerinin karıştırılması ile elde edilen bu kokteyller aynı zamanda oldukça lezzetli içecek alternatifleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu haberimizde sizlere kilo vermenize yardımcı olacak 10 lezzetli içecek tarifi vermek istedik.

Kilo Verdiren İçecekler

kilo verdiren içecekler yağ eriten içecek tarifleri

1. Elma, kayısı ve tarçın kokteyli

Doğal olarak şekerli ve besleyici olan bu meyve suyu, oldukça doyurucudur.

Elma, tadını büyük ölçüde vücudun yavaş yavaş parçalayabildiği meyve şekerinden alır. Büyük miktarda çözülebilir lif ile birleştiğinde kan şekeri seviyesinin istikrarlı düzeyde kalmasını ve açlık hissinin de bastırılmış olmasını sağlar. Tarçın, uçucu yağlar içerirken, kayısı lezzetli bir doyurucudur. Bu karışım, vücudun kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Ayrıca kandaki glikozun düşmesine engel olur.

Tarifi;

 • 4 adet elma (dilimlenmiş)
 • 3 adet kayısı (ikiye bölünmüş ve çekirdeği çıkarılmış)
 • 1/2 yemek kaşığı toz tarçın

Elma ve kayısıyı meyve sıkacağından geçirin. Karıştırıp üzerine tarçın serpin ve hemen için.

2. Elma, üzüm ve nar

Bol lifli ve sulu olan bu meyveler, kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Araştırmalar, elmadaki çözülebilir lif pektinin, normal liflere göre daha fazla iştah kesici olduğunu göstermiştir. Üzümlerdeki su oranı vücut su seviyesini yükselterek metabolizmayı hızlandırır ve daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Nar çekirdekleri de aynı şekilde açlık hissini engelleyen liflerle doludur.

Tarifi;

 • 4 adet elma (dilimlenmiş)
 • 25 adet çekirdeksiz üzüm
 • 1 adet nar (ikiye bölünmüş)

Elma ve üzümleri meyve sıkacağından geçirin. Tahta bir kaşık kullanarak nar tanelerini çıkarıp meyve suyuna ekleyin. Karıştırın ve hemen için.

3. Erik, armut ve incir

Çözülebilir lifler açısından zengin olan bu karışım, mide ağrısını yok eder.

Erik, tokluk hissi vererek aşırı yemeyi engelleyen doğal şeker ve çözülebilir lif yüklüdür. Bu çalışmada, kadınların tükettikleri lifli besin miktarı yükseltilmiş ve daha az yemelerine rağmen açlık seviyelerinin yükselmediği tespit edilmiştir. Sindirimi kolay armut, pektin ihtiva eder ve vücudun kolesterol seviyesini düşürür. İncir, içinde en fazla kalsiyum bulunan kaynaklardan biridir ve kilo kontrol programlarında genellikle tavsiye edilir.

Tarifi;

 • 4 adet erik (ikiye bölünmüş ve çekirdeği çıkarılmış)
 • 3 adet olgun armut (küp şeklinde doğranmış)
 • 2 adet incir (sapları çıkarılmış)

Tümünü meyve sıkacağından geçirin. Karıştırın ve hemen için.

4. Karpuz, şeftali ve nar

Düşük kalorili, tazeleyici olan bu tatlı içecek, buzla birlikte uzun bir bardakta servis edilmelidir.

Karpuz muhteşem bir idrar söktürücüdür. Etli kısımla beraber çekirdekleri de sıktığınızda lif oranı ve kilo verdirme özelliğini arttırır. Şeftali de idrar söktürücü özelliğinin yanı sıra sindirim sistemi temizler ve kilo vermeye yardımcı olur. Daha berrak bir karışım için narları diğer meyvelerle birlikte sıkın. Çekirdekler posa ile birlikte atılacaktır.

Tarifi;

 • 1/2 karpuz (soyulmuş ve küp şeklinde doğranmış)
 • 2 adet şeftali (çekirdeği çıkarılmış ve dörde bölünmüş)
 • 1 adet nar (ikiye bölünmüş)

Karpuz ve şeftalileri meyve sıkacağından geçirin. Tahta bir kaşık kullanarak nar tanelerini çıkarıp meyve suyuna ekleyin. Karıştırın ve hemen için.

5. Greyfurt, kavun ve ahududu

Bu besleyici ve susuzluk gideren içecek, çok fazla kalori de içermez.

Kilo vermek için yapılan diyetlerde düzenli olarak su içmek temel faktördür. Bu şekilde vücut susuzluk ve açlığı birbirine karıştırmadan sindirim sisteminin etkin olarak çalışmasına yardımcı olur. Kavundaki meyve şekeri enerji kaynağı sağlar. Tatlı ahududu suyu greyfurtun burukluğunu giderir ve çözülebilir lif yapısı ile vücudun yağ yakma faaliyetlerine yardım ederek kilo vermesini sağlayan kalsiyum içerir.

Tarifi;

 • 1 adet greyfurt (soyulmuş ve dilimlerine ayrılmış)
 • 1 adet kavun (soyulmuş, çekirdekleri çıkarılmış ve küp şeklinde doğranmış)
 • 15 adet ahududu

Meyveleri ve ahududuları meyve sıkacağından geçirin. Karıştırın ve hemen için.

6. Böğürtlen, yoğurt, nar ve badem

Lezzetli, doyurucu ve besleyici maddelerle dolu bu içecek, özellikle rejim yapanlar için ideal bir kahvaltıdır.

Her bir böğürtlen tanesi üzerindeki kümede bulunan çekirdekler, pektin ihtiva eden, çözülebilir lif açısından muhteşem bir kaynaktır. Araştırmalar, yoğurt gibi az yağlı, yüksek kalsiyum içeren süt ürünlerinin tüketilmesi ile vücut yağ oranının düşük olmasını birbirine bağlamaktadır. Aynı şekilde araştırmalarda, içinde bulunan tekli doymamış yağ sebebi ile badem yemenin vücudun yağ yakmasına yardımcı olduğu ve dolayısıyla kilo vermeyi arttırdığı tespit edilmiştir.

Tarifi;

 • 25 adet böğürtlen
 • 450 ml. yoğurt
 • 1 adet nar (ikiye bölünmüş)
 • Bol miktarda serpmek için badem taneleri

Böğürtlen ve yoğurdu homojen hale gelene kadar blendırda karıştırın. Üzerine badem ve nar tanelerini serperek hemen için.

7. Pırasa, havuç ve lahana

Bu güçlü meyve suyundan her gün bir bardak içerek, karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak mümkün.

Pırasada bulunan besin bileşeni bağırsaklardaki şeker emilimini yavaşlatarak, kan şekeri seviyesini dengeler ve açlıktan oluşan ağrısının azalmasını sağlar. Havuçta bulunan beta-karoten metabolizmayı hızlandırır ve yağ birikimini daha hızlı yok eder. Lahana, bağırsakları temizleyen ve yağı parçalayan hem sülfür hem de iyodin içerir.

Tarifi;

 • 1/2 adet orta boy lahana (yaprakları ayrılmış, göbeği küp şeklinde doğranmış)
 • 1 adet pırasa (başı ve ucu temizlenmiş, küp şeklinde doğranmış)
 • 1 adet havuç (başı ve ucu temizlenmiş, küp şeklinde doğranmış)

Her bir lahana yaprağını bir pırasa veya havuç etrafına sararak meyve sıkacağından geçirin. Karıştırın ve hemen için.

8. Soğan, ıspanak ve kırmızı biber

Bu meyve suyu, üç ciddi yağ yakıcıyı çok lezzetli bir karışımda buluşturuyor.

Düşük kalorili soğanlar, yağ birimlerini parçalar ve metabolizmayı hızlandırır. Yine soğanda bulunan kersetin ise kanserle mücadelede önemli bir antioksidandır. Ispanak, kilo vermede kalsiyum ve demiri de kapsayan muhteşem bir besin kaynağıdır. Biber, tatlı olanlar da dahil olmak üzere, yendikten yirmi dakika sonra vücut ısısını yükselterek kalorilerin daha hızlı yakılmasını sağlar. Kokteylin üzerine bir miktar Hindistan cevizi rendelemek, soğanın ağır kokusunu ve bazen de çiğ ıspanağın acı tadını bastırabilir.

Tarifi;

 • 300 gram ıspanak yaprağı
 • 2 adet soğan (soyulmuş küp şeklinde doğranmış)
 • 1 adet kırmızı biber (çekirdekleri çıkarılmış ve küp şeklinde doğranmış)
 • Bir miktar taze rendelenmiş Hindistan cevizi

Her bir ıspanak yaprağını bir soğan ve biber küplerinin etrafına sararak meyve sıkacağından geçirin. Üzerine rendelenmiş Hindistan cevizi serperek hemen için.

9. Kuşkonmaz, kereviz ve havuç

Bu sebze ve meyve suyu vücudumuzun yağları atmasında yardımcı olduğu gibi, yoğun iş günlerinin ardından size çok iyi gelecektir.

Kuşkonmazın her bir dalının besin değeri dört kaloriden azdır. Yağların parçalanmasına yardım eder ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Ayrıca kuşkonmaz etkili bir idrar söktürücü olarak vücudun su atmasına yardımcı olarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Kerevizin her bir sapı ise 3 kaloriden az besin değerine sahiptir, yoğun miktarda su içerir ve egzersiz sonrasındaki yoğun su kaybını dengeler. Havuçtaki beta-karoten ise kan şekerini dengelediği gibi, yağ yakımını hızlandırır.

Tarifi;

 • 10 kuşkonmaz dalı doğrayın
 • 6 kereviz sapını dalları ile birlikte doğrayın
 • 2 büyük havucu sapı ve kökleri ayırdıktan sonra doğrayın

Bir meyve sıkacağı yardımıyla karışımın suyunu elde edin ve bekletmeden için.

10. Domates, kereviz, sarımsak ve reyhan

İtalya lezzeti bardakta! Üstelik pizzadan daha az kaloriye.

Domates, böbreklerin yağ kalıntılarını süzmesine ve atmasına yardımcı olan enzimler içerir. Çiğ kerevizde yoğun miktarda, yağların atılmasına yardımcı olan sindirilebilir kalsiyum vardır. Sarımsaktaki etkin bir bileşen olan allicin, kilo vermeye yardımcı olur. Size enerji verip, kalorili atıştırmalardan uzak tutacak olan reyhan yaprakları ise içeceğinize tat ve bir o kadar demir verir.

Tarifi;

 • 4 büyük domates (doğranmış)
 • 3 kereviz sapı (doğranmış)
 • 2 diş sarımsak (soyulmuş)
 • 1 avuçiçi kadar reyhan

Dört büyük domatesi dilimleyin, 3 kereviz sapını dalları ile birlikte doğrayın. 2 diş sarımsak ve doğranmış bir avuç reyhan yaprağını eklediğiniz karışımınızın bir meyve sıkacağı yardımıyla suyunu elde edin ve hemen için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir