Kapat

Yüzdeki Sivilceler, Lekeler ve Sorunlar Neyin Belirtileri?

yüzümüz sağlığımız hakkında ne söylüyor

“Aslında her şey beslenmeyle alakalıdır” gibi iddialı bir cümleyle başlayalım. Dengeli ve düzenli bir beslenme programını tam anlamıyla uyguluyorsanız, vücut için gerekli tüm besin maddelerini ve vitaminleri vücudunuza veriyorsunuzdur. Tam tersi bir yaşantı ve beslenme programına sahipseniz beden yeterli enerjiyi alamamakta, bu da size yol, su ve elektrik olarak geri dönmektedir. Bu türden sorunlar çeşitli yollarla kendini gösterebilir. Nasıl ki gözler kalbin aynasıysa, basit bir deyişle yüz de vücudun aynasıdır. Bu yazımızda yüzünüzün sağlığınız hakkında verdiği mesajları okumaya çalışacak ve hangi vitamin ve mineralleri eksik aldığınızı öğrenebileceğiniz belirtilerden bahsedeceğiz.

yüzdeki sivilceler lekeler ve sorunlar neyin belirtisi

Yüzünüzün Sağlığınız Hakkında Verdiği Mesajlar

1. Soluk dudaklar: Demir Eksikliği

En iyi demir kaynakları arasında kırmızı et, ıspanak, kuru fasulye ve balık bulunur. Piyasada demir takviyesine yarayan katkılar var. Ancak önceliğiniz doğal besin kaynakları olmalıdır.

2. Ağız Kenarında Çatlaklar: Çinko, Demir, B Vitamini Eksikliği

Yetersiz protein almadığınız da ihtimaller arasındadır. Yumurta, somon, pazı, kümes hayvanları bu şikayetinizi giderebilir. Çinko ve demir emilimini arttırdığı için bu besin maddelerini tüketirken, c vitamini kaynaklarıyla birlikte alabilirsiniz. Bu nedenle kırmızı biber, brokoli gibi c vitamini bakımından zengin besinler ile portakal erik gibi meyveleri de beslenmenizin bir parçası haline getirmelisiniz.

3. Kırmızı Pul Pul Döküntü: Biyotin (B7 Vitamini) Eksikliği

Vücudunuz karbonhidratları, amino asidi ve katı yağları enerjiye dönüştürmek için B7 vitaminine ihtiyaç duyar. Biyotin aynı zamanda saç ve tırnak sağlığı içinde son derece önemlidir. Serbest gezen tavuk yumurtasının özellikle sarısı bolca B7 vitamini barındırmaktadır.

4. Yanaklarda Beyaz ve Kırmızı Akneler: Omega-3, A ve D Vitamini Eksikliği

Sardalya, hamsi ve somon balıkları tam bir Omega 3 kaynağıdır. A vitamini eksikliğini gidermek için yapraklı sebzeler, patates, havuç ve kırmızı biber tüketebilirsiniz. D vitamini için güneşlenebilir, süt-yoğurt ağırlıklı beslenebilirsiniz.

5. Şiş Gözler: İyot Eksikliği

Kuru cilt ve kilo alma diğer belirtiler olarak ortaya çıkmaktadır. Troid bezlerinin düzgün çalışması için vücut iyota ihtiyaç duyar. Beslenmenizde kullanabileceğiniz iyot kaynakları arasında, deniz tuzunu, deniz sebzelerini ve özellikle tuzlu su balıklarını sayabiliriz.

“Yüzdeki Sivilceler, Lekeler ve Sorunlar Neyin Belirtileri?” üzerine 1 yorum

  1. Van oto kiralama says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir