Kapat

Oruç Tutarken Sağlığımızdan Olmamak İçin Nasıl Beslenmeliyiz? [10 Tavsiye]

ramazanda beslenme nasıl olmalı

Ramazan ayı, İslam alemi için son derece önemli bir aydır. İslam’ın beş şartından birisi olan oruç ibadetinin bir ay boyunca gerçekleştirildiği Ramazan ayında, oruç tutanların beslenme alışkanlıkları da bir anda değişmektedir. Normalde 3 ana öğün şeklinde olan beslenme düzeni, sahur ve iftar olmak üzere iki ana öğün haline dönüşmektedir. Çok kısa bir süre sonra Ramazan ayına gireceğimiz şu günlerde, beslenme konusunda vücudu hazırlamak için çok geç kalmış sayılmayız. Bu son bir hafta içerinde, oruç ibadetine uygun şekilde günlük beslenmemizi iki öğüne indirip, hamur işi ve aşırı yağlı, tuzlu, şekerli besinlerden uzaklaşabiliriz. Özellikle bu sıcak yaz aylarında 2-2,5 litre günlük su tüketimine vücudumuzu alıştırabiliriz. Ramazan ayı öncesinden kısaca bahsettik, peki oruç tutarken nelere dikkat etmeliyiz? Yazımızın devamında bu sorunun cevabını 10 madde halinde bulabilirsiniz.

Son birkaç Ramazandır, yaz mevsiminde oruç tutulduğu için oruçlu olunan süre 18-19 saatleri bulabilmekte ve dolayısıyla da vücut bitkin düşebilmektedir. Yaş ve cinsiyete bağlı olarak sahur ve iftarda alınması gereken enerji için yağ, protein, karbonhidrat ve minerallerin yeterli ve dengeli miktarda alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Ramazan ayında yemek kültürü açısından sofralarda bolluk ve çeşitlilik vazgeçilmezlerimizdendir. Orta halli sofralarda bile bir kişiye yetecek yemek miktarının birkaç kat fazlası bulunabilmektedir. Uzun süre açlıktan sonra kan şekerinin de düşük olmasıyla hızlı bir şekilde ve ihtiyaçtan fazla besin tüketmek kaçınılmaz olabilmektedir. Bu da bize yol, su, elektrik ve aşırı kilo olarak geri dönmektedir.

Peki hem dini vecibemizi yerine getirmek, hem de sağlık açısından vücudumuzun kayba uğramaması için neler yapmalıyız?

ramazanda nasıl beslenmeliyiz

Oruç Tutarken Nasıl Beslenmeliyiz?

#1. Kabızlık

Beslenmeye bağlı olarak gelişen kabızlık sorunu için kuru baklagiller, kepekli gıdalar ve sebzeler gibi lifli gıdalar tercih edilmelidir.

#2. Pişirme

Ramazan ayında özellikle kızartılmış, kavrulmuş ve tütsülenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Bunların yerine yemeklerimizin ızgarada, haşlayarak ve fırında pişirme yöntemleriyle hazırlanması tercih edilmelidir.

#3. Hareket

İftardan sonra televizyon karşısında oturmak yerine dışarıya çıkıp hafif tempolu yürüyüşler ve kısa gezintiler tercih edilmelidir.

#4. Porsiyon

İftarda bir anda bütün yemeklere yüklenmek yerine, küçük porsiyonlar halinde ve belli süre aralıklarla yemek tüketilmelidir. İlk lokmadan 15 dakika sonra beyinden mideye doyma hissinin gittiği unutulmamalıdır.

#5. Yavaş Yemek

Yaklaşık 17 saatlik açlıktan sonra iftarda yemekler hızlı değil yavaş-yavaş ve çiğneyerek tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

#6. Tatlılar

İftarda aşırı yağlı ve şerbetli tatlılar yerine, daha hafif ve kalorisi düşük olan mideyi yormayacak sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

#7. Su

Su sağlık için son derece önemlidir. Ramazan ayında da iftar ile sahur arasında 2-2,5 litre su tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Sadece su değil ayran, soda ve taze meyve suları da tercih edilebilir.

#8. İftar

İftara kahvaltılık gibi çorba gibi hafif gıdalarla başlanmalı ve 15 dakikalık bir dinlenmeden sonra ana yemeklere geçilmelidir.

#9. Sahur

Sahura mutlaka kalkılmalıdır. Geç saatte yemek yiyip ya da yatmadan sadece su içerek oruç tutulmamalıdır. Sahurda yağlı yemeklerden ziyade kahvaltı şeklinde bir beslenme tercih edilmelidir. Bir kase yoğurdun içine taze meyve yada kurutulmuş meyve doğrayarak da doğru bir besin tüketmiş olursunuz.

#10. Beslenme

Ramazan ayı boyunca beslenme düzeniniz; iftar ve sahur olmak üzere iki ana öğün ve iftardan 1,5-2 saat sonra bir ara öğün şeklinde olmalıdır. Sonuç olarak bu önemli ay boyunca yeterli ve dengeli beslenmek vazgeçilmezimiz olmalıdır.

Herkese hayırlı Ramazanlar.

“Oruç Tutarken Sağlığımızdan Olmamak İçin Nasıl Beslenmeliyiz? [10 Tavsiye]” üzerine 16 yorum

 1. Parke says:
 2. dizi haberleri says:
 3. Diyarbakır Evden Eve says:
 4. Doğum Günü Pastası says:
 5. Teknozizi says:
 6. teknoloji haberleri says:
 7. ygs lys 2018 says:
 8. İlahi Dinle says:
 9. The Standard Fire Insurance Company says:
 10. Türkay says:
 11. şehirler arası nakliyat istanbul says:
 12. Bahcelievler Nakliyat says:
 13. aslankayadokum says:
 14. aslankayakimya says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir