Kapat

Her Yaşta İnsan İçin Zeka Geliştirmenin 9 Yolu

Beyninizin en iyi performansı 20’li yaşlarda gösterdiği ve daha sonra kendi adınızı bile hatırlamayacak seviyeye geleceği gibi sıkıcı söylemleri unutun. Çünkü bunlar doğru değil! Size güzel bir haberimiz var: beyin plastik gibidir ve yaşam boyunca geliştirilebilir. Kaslar nasıl fiziksel egzersizlerle her yaşta geliştirilebiliyorsa, benzer şekilde beyni geliştiren zeka egzersizleri vardır. Zeka kavramının, kişisel zekamızı meydana getiren çok farklı türleri vardır. Kişisel gelişim, bize sunulan birçok farklı zeka türünü desteklemek ve eğitmek anlamına gelir. Dokuz farklı zeka türü ve her birinin nasıl geliştirileceğini öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin.

#1. Sözel Zeka

Okuma, yazma, konuşma ve sohbet etmeyi içerir. Yeni bir dil öğrenmek, ilginç kitaplar okumak, kelime oyunları oynamak, kayıt dinlemek, bilgisayar kullanmak, çevrimiçi konuşmalara katılmak ve tartışmalar yapmak suretiyle egzersiz yapabilirsiniz. Yeni bir dil öğrenmeyle ilgili ilginç olan şey, her dilde diğerlerinde görünmeyen ifadeler ve kavramlar olmasıdır. Yeni bir dil aynı zamanda dünyayı görmenin yeni bir yolu anlamına gelir.

#2. Mantıksal Zeka

Rakamlar ve bilgi işlem becerilerini, kalıpları ve ilişkileri, zamanlamayı ve düzeni ve mantık yoluyla farklı türdeki sorunları çözebilme becerisini içerir. Etkinlikleri sınıflandırarak ve sıralayarak, sayı ve mantık oyunları oynayarak ve çeşitli bulmacalar çözerek geliştirilebilir. Örneğin, banyoda bir Sodoku ya da bulmaca kitabı bulundurabilir ve orada geçirdiğiniz zamanı değerlendirebilirsiniz.

#3. Mekansal Zeka

Çevrenin görsel algısını, zihinsel görüntüleri yaratma ve kullanma becerisini içerir. Resim ve çizim yapmak, heykel yapmak, gözlem becerilerini keskinleştirmek, labirentleri ve diğer mekansal görevleri çözmek ve aktif hayal gücü ile egzersizler yapmak suretiyle geliştirilebilir.

#4. Bedensel Zeka

Fiziksel koordinasyon ve beceriden, ince ve kaba motor becerileri kullanarak ve kendini ifade etme veya fiziksel aktiviteler yoluyla geliştirilebilir. Bedensel zekayı dans ederek, çeşitli aktif spor ve oyunlar oynayarak, dövüş sanatları veya yoga ile geliştirebilirsiniz.

#5. Müzikal Zeka

Müzik ve ritmik hareketler veya dans yoluyla kendini anlama ve ifade etme, ya da beste yapma, çalma veya müzik yapma ile ilgilidir. Müzikal zekayı çeşitli kayıtları dinleyerek, şarkı söyleyerek, dans ederek veya bir enstrüman çalarak geliştirebilirsiniz.

#6. Sosyal Zeka

Başkalarını anlamayı, onlarla nasıl iletişim kurulacağını ve işbirliğine nasıl başlanacağını anlamayı içerir. Sosyal zekayı iş birliğine dayanan oyunlar, grup projeleri ve tartışmalar ile sahne oyunlarında rol alma yoluyla geliştirebiliriz.

#7. Duygusal Zeka

Kişinin duygularını, düşüncelerini ve iç dünyasını anlama, bunları kontrol etme ve bilinçli bir şekilde çalışma yeteneğini artırmayı içerir. Duygusal zeka bağımsız projelere katılama, aydınlatıcı kitaplar okuma, günlük yazma, yaratıcı etkinlikler ve oyunlara katılma yoluyla geliştirilebilir.

#8. Ruhsal Zeka

En derin anlam, amaç ve motivasyona erişmekle ilgilidir. Ruhsal zekayı geliştirmek için sakin bir yer bulup derin düşünceye dalma, meditasyon yapma veya dua etme yöntemleri uygulanabilir.

#9. Yaratıcı Zeka

Zihin veya beden ile yeni şeyler yaratmayı içerir. Yaratıcı zeka herhangi bir şey hakkında yazı yazma, resim yapma, dekorasyon, el işleri, yemek pişirme ve bu tarz konularla ilgili oyunlar oynama yoluyla geliştirilebilir.

Sonuç

Aynı anda birden fazla zeka türünü geliştiren aktiviteler vardır. Örneğin, dans ederek mekansal zeka, sosyal zeka, müzikal zeka ve bedensel zekayı geliştirebilirsiniz. Her hangi bir kurs ya da okulda eğitim alma yoluyla da mantıksal zeka, sözel zeka, yaratıcı zeka, sosyal zeka ve duygusal zekanızı geliştirebilirsiniz.

“Her Yaşta İnsan İçin Zeka Geliştirmenin 9 Yolu” üzerine 1 yorum

  1. Yol Tarifi says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir