Kapat

Vücudun 6 Farklı Bölgesindeki Yağlar ve Kurtulma Yolları

Vücuttaki Yağlardan Nasıl Kurtulabiliriz

Obezite, yalnızca “aşırı kilolu olmak” şeklinde ifade edilebilecek kadar basit bir konu değildir. Durumu anlamamızı zorlaştıran birçok önemli ayrıntı var. Öncelikle obezitenin birkaç nedenden kaynaklanabileceğini ve sorunu ancak doğru yöntemi uygulayarak çözebileceğimizi bilmemiz gerekiyor. Obezite her insanda farklı nedenlerle ortaya çıkar. Bu nedenle vücuttaki yağlardan kurtulmak için izlenen her yöntem işe yaramayabilir. Çevremizdeki bazı insanlardan, “Arkadaşım bu diyetle 3 ayda 15 kilo verdi, ama ben 1 kilo bile veremedim” gibi cümleleri sık sık duymamızın nedeni de budur.

İngiltere’deki bir sağlık araştırma merkezi, obezite ile ilgili 4.000 obez yetişkinin katıldığı bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmanın sonucunda, vücuttaki yağların 6 farklı gruba ayrıldığı ortaya çıktı.

Bu çalışmadan elde edilen bulgular ve sonuçlar obezitenin altında yatan sebepleri anlamak için oldukça önemlidir. Çünkü sorunun sebeplerini anlamak, çözüm yoluna ışık tutacaktır.

Vücuttaki yağ dağılımın iki türü vardır: Android ve Jinoid.

Android yağ dağılımı daha çok erkeklerde görülmektedir. Vücut yağlarının bel ve karın bölgesinde toplanmasından dolayı “elma vücut” olarak ifade edilmektedir.

Jinoid yağ dağılımı ise daha çok kadınlarda görülür. Vücut yağlarının kalça ve bacakların üst bölümünde toplanmasından dolayı “armut vücut” olarak ifade edilir.

Vücuttaki yağlardan kurtulmanın yolları

6 farklı vücut yağı tipi ve bunlardan kurtulmanın yolları

1. Üst Vücut Yağları

Bu yüksek gıda alımı ve düşük egzersiz seviyesine bağlıdır. Tatlıyı kesip, günden en az 30 dakika egzersiz yapmalısınız. Hala kilo veremiyorsanız, bir uzmana danışmalısınız.

2. Karın Bölgesi Yağları

Bu bölgede aşırı kilo oluşması stres, depresyon ve kaygı ile bağlantılıdır. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu bazı egzersiz ve rahatlama tekniklerini denemektir.

3. Alt Vücut Yağları

Çoğu kadın bu sorunu yaşıyor. Bu bölgedeki yağların erimesi oldukça zordur, bu nedenle bir uzmana danışmaktan çekinmeyin. Kardiyo egzersizleri ile birlikte, alt vücut direncini artıran bazı egzersizleri denemelisiniz. Bu egzersizler bu bölgedeki yağların erimesi için oldukça önemlidir.

4. Şişkin Mide Obezitesi

Muhtemelen aşırı alkol tüketimi ve / veya solunum sorunlarından kaynaklanan obezite tipidir. Alkol alımını azaltmanız ve bazı nefes egzersizleri yapmanız gerekir.

5. Alt Bacakları İçeren Alt Vücut Yağları

Alt vücut obezitesi hamile kadınlar için ortak bir sorundur. Bacaklarınız şişebilir. Eğer fırsatınız varsa, su aerobiği deneyin. Bacak ve ayak eklemlerinde baskı oluşur. Elinizden geldiğince ayağınızı kaldırarak oturun.

6. Sırt ve Mide Bölgesi Yağları

Birinci grupta olduğu gibi bu tür obezite de fiziksel hareketsizlikten kaynaklanır. Egzersiz çok önemlidir, ancak kan şekeri düzeyleri de takip edilmelidir. Düzenli ancak küçük porsiyonlar yemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir