Kapat

Nike Müslüman Kadın Sporcular İçin Yüksek Performanslı Türban Üretti (Nike Pro Hijab)

Nike sporcu türbanı

Marka, spor alanında engellerle karşılaşan Müslüman kadınlara ve kızlara ilham vermeyi amaçlıyor.

Spor alanında birçok engelle karşılaşan Müslüman kadınlar için çözüm olacak bir ürün yelpazesi üzerinde çalışan Nike, Müslüman kadın sporcuların dini inanışlarından ödün vermeden spor faaliyetlerinde kendilerini gösterebilmelerine olanak tanıyacak Nike Pro Hijab adı verilen ürünü tanıttı.

Nike Pro Hijab, spor esnasında geleneksel türbanın neden olduğu ağırlık, nefes alma eksikliği ve kayma durumlarından kaynaklanan performans sorunlarını çözmek için tasarlandı.

Ortadoğu bölgesinin ortalama sıcaklıkları düşünülerek tasarlanan sporcu türbanı, en uygun şekilde hava alabilmesi için küçük deliklerin yer aldığı Nike’ın özel hafif polyester kumaşından üretildi. Ürün, giyildiğinde kullanıcıya özel esneme özelliği sayesinde sürtünmeyi ve tahrişi minimum seviyeye indiriyor.

Nike Pro Hijab

Ürünün tanıtımında Nike Pro Hijab’ın tasarımı için bir yıllık süreç harcandığı ve Nike’ın kuruluş misyonu olan “Bir vücudunuz varsa, siz bir sporcusunuz” anlayışı ile hareket edildiği vurgulandı.

Zahra Lari

Pro Hijab, halterci Amna Al Haddad da dahil olmak üzere çeşitli Müslüman sporcularla işbirliği içinde tasarlandı. Ayrıca, üretim öncesi son aşamaya gelindiğinde Mısırlı antrenör Manal Rostom ve Birleşik Arap Emirlikleri patencisi Zahra Lari tarafından test edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir