Kapat

Sağlıklı Yaşam İçin Atılması Gereken 7 Adım

Kalp

Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları

Her şeyin başı sağlık sözü çok basit ve klasikte olsa hayatın özeti diyebiliriz. Zira insanın sağlık yönünden neresinde en küçük bir sıkıntısı olsa tüm vücut sağlığına dolayısıyla yaşamına, hayat kalitesine direk yansıyor. Çoğu zaman sağlık durumumuz ile ilgili bir sıkıntı yaşamaz isek bu durumu gözardı ederiz. Ne zaman aniden ya da sinsice gelişen durumlar ile karşılaşırsak sağlımız kıymetini ve önemini fark ederiz. Mevcut sağlık durumumuzun farkındalığıını artıracak, sağlığımıza verdiğimiz önemi ya da sağlıklı yaşam adına doğru, yanlış, eksik, gözden kaçırdığımız  herhangi bir konu var mı diye düşünen siz değerli takipçilerimiz için : Sağlıklı yaşam ipuçlarını mercek altına aldık.

Sağlıklı Yaşam için 1. Adım : Mevcut Sağlık Durumunuzu  tespit edin

(Check Up Yaptırın)

Sağlıklı yaşama doğru ilk adımınız şu an ki sağlık durumunuza gözden geçirip, mevcut durumunuzu tespit etmek olmalı : İşe detaylı bir Check Up (eğer dişle ilgili bölüm dahil değilse dahil ettirerek) yaptırarak başlayabilirsiniz. Varsa rutin tarama ve aşılarınızı takip edin ve sağlığınızla ilgili her türlü soruyu doktorunuza sorma fırsatını değerlendirin.

Check up

Check up

Vücut Kitle endeksinizi kontrol etmek için boy ve kilonuzu ölçün ve kilolu olup olmadığını ve belinizin sağlığınızı tehlikeye atıp atmadığını için bel çevrenizi ölçün.


Mevcut fiziksel aktiviteniz ne durumda? Sporla aranız nasıl?

Yetişkinlerin haftada en az 2,5 saat, orta yoğunluklu aerobik aktivite veya haftada en az iki gün, kuvvetli yoğunluklu aerobik aktivite ve haftada 1 saat 15 dakika egzersiz ve artı kas güçlendirici faaliyetler yapması derktiği uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Ayrıca yediğiniz besinlerin günlüğü tutun. Bir günlüğüne yediğiniz her şeyi yazın – ama hiçbir şeyi ve en ufak parçayı bile yazın.  Zira “Farkında olmadığınız veya kabul etmediğiniz şeyleri değiştiremezsiniz.”

Ruh halinizi ve enerjinizi kontrol edin. Sağlıklı yaşam, duygusal sağlıklı yaşam ve yeterli dinlenme ile olur.

Yeteri kadar uyuyor musun?

Sosyal çevrenizi düşünün. Aileniz ve arkadaşlarınızla olan bağlarınız ne kadar güçlü? Hayatınızı zenginleştiren sosyal veya ruhsal gruplarla mı bağlantılı mısınız?

“İnsanlar pozitif ve kalıcı ilişkiler için temel bir ihtiyacı var,”

Bu soruların cevaplarına heyecan duymuyorsanız, hatırlamanız gereken nokta, bugün nerede olduğunuzu bulmaktır, böylece sağlıklı yaşam hedeflerinizi ayarlayabilirsiniz. “İyi” ya da “kötü”, “doğru” veya “yanlış” ile değil.

Kalp

Kalp

Sağlıklı Yaşam için 2. Adım :  Kronik sağlık sorunlarınızı ertelemeyin tedaviye derhal başlayın! Kötü Alışkanlıklara veda edin.

Kalp hastalığı, şeker hastalığı, depresyon, artrit veya diğer koşullar gibi kronik sağlık sorunlarınız olduğunu biliyorsanız, tedavi için hiç vakit kaybetmeyin. Aynı şey sigara içme ve her türlü bağımlılık gibi riskli davranışlar için de uygulayın.

Bu konularda genellikle kendi kendine görevden ziyade bir uzmandan yardım alın. Hatta o randevuyu planlamak için hemen telefon açın.

Sağlıklı Yaşam için 3. Adım : Daha fazla hareket edin.

İşte fiziksel etkinliği artırmak için bunu eğlenceli hale getir. Yürüyüşe çıkın, arkadaşlarınızla yürüyün, göbek dansı,zumba veya karate sınıfı veya ne isterseniz tadını çıkarın.
Takviminize fiziksel aktivitelerinizi mutlaka not edin. Hatırlatıcı notlar motivasyon kaynağı olabilir.
Fiziksel etkinlikler için haftalık bir hedef belirleyin.  Kendi kendinize güveninizi oluşturmak için “ilk hedefinizi o kadar kolaylaştırın ki,” Bunu yapabileceğimi biliyorum “diyerek daha motive olursunuz. Bununla birlikte haftalık hedefler size daha fazla günlük esneklik kazandırır. Ve haftanın sonunda, kendinizi başarılarınızın görsel bir hatırlatıcısı olarak ödüllendirin.

egzersiz
Hiç bir şey yapmamaktansa on dakika bile olsa bir egzersiz yapmak sıfır dan daha iyi bir durumda olursunuz. Öğle yemeğinden önce 10 dakikalık bir yürüyüşe çıkmak ya da sızmış ve yorgun hissettiğinizde merdivenden inip çıkılabilir. Günde kaç adım attığınızı izlemek için bir pedometre takmak veya bir egzersiz rutini oluşturmak için kişisel bir eğitmenle (bir arkadaşınızla maliyeti düşürmek için) birlikte çalışmak gibi alternatifleri deneyebilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam için 4. Adım : Sağlıklı besinler Tüketin ve Yiyeceklerin Tadını Çıkarın

Yavaşlayın ve yiyeceklerinizin tadını çıkarın. Yemek yediğiniz sırada TV izlemeyin, çalışmayın veya araç kullanmayın. Yemekten gerçekten zevk alırsanız, oturun ve yemeğinizin keyfini çıkarın, yemek yiyorken başka bir şey yapmayın.
Çeşitli sebze ve meyvelerden oluşan ve bunları gökkuşağı renklerini barındıracak şekilde tercih edin. “Gökkuşağını almıyorsanız, muhtemelen ihtiyacınız olan besin maddelerini alamıyorsunuzdur.

Meyve

Meyve

Sağlıklı Yaşam için 5. Adım : Stresi yönetin.

Stresle başa çıkmak için plan yapabilirsiniz.

Düzenli bakım: Meditasyon ve görselleştirme gibi olumlu başa çıkma becerileri geliştirin ve başlangıçtaki stres seviyenizi kontrol altında tutmak için yoga veya egzersiz gibi faaliyetleri arayın.
Stresi kontrol edin: Uyarı olmadan parlayan stresli durumlarla başa çıkmanın yollarını bulun. Stresli bir durumdan sonra öfkenizi yatıştırmak için merdivenlerden inip- çıkabilir veya birkaç nefes alıp yeniden odaklanabilir ya da mümkünse bir banyo yapabilirsiniz.
Perspektifinizi kontrol edin. Kendinize şu soruyu sorun: “Bu durum bundan bir yıl sonra benim için önemli mi?” Değilse, neden bu kadar yara alıyorsun?
Gönüllü olun. Diğer insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak, kendi sorunlarınızı daha küçük görmenize yardımcı olur.

stres

stres

Sağlıklı Yaşam için 6. Adım : Daha iyi uyuyun.

Uyku sorununuz varsa, yatmadan iki saat önce televizyon veya bilgisayar kullanmayın. Sadece TV ve bilgisayar uyarıcı olduğu için değil;  ışıkları yüzünden. Sadece doğrudan gözlerinize parlamayan bir lamba ile aydınlatılmış hafif, sakinleştirici okuma yapabilirsiniz. Yatmadan önce ağır egzersiz yapmayın. Sıcak bir banyo alın.Papatya çayı gibi sıcak, kafeinsiz bir içecek içmenin de yardımcı olabilir.
uyku

uyku

Sağlıklı Yaşam için 7. Adım : İlişkilerinizi geliştirin.

Sağlıklı yaşam sadece diyet ve aktivite gibi kişisel alışkanlıklarınızla ilgili değildir. Aynı zamanda başkalarıyla olan bağlantılarınızla yani  sosyal ilişkilerinizle de ilgilidir. Sizin gibi insanlar arayın. İnsanlarla vakit geçirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir