Kapat

Nefesleri Kesecek Dünyanın En Tehlikeli 14 Yolu

Şeytan burnu

En az bir kez roller coaster’a binen birisi “yüreğin ağıza gelmesi” ne demek bilir. Bununla birlikte bu lunapark eğlencesini heyecan bakımından bir uçurumun kenarında, delice akan bir nehrin üzerinde veya yerden birkaç kilometre yüksekte inşa edilen kara yollarında da yaşayabilirsiniz.

ViraListe olarak, dünyadaki en heyecanlı aktiviteleri bile gölgede bırakacak bu yollarda seyahat etmeye davet ediyoruz. Gerçekten korkutucu görünüyor!

#1. Guoliang tüneli, Çin

Guoliang tüneli

Guoliang tüneli 1.2 kilometre uzunluğu ile aynı isimdeki köye giden bir dağ yoludur. 1970’li yıllarda köy sakinleri bu tüneli ve görkemli pencerelerini kendi elleriyle yaptılar. Tünel genişliği 4 metre olduğundan, sürücüler son derece dikkatli olmalıdır.

#2. Maeklong Pazarı Demiryolu, Tayland

Maeklong demiryolu

İlk bakışta yüzlerce insanın gezindiği bir Pazar yerine benzemektedir. Ancak, bu durum uzaklardan yaklaşan trenin siren sesini duyana kadar geçerlidir. Sesi duyan satıcılar hızlı bir şekilde mallarını ve tezgahlarını birkaç saniye içerisinde toplayıp 15 kilometre/saat hızla geçen trene yol verirler.

#3. Yungas yolu, Bolivya

Yungas yolu

Yungas yolu,, bolivyanın La Paz kentiyle Coroico’yu birbirine bağlar. Deniz seviyesinden 3300 metreden 360 metreye inen virajlarla dolu bir yoldur. Yolun çok dar olmasına rağmen, kamyonlar bile birbirlerini sollamayı başarmaktadır.

#4. Eyre otoyolu, Avustralya

Eyre otoyolu

Bu otobana ilk baktığınızda gerçekten tehlikeli olduğuna inanamayabilirsiniz. Bununla birlikte, 1600 kilometre uzunluğundaki Avustralya otoyolunda kazaların sayısı gerçekten çok yüksektir. Bunun nedeni oldukça basit; buradaki manzara ve monotonluk sonucu gelen uykudur.

#5. Şeytan burnu demiryolu, Ekvador

Şeytan burnu

Bu demiryolu, 800 metre yükseklikte aynı adı taşıyan kaya üzerine inşa edilmiştir. Yakın zamana kadar, turistlerin buraya vagonlara binmelerine izin verilirdi, ancak artık yasak.

#6. Pampan demiryolu köprüsü, Hindistan

Pampan demiryolu

Pampan köprüsü, hindistanın ana topraklarını aynı adı taşıyan adaya bağlar. 1964’te köprü Palk boğazının güçlü rüzgarları tarafından yıkılmıştır. Bu nedenle rüzgar hızı 55 kilometre/saati geçtiğinde, trenler muhtemel tehlikelere karşı sirenlerle uyarılmaktadır.

#7. Karakoram otoyolu, Pakistan-Çin

Karakoram otoyolu

1300 kilometre uzunluğundaki Karakoram otoyolu, Dünyanın en yüksek irtifalı uluslararası otoyolu olarak kabul edilmektedir. Kesitlerinden bir tanesi 4600 metre yükseklikten geçmektedir. Özellikle yaz mevsimlerinde muson yağmurları nedeniyle heyelanlar olmaktadır. Kış aylarında ise olası çığ tehlikeleri nedeniyle otoyol kapatılmaktadır.

#8. Passage du Gois, Fransa

Passage do Gois

Bu görünen geçiş, Noirmoutier adasını Fransa ile birleştirmektedir. Bununla birlikte, gelgitler sırasında 4 metre yükselen su, yolu tamamen kapatmaktadır ve sürücüler günde yalnızca iki defa kullanabilmektedir.

#9. Leh-Manali otoyolu, Hindistan

Leh-Manali otoyolu

Leh-Manali otoyolu, 5000 metre yükseklikte bulunan birkaç yüksek dağ geçidi boyunca uzanır. Yol oldukça dardır, ancak özellikle yerel sürücülerin yüksek hızda seyahat etmelerine engel değildir.

#10. Tianmen dağ yolu, Çin

Tianmen dağ yolu

11 kilometre uzunluğunda, 99 virajlı ve Budist tapınağının bulunduğu bir yoldur. Tianmen dağının tepesine giden bir yol görevi görür. Bazı bölümlerinde, iki viraj arasındaki mesafenin 200 metreden bile az olması nedeniyle sürücüler son derece dikkatli olmalıdır.

#11. Salar de Uyuni yolu, Bolivya

Salar de Uyuni

Kurumuş tuz gölü boyunca uzanan yol, deniz seviyesinden 3650 metre yükseklikte bulunur. Yerel manzaralar o kadar olağan dışıdır ki, kaybolmak son derece kolaydır. Navigasyonlar anlamsızdır. Burada bir tur grubu ile gitmek güvenli gibi olsa da, özellikle geceleri sıcaklık -30 dereceye kadar düştüğünden yine son derce dikkatli olmak gerekmektedir.

#12. Skipper kanyon yolu, yeni Zelenda

Skipper kanyon yolu

Sayısız oyuklar ve uçurumlar, dik inişler, ani virajlar, asma köprüler ve yolun daralan bölümleri nedeniyle yol sürprizlerle doludur. Yerel rent a car firmaları bile bu yolu kullanacaklara sigorta yapmamaktadır.

#13. James W. Dalton otoyolu, Alaska, ABD

James W. Dalton otoyolu

666 kilometrelik yolun tamamı buzla kaplıdır. Karayolu boyunca yalnızca 3 yerleşim yeri, 3 yakıt ve sadece 1 sağlık merkezi bulunmaktadır. Özellikle yerel polisler bu yolu kullanacak sürücüleri sıkı bir denetime tabi tutarlar.

#14. Bulut treni, Arjantin

Bulut treni yolu

217 kilomtrelik demiryolu yolculuğu sırasında tren, 21 tünel, 42 köprü ve viyadük, 2 zikzak virajdan geçmektedir. Bazı bölümlerinin bulunduğu yükseklik sayesinde romantik yol olarak adlandırılmıştır. Çünkü neredeyse bulutların üzerinde gidilmektedir.

“Nefesleri Kesecek Dünyanın En Tehlikeli 14 Yolu” üzerine 1 yorum

  1. emre cali says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir