Kapat

Sıcak Yaz Günlerini Yüzerek Geçirmek İçin 5 Neden

Hem Serinleyip Hemde Spor Yapmak İçin Yüzün

Yazın bunaltıcı sıcağı kendini hissettirdikçe spor yapmak neredeyse imkansızlaşıyor. Ancak sıcakla birlikte yüzme imkanlarının çoğalması bu dezavantajı eğlenceli bir avantaja dönüştürmenizi sağlayabilir. Düzenli yüzmenin saymakla bitmeyecek faydalarından en öne çıkanları yazımızda sıraladık.

#1. Yüzme tüm kas gruplarını çalıştırır

Normal bir egzersiz programıyla belli bir çalışmayla belli kas gruplarına yönelik çalışabilirken suyun içerisinde yüzerken kas gruplarını ayırt etmeden tümünü çalıştırabilirsiniz.

#2. Yüzme ile kolayca kalori harcarsınız ( Yüzme zayıflatır)

Suyun içerisinde harcanan vakit ile yakılan kalori oranını kıyaslarsanız, özellikle bu sıcak ve bunaltıcı günlerde yüzmeden daha eğlenceli, serinletici ve de keyiflisi yoktur diyebiliriz.

 

#3. Yüzme vücut koordinasyonu artırır, esneklik kazanmanızı sağlarken duruş pozisyonunu düzeltir

Yüzme esnasında vücudunuzdaki bütün kaslar aktif ve dengeli hale geldiği için beden koordinasyonunuz gelişir. Bununla birlikte su içindeyken kemik ve eklemlerde çok düşük düzeyde bir baskı olduğu için kaslarınız gever, haliyle esnekliğiniz de artar. Omurga rahatlar ve güçlenir. Düzenli yüzenler de belirgin bir vücut duruşunda gelişme gözlenir.

#4. Yüzme her yaşa hitap ettiği gibi sizi sosyalleştirir de

 

Bebeklerden yaşlılara kadar yüzmeyi sevmeyen yoktur. Bununla birlikte kimse sizi yüzerken eleştirip tenkit etmez. Ayrıca herkes kendi eğlencesine bakarken oluşan sinerji ile sosyalleşme ortamı oluşur.

 

 

#5. Yüzme bağışıklık sisteminizi koruyup güçlendirir

Yüzerken hücrelerinize eşit oranda kan ve oksijen gider. Dolayısıyla vücudunuz toksinlerden arınır. Ayrıca yüzme ile lenf sistemi de düzenlenir. Akyuvarlarınız bedeninizde dengeli bir şekilde dağıtılır. Bu da başta kanser olmak üzere pek çok sağlık sorunundan korunmanıza yardımcı olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir