Kapat

Ramazan Sonrası Mide Problemi Yaşamamak İçin 6 Öneri

yemek-yeme-önerileri

Bayramda mide sorunları yaşamamak için öneriler

Ramazan ayında 30 gün oruç boyunca iftar-sahur arasında dolu olan midemiz, 16-17 saat gibi uzun süreler aç-susuz kaldı. Bayramla birlikte alışılan bu düzenin dışına birden çıkma aşırı yeme-içme sarmalına ister istemez girilebiliyor. Zira Ramazan sonrası gözü dönmüş şekilde kaçınılmaz ikramlara da hayır denilemiyor. Bununla birlikte Bayramda kilo alma riski de ortaya çıkıyor. İşte Ramazan sonrası normal yeme alışkanlıklarınıza geçiş yapmada ve bayram süresini rahat atlatmanıza yardımcı olacak bir kaç öneri:

ramazanda sağlıklı beslenme

Ramazan Sonrası Mide Problemi Yaşamamak İçin 6 Öneri

#1. Bu kural her zaman geçerli: Yemeklerinizi yavaş yiyin

Yemeklerinizi tam çiğneyerek ve ağır yemeniz sizi fazla yemek yeme riskinden de uzak tutar. Çünkü tokluk hissi beyne 20 dakikada ulaşır.

#2. Az az ve sık sık yemek yiyin

Ramazan da iftar-sahur öğünlerini sabah-öğlen-akşama yayarak az az yemek yiyerek,  sindirim sisteminizi rahatlatıp fazla kilolarla baş etmenizi de yardımcı olur.

#3. Yemeklere çorba ile başlayın

Mideyi yemeğe hazırlamanın en iyi yöntemi çorba içmek, bunun yanında fazla yemeyi de önlemenin iyi bir yoludur. Özellikle lifli sebze çorbaları düzenli bir sindirim için tercih edilmeli.

#4. Bol sebze ve salata tercih edin

Tabağınızı yağlı ve ağır yemeklerle doldurmaktansa sebze ve salata gibi sağlıklı seçenekleri tercih etmeye özen gösterin.

salata

 

#5. Tatlı porsiyonlarınızı sınırlayın, sütlü tatlılara yönelin

Bayramda ikram edilen tatlılara hayır diyebilmelisiniz. Şerbetli ve ağır tatlılar yerine bu geçiş dönemde sütlü tatlılara yönelmek hem sağlık hem de kalori açısından sizin için daha faydalı olacaktır.

#6. Bol Bol su tüketin, bitki çayları içiniz

Bayram boyunca ikram edilen çay, kahve ve kola gibi kafein ve asit deposu içecekler yerine bunları kibarca geri çevirerek olabildiğince fazla su tüketmeye özen gösterin. İmkanlar dahilinde bitki çaylarını tercih ediniz.

“Ramazan Sonrası Mide Problemi Yaşamamak İçin 6 Öneri” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir